Ministerstvo průmyslu v srpnu zmínilo možnost omezení topení ve školách v případě nedostatku paliv. Vláda nyní připravuje změnu vyhlášky, která by upravila předepsanou teplotu ve třídách. Ta je stanovená na optimální teplotu 22 stupňů a minimální 19. Pokud by teplota v učebně poklesla pod 18 stupňů ve třech po sobě následujících dnech, musela by být škola podle aktuální vyhlášky uzavřená.

Základní školy se s energetickou krizí vyrovnávají různě. „Náklady na energie nám oproti roku 2021 stouply na dvojnásobek. Naše škola se nachází v nových prostorách, od začátku pracujeme s několika zdroji vytápění, např. využíváme rekuperaci. Máme celoškolní manuál pro využívání prostor, ovládání teploty je nastavitelné v každé místnosti samostatně, můžeme tedy dobře plánovat a regulovat spotřebu v místnostech, které nejsou zrovna využívány a snižovat teplotu na noc,“ říká ředitelka školy Vela Kateřina Kuberová a dodává, že větší úsporná opatření v tuto chvíli neplánují, protože se dlouhodobě snaží o udržitelný přístup a prostory nepřetápí.

Zdravé otužování

Čtrnáct z třiatřiceti pražských škol, které odpověděly na dotaz ohledně energetických úspor, stáhne topení o 1 – 2 stupně. „Je pravděpodobné, že budeme snižovat teplotu ve třídách, ale zimy se neobávám, děti topí samy sebou. Jsme sportovní škola, budeme propagovat otužování a zaměříme se na to, abychom dětem argumentovali, že za vzniklé potíže nemůže vláda, ale Putin,“ říká s lehkou nadsázkou ředitelka ZŠ Eden Jana Churáčková.

O žáky nemají strach ani v ZŠ Mendelova. „Díky vlastní kotelně topíme stále velmi úsporně. Máme zateplenou školu. Naši žáci jsou otužilí,“ říká ředitelka školy Martina Thumsová. Podle zástupkyně ředitele ZŠ Veselá škola Veroniky Simony Modráčkové je řešením i častý pobyt venku. Pokud to počasí jen trochu dovolí, tráví s žáky výuku mimo budovy školy. Případně podnikají tematické exkurze a organizují externí výuku.

První školní den roku 2020/2021 v Kladně.
Devět tisíc dětí jde po odkladu do prvních tříd v Praze a středních Čechách

S úspornými opatřeními počítají i některé školy ve Středočeském kraji. Zároveň však jedním dechem zdůrazňují, že to v žádném případě nebude znamenat zimu ve třídách a ohrožení zdraví dětí. „Úsporná řešení již projednáváme, učebny budou nastaveny na 20 °C. Na chodbách předpokládáme omezení vytápění, ale v souladu s hygienickými požadavky. Mimo vyučování snížíme temperování na 14 °C,“ vyjmenovává opatření ředitel Základní školy Václava Havla v Poděbradech Vlastimil Špinka.

Školy se nicméně shodují, že je pro ně důležité pohodlí dětí a dodržení všech nařízení ministerstva. S výraznějšími opatřeními proto čekají až na případnou novelizovanou vyhlášku o teplotách ve třídě.

Náklady na energie rostou

Vytápění ve školách je různé. V některých případech ho zajišťuje zřizovatel, jiné školy mají zatím fixní nebo zastropované ceny, takže se jich zdražení výrazně nedotklo. Jinde si topí vlastní kotelnou. U některých škol náklady ale rostou. „V loňském roce jsme platili kolem čtvrt milionu korun za celý rok, v letošním roce, už před osmdesátiprocentním zdražením cen energie od července, jsme zaplatili téměř devět set tisíc korun,“ popisuje ředitel Bratrské školy církevní v Praze 7 Rostislav Konopa, který se obává, že se zdražení energií promítne do provozu vzdělávacích kroužků po školní výuce.

Náklady na energie stouply i základní škole v Praze 8 v Burešově ulici. Oproti minulému roku zatím zaplatili o 750 tisíc víc. Jiné školy mluví o předpokládaném zdražení o třicet procent nebo dokonce dvojnásobku oproti minulému roku. Kromě regulace vytápění školy vyměňují zářivky za úspornější, dohlíží na zhasínání v nepoužívaných místnostech nebo dodržují úsporné používání varných konvic zaměstnanci.

Ilustrační foto.
Školáků bude cestovat víc než dříve, posílí autobusy i vlaky

V ZŠ Poříčí nad Sázavou na Benešovsku topí plynem. K úsporám má přispět především to, že jsou všechny školní budovy zateplené. „Průběžně měníme světelné zdroje za nízkoenergetické. Úsporná opatření jsou směřována na finance, které máme od zřizovatele a snažíme se šetřit provozní peníze na případné doplatky za energie. Zálohy nám zatím nikdo nezvýšil a vyúčtování bude až v září,“ vysvětlil ředitel školy Radim Navrátil.

Vystaráno mají ve škole v Kněžicích na Nymbursku. Obec známá daleko za hranicemi Nymburska posbírala v minulosti řadu ocenění za to, že je energeticky soběstačná. Energii vyrábí z velké části bioplynová stanice za obcí, a tak se místní nemusejí obávat žádného zdražení. Dramatická opatření tak nečekají ani školu. „Vytápění máme vlastní a nepočítáme se snižováním teploty s výjimkou poruchy. Náklady zůstávají,“ lakonicky zhodnotil situaci starosta Milan Kazda.