Právě minimální administrativní zátěž byla mezi klady, které příjemci v minulosti oceňovali. „Voucher je nejjednodušší z dotací, co se týče papírování,“ poznamenal George Karra'a; generální manager společnosti Lavaris působící v Libčicích nad Vltavou. „Když to porovnám s dalšími projekty, které nabízejí i jiné instituce, tak toto je takový elegantní způsob, jak financovat vědu a výzkum,“ chválí. Jednatel firmy Apronex z Vestce Ladislav Anděra navíc připomněl, že byť jsou inovační vouchery určeny pro jednorázové použití, jeho vlastní zkušenost je příkladem, že se mohou stát příslovečným prvním krokem, který odstartuje dlouhodobější spolupráci firmy s akademickou sférou.

Termín přijímání žádostí v rámci aktuální výzvy končí 31. ledna – a z původní pětimilionové částky už nezbývá ani desetina. K mání je ještě 450 tisíc korun, sdělila Deníku za SIC Mirka Kremrová. „Jednorázovou dotaci s minimální administrativní zátěží získala za poslední tři roky více než stovka středočeských firem. Neváhejte a přihlaste se také,“ vybízí možné uchazeče. Jak s ohledem na blížící se konec termínu, tak vzhledem k částce, jež zbývá k rozdělení, připomíná, že podporu může získat už jen několik posledních žadatelů.

Business Innovation Manager SIC Jakub Hudec, jenž projekt inovačních voucherů spravuje, oceňuje, že během relativně krátké doby se již v kraji podařilo vytvořit základy pro dlouhodobou spolupráci soukromého sektoru s výzkumnou sférou – a konkrétními výsledky dřívějšího uplatnění inovačních voucherů jsou zlepšení v řadě oborů. Navíc prý využití voucherů může vedení společnosti uvolnit ruce i mysl pro napření sil jiným směrem. „Za jednu z velkých výhod považuji, že umožňují firmám plně se soustředit na podnikání, zatímco výzkumná organizace dodá služby potřebné pro inovace, které firma z nějakého důvodu nemůže zajistit vlastními silami,“ poznamenal Hudec.

Firmy, které úspěšně prošly hodnocením v rámci 3. výzvy programu Středočeské inovační vouchery:
- MANDÍK, a. s.
- MSM, spol. s r. o.
- BTT s.r.o.
- LAVARIS s.r.o.
- Železo servis s.r.o.
- Farma Kunclův mlýn – Petr Kuncl
- G IMPULS Praha spol. s r. o.
- Ing. Petr Novák
- ATEA Praha
- Pavel Kubíček
- Fomex Team spol. s r. o.
- František Záhumenský
- EPIMIND s.r.o.
- NEDFORM s.r.o.
- Nevšímal, a.s.
- Futuretics

Zdroj: Středočeské inovační centrum