V režimu pracovní karantény působí zdravotníci, jež nelze nahradit, ve třech středočeských nemocnicích. Hned 13 v Příbrami, kde nemocnici chybí šest desítek pracovníků (z toho kolem padesátky v souvislosti s covidem; ať už kvůli vlastní pozitivitě, nebo v důsledku karantény), osm pak v Nemocnici Kolín, jíž chybí 63 zaměstnanců. Třetím zdravotnickým zařízením je slánská nemocnice, kde se aktuálně jedná o jednu pracovní karanténu.

Nejde o lidi, kteří by byli sami pozitivní, a působí na pozicích, kde je skutečně nelze nahradit, řekl ve středu Deníku ředitel Nemocnice Příbram Stanislav Holobrada, jenž sám má lékařské vzdělání. S vysvětlením, že se jedná o zaměstnance, na něž se karanténní opatření vztahují kvůli pozitivitě rodinného příslušníka. „Oni pozitivní nejsou,“ zdůraznil Holobrada.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Posilující dávky mají při očkování Středočechů drtivou převahu

Na dotaz Deníku upřesnil, že se vesměs jedná o nelékařské pracovníky; doktor mezi nimi není žádný. Pokud jde o sestry, do fungování oddělení se zapojují zcela běžně; jako kdykoli jindy. Jen se na ně vztahují mimořádná opatření. Důsledné používání ochranných pomůcek je samozřejmost – ty však jsou standardní; nikoli nějak speciální. Včetně respirátoru.

Testovat antigenním testem se musejí každý den. A je třeba vyvarovat se zbytečného kontaktu s kolektivem dalších kolegů. „Nesmějí ani do jídelny; jídlo je jim donášeno,“ řekl Deníku ředitel. S dodatkem, že vše vedení nemocnice konzultovalo s hygienickou stanicí – a údaje o pracovní karanténě také hygienikům hlásí. Podobné je to i v dalších nemocnicích.

Další vývoj? Buď zlepšení, nebo ne

Pracovní karantény se podle Holobradových slov uplatňují v příbramské nemocnici od počátku tohoto týdne. Jak to bude dál, je obtížné odhadovat. Ve hře jsou dvě proměnné: šíří se nakažlivá mutace omikron, přičemž nově hlášených pozitivit přibývá rekordním tempem – a situace se poměrně rychle vyvíjí, jestliže doba karantény byla zkrácena na pět dnů. „Těžko předvídat: buď to bude stejné, nebo se to začne zlepšovat,“ předpokládá příbramský ředitel vývoj absencí pracovníků v příštím týdnu.

Slova hejtmanky Peckové nicméně naznačují očekávání, že nemocnic využívajících pracovní karanténu by mohlo přibývat. Zdravotníků s covidovou pozitivitou je nyní v celém kraji 405, přičemž se poslední dobou projevoval trend nárůstu.

Také hejtmanka v souvislosti s pracovními karanténami uvedla, že se k nim po domluvě s příslušnou hygienickou stanicí přistupuje jen u nezbytných zaměstnanců, bez kterých by byl provoz nemocnic ohrožen. „Jedná se o bezpříznakové osoby, které mohou na pracovišti pracovat za přísných hygienických opatření,“ uvedla hejtmanka, která je současně předsedkyní krajského krizového štábu.