Lidí, kteří si mohou vyžádat další dávku, bude postupně přibývat. Platí, že přihlásit se mohou nejdříve osm měsíců po dokončení základního očkování – tedy zpravidla po podání druhé dávky. Později bude aktuální, že pro posilující dávku si nelze přijít „po paměti“ – na stejné místo, kde byli lidé očkováni původně – velká vakcinační centra, jejichž provoz se rozjel na přelomu zimy a jara, totiž počátkem září skončila a jejich činnost se přesunula do jiných prostor. Měla by také růst role praktických lékařů.

Zachovat značku vakcíny? To vždycky neplatí

Středočeský krajský úřad na svém webu věnovaném vakcinaci, ockovani.kr-stredocesky.cz, tlumočí informace ministerstva zdravotnictví, že takzvané posílení imunity se doporučuje každému, kdo je starší 60 let. „Aplikovat se budou vakcíny Comirnaty a Spikevax od společností Pfizer/BioNTech a Moderna,“ uvádí.

Lidi, kteří byli očkováni těmito látkami a mají zájem třetí dávkou, čeká přeočkování vakcínou stejné značky. A jednu z nich dostanou i ti, kteří byli původně očkováni dalšími dvěma u nás schválenými preparáty – od výrobců AstraZeneca a Johnson&Johnson. Jejich příjemců se však přeočkování zatím netýká; s jejich používáním se začalo později – a rovněž u nich platí osmiměsíční odstup.

Registrovat se zájemci mají opět pomocí centrálního rezervačního systému – lze však zajít i na očkovací místa bez registrace. Nebo oslovit praktického lékaře; ti však aktuálně mohou nabídnout pouze vakcínu od Moderny. Do budoucna však mají mít k dispozici i Comirnaty od Pfizeru.

Očkováno je přes tři čtvrtě milionu Středočechů

Středočeši již dostali téměř 1,6 milionu dávek; statistika krajského úřadu jich k neděli zaznamenává 1 570 793. Počet obyvatel kraje, kteří dostali alespoň jednu dávku, podle tohoto zdroje dosahuje 809 001. Z nich má dokončené očkování většina: 761 992. S postupem očkování už ale neplatí, že nejvíce těchto lidí je mezi seniory: obyvatel kraje s dokončeným očkováním ve věku od 65 let výš je 268 tisíc. Nicméně ve věkové skupině 75–79 let představuje 42 263 lidí s dokončeným očkováním dokonce 96,5 procenta populace v kraji s dokončeným očkováním.

Mezi Středočechy přibývá těch, kteří se nechávají očkovat v Praze. Bývala jich zhruba čtvrtina, nyní jejich podíl vystoupal na 28,2 procenta. Přímo ve Středočeském kraji bylo podáno 1 226 047 dávek vakcín (z toho 17 tisíc za poslední dva týdny) a očkování dokončeno 594 398 lidem. Přes sto tisíc aplikovaných vakcín se přehouply nemocnice v Mladé Boleslavi a v Kolíně.