VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník Starý byl vyhlášen chráněným územím, žije tam i kuňka ohnivá

Příbramsko - Rybník Starý u Líchov na Příbramsku je pod ochranou evropského společenství. Středočeský kraj jej vyhlásil novým chráněným územím. Cílem opatření je podle vysvětlení kraje zajistit potřebnou ochranu evropsky významných lokalit zařazených do soustavy Natura 2000 v souladu s legislativou Evropské unie.

19.10.2016
SDÍLEJ:

Kuňka ohniváFoto: Archiv

Přírodní Rybník Starý u Líchov leží na prameni Sečského potoka. Hlavním důvodem jeho ochrany je populace žáby kuňky ohnivé. Vyskytují se tam i ještěrka obecná, ještěrka živorodá, šídlo obecné a další druhy. Přírodní památka má rozlohu přes tři hektary.

A jak vnímá zařazení rybníka Starý mezi chráněná území Otakar Jeřicha, starosta Dublovic? „Nejde o rybník obecní, ale o soukromé vlastnictví jednoho občana. Ten k tomu měl výhrady, protože zde chtěl v lokalitě nějakým způsobem hospodařit. To nyní nelze, protože se zde nic nesmí upravovat," reagoval starosta.

„Obec byla účastníkem řízení a já jsem vznesl připomínku, která se týkala obecní komunikace, která vede po hrázi rybníka. Je ve špatném stavu. Když jsem se zajímal o to, zda ji lze v chráněném území opravovat, bylo mi řečeno, že ano. Pro nás se tedy nezměnilo nic," dodal Otakar Jeřicha. Připustil, že o opravě komunikace, která spojuje Líchovy a rybník Starý, zastupitelé diskutují již čtyři až pět let s požadavkem udělat kompletně celý úsek.

Intravilán před dokončením

„Protože na kompletní opravu je rozpočet 2,4 milionu korun bez daně z přidané hodnoty, neustále jsme tento záměr odsouvali. Ještě pořád nemáme všechny komunikace zahrnuty v intravilánu, zbývají nám poslední kousky. Až bude intravilán dokončen a nebude v jednotlivých osadách co vylepšovat, pustíme se do této akce. Počítám, že bychom opravu mohli naplánovat na příští rok, ale jen část úseku. Nebudeme ale záplatovat, ale uděláme souvislý asfaltový povrch," vysvětlil starosta.

Další chráněnou lokalitou v obci je rybník Jezero, které bylo vyhlášeno přírodní rezervací již v roce 2002. Jde o území o výměře sedm hektarů, na kterém se vyskytuje například chřástal vodní, žluva hajní a v okolí bylo zaznamenáno i hnízdění dravce motáka lužního.

Čtěte také: Benešovsko má nově další přírodní památku. Přinese to i nevýhody?

Marie Břeňová

Autor: Redakce

19.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sršni slaví první venkovní výhru. Ve Vlašimi zvítězili 7:1.
11

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Robert Fulghum navštívil Zruč

Zruč n/S /FOTOGALERIE/ - Ve spolkovém domě diváci obsadili hlediště a čekali na hosta - amerického spisovatele, unitářského pastora, filosofa, učitele, zpěváka, malíře Roberta Fulghuma, který se do Česka pravidelně vrací.

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Vysoká - Okresní sdružení hasičů Kutná Hora pořádalo v sobotu na Vysoké soutěž ve výstupu na rozhlednu. Kdo si krásný výhled, jemuž předchází výstup po 144 schodech, vyzkoušel, ví, že to není zrovna vyběhnutí jedním dechem.

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Slavnostní sběr uzrálého vína z kutnohorského vinohradu Pod Barborou se uskutečnil v sobotu za mlhavého, ale sem tam i trochu slunečného počasí. Do sběru se zapojila široká veřejnost včetně dětí, asistovali i dva psi.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení