Náměstek hejtmana Robin Povšík odpoledne informoval, že Ratha policisté přivezli do budovy krajského úřadu ve Zborovské ulici na pražském Smíchově, kde mandát složil. Už v úterý ráno Rath ústy své mluvčí Berill Maschekové vzkázal, že je připraven se vzdát svých funkcí, aby neubližoval sociálně demokratické straně, na jejíž kandidátce odlovil voliče – a k tomu, aby to skutečně udělal, ho opakovaně vyzval předseda strany Bohuslav Sobotka.

Odstranění z webu

Mascheková následně Povšíkova slova potvrdila. Rath, který opustil i řady sociálních demokratů, se vzdal funkce hejtmana i zastupitelského postu ke středeční 15. hodině. Ještě předtím ale do doby, než bude krajským zastupitelstvem zvolen jeho nástupce, pověřil výkonem hejtmanských pravomocí a zastupováním Středočeského kraje navenek svoji náměstkyni Zuzanu Moravčíkovou. Ta by také měla svolávat jednání radních o volební zasedání zastupitelstva. A patrně také vydat pokyn k tomu, aby někdo odstranil Ratha jako hejtmana z webových stránek Středočeského kra­je.

Špičky středočeské ČSSD již hledají Rathova nástupce nejenom v hejtmanském křesle, ale i v čele kandidátky pro krajské volby. Největší naděje na hejtmanský post mají dva současní Rathovi náměstci – vedle Zuzany Moravčíkové (oblast majetku) ještě Miloš Petera (životní prostředí a zemědělství). Zřejmě mimo boj o hejtmanský post na přechodné období do října letošního října je další u zvažovaných kandidátů, senátor Marcel Chládek. O kandidátce se ještě má jednat; středočeští sociální demokraté chtějí debatovat o tom, zda jen poupravit dosavadní kandidátku, z níž by měli vypadnout nejbližší Rathovi spolupracovníci jako Kateřina Pancová či Patrik Tomšů, anebo začít zcela znovu a odstartovat nové primárky v okresech.

Dopis Davida Ratha, ve kterém oznámil rezignaci na hejtmana