Serveru Novinky Hraba řekl, že definitivně ho k odchodu z hnutí motivovala kauza Mlejnek, kdy šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan jmenoval a držel ve funkci i přes ostrou kritiku na postu šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka, u nějž se ukázalo, že měl styky se zlínským lobbistou Michalem Redlem, který je obviněný v kauze Dozimetr.

Předseda STAN Vít Rakušan sdělil, že Hrabovo rozhodnutí považuje za přirozené vyústění dlouhodobého procesu. "Jeho názory se postupně vzdalovaly tomu, jaké pozice STAN zastává například v otázce manželství pro všechny, ale i v dalších oblastech," uvedl. Odchod považuje za čisté řešení pro obě strany. "Přeji mu úspěchy v další práci jak v Senátu, tak v komunální politice," doplnil Rakušan.

Hraba je předsedou senátní komise pro ústavu, do horní parlamentní komory byl zvolen za STAN v roce 2018 v obvodu Benešov. Pochází z Kutné Hory.

Zdeněk Hraba se narodil v Kutné Hoře a od roku 2018 je senátorem za obvod č. 41 – Benešov, v letech 2016 až 2020 byl zastupitel Středočeského kraje, od roku 2010 zastupitel a v letech 2014 až 2018 pak místostarosta města Říčany.

V dnešním vyjádření napsal, že hnutí mu bylo sympatické tím, že řešilo skutečné problémy lidí "na nejnižší a nejdůležitější úrovni, na městech a v obcích". To se ale začalo měnit. "Postupně však do hnutí začali přicházet noví lidé, nové pohledy, nové zkušenosti s novými kolegy v hnutí. To bylo znásobeno mnohdy nepřijatelnými nápady prosazovanými koaličním partnerem hnutí, tedy Piráty. A některé viditelné tváře pak začaly být pirátštější než sami piráti," míní. STAN se podle něj - až na četné výjimky - posunulo od pragmatické politiky pro normální lidi, kteří mají rádi a preferují svůj suverénní stát, národ, domov a rodinu, k aktivistické politice.

V posledních měsících hnutí podle Hraby ukázalo, že své kroky a sporná rozhodnutí nedokáže a ani nemůže věrohodně vysvětlit. "Jsem přesvědčen, že v hnutí je stále mnoho slušných, poctivých a pracovitých lidí, kteří dobře spravují své obce, mnozí z nich zastupují občany i na parlamentní úrovni," uvedl. Dál hodlá hájit zájmy občanů svého obvodu a své názory nehodlá měnit. "Do žádné strany ani hnutí nepřestupuju," dodal.