Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slzy potu střídají slzy štěstí. Abilympiáda, už patnáctá v pořadí, je tu

Praha /FOTOGALERIE/ - Sobota 14. května bude na pražském Vyšehradě ve znamení setkání mladých lidí se zdravotním postižením. Lidí, kteří jsou šikovní. Popatnácté se tam uskuteční celostátní soutěž Abilympiáda pro děti a mládež.

11.5.2016
SDÍLEJ:

Z Abilympiády pro děti a mládež v Praze v roce 2015.Foto: archiv Nadace Jedličkova ústavu

„On je to vlastně šestnáctý ročník, protože úplně poprvé, jako jakýsi nultý ročník, jsme si to zkusili jen v rámci Jedličkova ústavu a škol pro pár mladých. Protože se to vydařilo, za rok jsme jeli naostro," vzpomíná Martin Knapp, vedoucí Abilympiády pro děti a mládež. Moderátorem bude Martin Zach, muž roku 2009, který je po úrazu upoután na invalidní vozík.

Za organizací stojí Nadace Jedličkova ústavu společně s Jedličkovým ústavem a školami a hlavními organizačními osobami jsou Martin Knapp a Irena Fodorová, ředitelka Nadace Jedličkova ústavu. 122 přihlášených dětí a mladých do 18 let bude soutěžit v nesportovních disciplínách.

Řada soutěžních disciplín

„Musím vyvrátit myšlenku, že se bude sportovat. Nebude. Soutěží se ve zručnosti. Na programu je řada soutěžních disciplín – aranžování květin, cukrářství, hry na počítači, keramika, korálkování, lego, malování, batikování, malování na sklo, práce se dřevem, puzzle, studená kuchyně, tkaní, vyšívání a také hry na počítači," řekla Irena Fodorová.

„Smyslem je, že se děti snaží dokázat, že práce se zdravotním postižením má stejnou hodnotu jako u těch zdravých," dodala. „Soutěžním hitem jsou hry na počítači. Kdybychom měli dvě stě počítačů, tak je všechny obsadíme," usmíval se Martin Knapp.

Slib závodníků i rozhodčích

Už v pátek 13. května se do Jedličkova ústavu na Vyšehradě sjedou účastníci abilympiády, samotné soutěžení je na programu o den později. V 9.15 hodin se na nádvoří staré budovy původního Jedličkova ústavu a škol v ulici V Pevnosti, což je mezi Táborskou a Leopoldovou branou ve směru ke Slavínu, uskuteční slavnostní zahájení, slib závodníků i rozhodčích.

Letošní soutěžení se ponese v duchu vrcholících oslav sedmistého výročí narození Karla IV., které připadá právě na sobotu. „Karel IV. se svoji manželkou Alžbětou Pomořanskou přijedou už ráno na zahájení, vše vyslechnou, a přes den budou sledovat spravedlivý průběh všech disciplín. V pozdním odpoledni pak předají nejúspěšnějším medaile. Mnohé soutěže se ponesou právě v duchu doby Karla IV., ať jde třeba o aranžování květin, malování či studenou kuchyni," popsala Irena Fodorová.

Nápad převzatý z Japonska

Martin Knapp stojí za mládežnickou abilympiádou od samého začátku. „Já ji ale nevymyslel, pochází to z Japonska. A tady ji poprvé zorganizoval pan vychovatel Oldřich Špecián, já mu jen pomáhal. Vzpomínám na první ročník, kdy jsme nevěděli, jestli vůbec někdo přijede. Nakonec dorazilo devadesát dětí a atmosféra byla úžasná. Ostatně ona je každým rokem úžasná. Pan Špecián těsně před čtvrtou abilympiádou pro děti a mládež zemřel, a tak to zůstalo na mně a na kolegyni Zuzaně Nyčové," popsal dění Martin Knap.

Letošní dění bude okořeněné příjezdem již zmíněného královského páru, navíc v areálu budou k vidění ukázky dobových tanců i šermířských soubojů a střelby.

Silné okamžiky na soutěžích

Irena Fodorová i Martin Knapp tři dny před akcí působí klidným dojmem. „Většina věcí je zorganizována, navíc s Martinem je skvělá spolupráce. Udělali jsme si časový program příprav, vše funguje. V užším organizačním štábu je nás pět, v pátek, den před soutěžením přijede třicet dobrovolníků pomáhat vše stěhovat. V sobotu tu bude sedmdesát rozhodčích a technického personálu a dalších šedesát dobrovolníků," sumíruje blížící se chvíle Irena Fodorová. Ta, spolu s Martinem, zažívá na těchto soutěžích silné okamžiky.

Martin Knapp říká, že dosud kvůli přípravám ještě neměl bezesnou noc: „Ale to ještě přijde, bezesná bývá ta poslední. Pro mne je abilympiáda především práce." Zároveň vzpomíná na patrně svůj nejsilnější okamžik ze soutěžení. „Nejsilnější okamžik je pro mne ale vždy předávání dárků. Před lety se mi stala příhoda, ze které mne i teď naskakuje po těle husí kůže," naznačil.

Nevěřícně šťastný pohled

„Před vyhlášením vítězů jsem vyslechl mladého chlapce, který povídal kamarádovi, že by si strašně jako cenu přál toho velkého plyšového medvěda, který byl připraven pro nejlepší. Přiznávám, že ten plyšák měl dostat jiný soutěžící, ale když jsem viděl v očích ty plamínky touhy mladého chlapce, doběhl jsem do zákulisí a tam vyměnil ceny. Ten klučina dostal onoho obrovského plyšáka. Jeho nevěřícně šťastný pohled a jeho slzy štěstí vidím dodnes. Já brečel taky. Ale aby to ostatní neviděli," přiblížil.

„Já mám nejprve slzy potu, že je příprava za námi a že začínáme. Slzy štěstí se objeví ale také," řekla Irena Fodorová a dodala: „Vždy před každou akcí už mám jen drobet sil a melu z posledního. Jakmile ale uvidím ty mladé, najednou je to jako kdyby mne někdo napojil na nabíječku. Cítím, jak sil přibývá a najednou mám v sobě zvláštní energii. Ta radost dětí, jejich nadšení vše umocňuje. Jejich energie a radost dává zapomenout na všechny strasti v přípravách. A když odjíždí poslední výprava, poslední soutěžící, jen si povzdechnu: Tohle mělo smysl. A mám ze všeho obrovskou radost a jsem šťastná."

Čtěte také: Jan Mazoch: Už neskáču. Snažím se pomáhat

Autor: Jiří Macek

11.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kavárnička se konala v hotelu Zlatá stoupa

KRÁTCE: Chystá se další kavárnička

Fotbalový mistrovský turnaj mladších přípravek v Čáslavi: Sokol Potěhy - FK Čáslav C 9:5.
55

Okresní fotbalové výsledky mládeže

Hostem on-line rozhovoru bude Jan Třískala

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku bude ve středu od 18 hodin odpovídat online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze Základní školy Zruč nad Sázavou

Kutnohorsko - Představujeme vám prvňáky ze dvou tříd ze Základní školy Zruč nad Sázavou.

V Lorci se konal veletrh učebních a studijních oborů

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Veletrh učebních a studijních oboru se uskutečnil ve středu 18. října v kulturním domě Lorec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení