ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Dvacet těchto zařízení kraji v polovině minulého týdne dodal stát prostřednictvím ministerstva zdravotnictví. Hejtmanství nyní připravuje konkrétní rozdělení těchto přístrojů – a chystá také smlouvy, na jejichž základě budou termokamery předávány do majetku nemocnic. Následně má dojít na montáž a zprovoznění.

Stejný počet kamer jako střední Čechy, tedy dvacet, obdržely od ministerstva rovněž ostatní kraje. Výjimkou je hlavní město Praha, kam ministerstvo přidělilo 47 termokamer. Je to tedy jiná situace než třeba v případě rozdělování teploměrů, jichž nejlidnatějšímu Středočeskému kraji ministerstvo přidělilo 60 – což je v tabulce, již zveřejnilo na svém webu k onemocnění Covid-19, druhé nejnižší číslo po Libereckém kraji se 40 dodaným kusy. Pět krajů přitom převýšilo stovku získaných teploměrů, Jihomoravský kraj dostal 241 – a Praha dokonce 592.

Provizorní nemocnice ve Wu-chanu
Hrozí druhá vlna nákazy koronavirem. Varování přichází ze samotné Číny

Automatické měření tělesné teploty příchozích během průchodu kolem speciální kamery se však po instalaci přístrojů z ministerské dodávky nestane v rámci středočeského zdravotnictví novinkou. Třeba Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi testuje termokameru u hlavního vchodu z třídy Václava Klementa již od 23. dubna; do té doby tam stála dvojice pracovníků nemocnice mířící na lidi teploměrem. V případě podezření, že se objevil někdo s horečkou, dostává upozornění ostraha, jejímž úkolem je zabránit kontaktu těchto osob s ostatními pacienty.

Rozpoznat příznaky melanomu pomáhá tzv. ABCDE test.
Pozor na kožní melanom. Kontrolovat znamémka je nutné po celý rok