Na návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), který již v pondělí schválila vláda, jmenoval do soudcovských funkcí 32 žen a 19 mužů; jsou ve věku od 30 do 41 let. Řada z nich naváže na dosavadní zkušenosti z práce asistentů soudců: takových je hned 27. Vedle justičních čekatelů se jedná o kandidáty z právní praxe – dosavadního podnikového právníka, advokátku a exekutorského čekatele.

Zeman nabídl vlastní kauzu

S odkazem na průměrný soudcovský plat – ten podle Benešové dosahuje 140 tisíc korun – Zeman nováčky vyzval k nastavení příznivého poměru cena-výkon. „Velmi bych si přál, aby výkon našich soudců byl takový, aby této ceně, tedy platu, odpovídal. Ne vždy tomu tak je,“ zdůraznil. Připojil v té souvislosti vlastní zkušenost s projednáváním případu někdejšího radního z Jesenice na Praze-západ Martina Langa (dříve ODS), který Zemana na facebooku označil za „druhého Hitlera“ – a u toho nezůstalo. „Je nutné ho podřezat jako svini,“ napsal lokální politik na prezidentovu adresu. Hlava státu se v té souvislosti ohrazuje proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8, jež následně pravomocně potvrdil i pražský městský soud: nešlo o trestný čin a věc se má projednávat jako přestupek. Zeman oponuje: výzvu k vraždě podle něho hodnotit jako přestupek nelze.

Ilustrační foto.
Na návštěvu do nemocnice? Zdarma, ale třeba i za stovku

I když nováčci v soudcovském taláru pocházejí ještě ze dvou desítek dalších míst republiky, větší díl z nich bude působit právě v centrální části: v Praze a středočeském okolí hlavního města. Středočeský kraj má nově osm soudců a soudkyň (v okresech po jednom, jen Kladno se dočkalo dvou soudkyň); hlavní město dokonce 12.

Často ale nelze očekávat, že by přísun nových soudců mohl výrazněji přispět ke zrychlení rozhodování. Většinou totiž vystřídají starší kolegy, kteří odejdou do konce července; převážně do důchodu. Přece jen však je možné hovořit o aktuálním posílení: část totiž nahrazuje ty, kteří už justici opustili.

Má soudců přibývat? Asi ne

„Vzhledem k tomu, že klesá kriminalita, uzavírají se dohody o vině a trestu, se domníváme, že účinnější než plošně navyšovat počty soudců je posilovat soudní úseky,“ uvedla ministryně Benešová, jež se ceremoniálu na Hradě účastnila. „Jde o úseky, kde neklesá nápad (počet řešených případů); například správní soudnictví a opatrovnictví. Budoucnost vidím především v navyšování počtu asistentů soudců a vyšších soudních úředníků,“ doplnila. Odmítla současně obavy některých předsedů soudů, že v rámci systemizace by se měla některá nynější místa rušit, jak naznačovaly dřívější údaje ministerstva o tabulkových počtech.