Koněpruské jeskyně

Kde: střední Čechy, CHKO Český kras nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn
Délka trasy: zpřístupněná trasa má 620 metrů, prohlídka trvá přibližně hodinu
Vstupné: plné 150 korun, snížené 110 korun, dětské 70 korun
Kdy: duben–říjen
Charakteristika/zajímavost: Teplota se pohybuje okolo deseti stupňů. Jeskyně jsou známé pro koněpruské růžice, které lze považovat za světovou raritu, neboť jsou starší více než 1,5 milionu let. Jeskyně jsou proslulé také díky cenným archeologickým nálezům či tajné penězokazecké dílně. V jedné z částí jeskyní se ve středověku padělaly stříbrné husitské haléře se symbolem českého lva.

Bozkovské Dolomitové jeskyně

Kde: východní část Libereckého kraje, Krkonošský kras
Délka trasy: 400 metrů
Kdy: celoročně
Vstupné: plné 130 korun, snížené 100 korun, dětské 70 korun
Charakteristika/zajímavost: Teplota se pohybuje okolo osmi stupňů. Nejnižší části jeskyní jsou trvale zaplavené vodou a vytváří tak velká podzemní jezera. Dosud největší objevené podzemní jezero v České republice se nachází právě v těchto jeskyních a je součástí návštěvnického okruhu. Některé zajímavé jeskynní útvary získaly přezdívky jako například Bílá myška, Rokoková panenka, Perníková chaloupka či Mrkvička.

Fotogalerie: Bozkovské dolomitové jeskyně

Javoříčské jeskyně

Kde: jihozápadně od obce Javoříčko, Javoříčský kras
Délka trasy: až 788 metrů
Vstupné: dlouhá trasa – plné 150 korun, snížené 110 korun, dětské 90 korun; krátká trasa – plné 130 korun, snížené 100 korun, dětské 60 korun
Kdy jsou otevřeny: leden–listopad
Zajímavost: Javoříčské jeskyně jsou rozsáhlým systémem chodeb, dómů a propastí. Pro jeskyně je typická zejména rozsáhlá krápníková výzdoba, která je jednou z nejbohatších v Česku. Při prohlídce se návštěvníci mohou setkat s kriticky ohroženým druhem netopýra vrápencem malým, který v jeskyních přezimovává. Teplota vzduchu se pohybuje kolem osmi stupňů.

Mladečské jeskyně

Kde: CHKO Litovelské Pomoraví, Mladečský kras
Délka trasy: 380 metrů
Vstupné: plné 120 korun, snížené 100 korun, dětské 60 korun
Kdy: leden–listopad
Charakteristika/zajímavost: Teplota v jeskyních je přibližně osm stupňů. Podzemí je zdobené starými i novými krápníky. Nejkrásnějšími a skoro neporušenými prostory jsou Chrám přírody a Panenská jeskyně. Výrazným symbolem podzemí je stalagmit Mumie, který má více než dva metry. Z Mladečských jeskyní pochází mnoho cenných archeologických nálezů. Návštěvní trasa není pro turisty nijak obtížná a je bezpečná.

Fotogalerie: Opravené Mladečské jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Kde: Teplice nad Bečvou, Hranický kras
Délka trasy: 375 metrů
Vstupné: základní 130 korun, snížené 100 korun, dětské 60 korun
Kdy jsou otevřeny: únor–prosinec
Zajímavost: Jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu v Česku. Stěny jeskyní pokrývá minerální aragonit, který tak uvnitř vytváří pozoruhodnou výzdobu. Návštěvníky mohou oslovit gejzírové stalagmity, které dosahují do výše až dvou metrů. Světovým unikátem je pak dusivý plyn, který zaplavuje níže položená jeskynní místa. Teplota vzduchu je vyšší, běžně kolem čtrnácti až šestnácti stupňů.

Fotogalerie: Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou.

Chýnovská jeskyně

Kde: nedaleko Pacovy hory a města Chýnov, Chýnovský kras
Délka trasy: 260 metrů
Vstupné: plné 120 korun, snížené 100 korun, dětské 60 korun
Kdy jsou otevřeny: duben–říjen
Charakteristika/zajímavost: Chýnovská jeskyně byla vůbec první zpřístupněnou jeskyní v Česku. Na její dnešní podobě se z velké části podílela voda, která vytvořila nejrůznější chodby a pukliny. Návštěvníky okouzlí barevné stěny a stropy, které jsou z různě barevného mramoru a amfibolitu. Oproti jiným jeskyním nemá příliš krápníkové výzdoby. Teplota vzduchu se pohybuje mezi pěti až devíti stupni. Prohlídka je fyzicky velmi náročná.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Kde: nedaleko Blanska, Moravský kras
Délka trasy: až 1760 metrů
Vstupné: základní 160 korun, snížené 120 korun, dětské 80 korun
Kdy jsou otevřeny: celoročně
Zajímavost: Pro jeskyni je typická barevná krápníková výzdoba. Součásti prohlídky je třeba jeskyně Kůlna, ve které archeologové nalezli pozůstatky neandertálského člověka, nebo Eliščina jeskyně, která je díky své dobré akustice nepravidelně využívána pro koncerty. Odvážní mohou využít zážitkové prohlídky, v jejíchž některých částech budou muset lézt po čtyřech nebo se plazit. Teplota se pohybuje kolem osmi stupňů.

