Dušičky je ovšem také nenechávají chladnými. Rok co rok je to tak stejné: policie řeší řadu krádeží. Jak přímo na hřbitovech, kde mizí zavazadla odložená během úklidu a zdobení hrobů, tak vloupání do vozidel zaparkovaných v blízkosti hřbitovů. To, že by v opuštěném automobilu nemělo zůstat cokoli, co by přitakovalo nežádoucí pozornost, lze považovat za samozřejmost – zkušenosti policistů nicméně naznačují něco jiného: je stále nutné připomínat, že zanechat uvnitř auta peněženku, mobil, notebook, fotoaparát či navigaci znamená velké riziko, připomněla v pátek Eva Kropáčová z policejního prezidia. Pokud už zavazadla mají v autě zůstat, je třeba uložit je tak, aby nebyla zvenčí vidět: do zavazadlového prostoru.

Ovšem pozor: tohle je třeba udělat ještě před příjezdem ke hřbitovu, varuje Kropáčová. „V žádném případě si nedávejte cenné věci do zavazadlového prostoru až po zaparkování. Pachatelé vás mohou pozorovat – a velmi snadno se tak stanete jejich obětí,“ upozornila policistka na častou chybu, které se motoristé dopouštějí na přelomu října a listopadu při objíždění hřbitovů – a v předvánočním čase pak na parkovištích nákupních center.

Policisté také varují, že viditelně by v interiéru opouštěného auta nemělo zůstávat nic. Vůbec nic. Ani zdánlivě bezvýznamné věci: prázdná igelitka, několik let stará bunda nebo zavřená krabice neobsahující nic cenného. „Zloděje mohou takové předměty přilákat stejně jako drahá elektronika,“ varovala Kropáčová.