Jeskyně na Turoldu

Kde: v přírodní rezervaci vrchu Turold na okraji města Mikulov, Jihomoravský kras
Délka trasy: 280 metrů
Vstupné: plné 120 korun, snížené 100 korun, dětské 60 korun
Kdy: duben–listopad
Charakteristika/zajímavost: Jeskyně, jejich  průměrná teplota je osm stupňů, jsou jediné zpřístupněné jeskyně v jurském vápenci v České republice. Nejsou zdobené krápníky, ale unikátními korozními tvary, které připomínají korálový útes a evokují procházku po dně jurského moře. Jeskyně Na Turoldu společně s Jeskyní Liščí díra tvoří největší český jeskynní systém v druhohorních vápencích, který je dlouhý necelé tři kilometry.

Fotogalerie: Jeskyně Na Turoldu

Punkevní jeskyně

Kde: Pustý žleb, Moravský kras
Délka trasy: 1250 metrů (s vodní plavbou)
Vstupné: plné 210 korun, snížené 180 korun, dětské 100 korun
Kdy jsou otevřeny: celoročně (doporučena rezervace)
Zajímavost: Jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v Česku – Amatérských jeskyní. Návštěvníci se mohou podívat až na dno propasti Macocha, a proto jeskyně patří mezi nejvyhledávanější v Česku. Zájemci navíc mohou plout v loďkách po podzemní říčce Punkvě. Oblíbená je také kabinová lanová dráha spojující jeskyně s propastí Macocha. Teplota vzduchu se pohybuje kolem osmi stupňů.

Kateřinská jeskyně

Kde: hluboký kaňon Suchého žlebu, Moravský kras
Délka trasy: 580 metrů
Vstupné: plné 120 korun, snížené 100 korun, dětské 60 korun
Kdy: březen–listopad
Charakteristika/zajímavost: Jeskyně je pojmenovaná podle mladé Kateřinky, která v jeskyni údajně hledala ztraceného beránka a nikdy se nevrátila. Při návštěvě jeskyně nejprve projdete šedesátimetrovou chodbou a ocitnete se v Hlavním dómu, kde je vynikající akustika. Odtud vede několik komínů a chodeb. V další části jeskyně jsou například tenké stalagmity a stalagnáty seskupující se v takzvaný bambusový lesík. Teplota se pohybuje mezi sedmi a osmi stupni.

Fotogalerie: Kateřinská jeskyně v Moravském krasu

close Infografika - jeskyně info Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková zoom_in

Pět slavných evropských jeskyní

ALTAMIRA
Unikátní doklad o vyspělosti lidské civilizace v době paleolitu nabízí jeskyně Altamira na severu Španělska. Obsahuje různé malby zachycující zvířata, lidské postavy a záhadné symboly. Vstup je omezený na necelých tři sta návštěvníků ročně. Volně přístupná je ale replika vedle původní Altamiry.

KRIŽNÁ JESKYNĚ
Plavbu po smaragdových podzemních řekách a tyrkysových podzemních jezerech nabízí Križná jeskyně na jihozápad  Slovinska ve Slovinském krasu. Návštěvníci plují po průzračné vodě na člunech, přičemž část jeskynních prostor není osvětlena, a tak zájemci krásy jeskyně obdivují za svitu baterek.

DEMÄNOVSKÁ LEDOVÁ JESKYNĚ
Nejstarší popsaná jeskyně na světě leží v Demänovské dolině v Nízkých Tatrách na Slovensku. Jeskyně je tvořena ledovými stalaktity a ledem, který začal vznikat přibližně před 400–500 lety. Teplota uvnitř jeskyně se běžně pohybuje kolem nuly. Přístupná je od poloviny  května do konce září.

LASCAUX
Dávné pravěké umění zachycují stovky maleb v jeskyni Lascaux na jihozápadě Francie nedaleko města Périgueux. Na stěnách jsou vyobrazena nejrůznější zvířata a lidské postavy. Malby pravděpodobně vznikaly i několik desítek let. Podle odborníků mohlo jít o kulturní a posvátné místo pravěkých lidí.

POSTOJNSKÁ JESKYNĚ
Jeden z největších jeskynních komplexů leží na jihozápadě Slovinska u obce Postojna. Část prohlídkové trasy je pro návštěvníky přístupná turistickým vláčkem, který útroby jeskyně brázdí asi dva kilometry. Oblíbená je třeba Špagetová síň, kterou tvoří dlouhé krápníky připomínající tuto těstovinu.