VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní knihu o vodě čeká křest. Ve Vodním domě

Střední Čechy – Odehraje se křest nové knížky s tradičním sektem, nebo tentokrát poslouží obyčejná voda? A je nutné použitý výtisk publikace polévat, přičemž hrozí jeho poničení, či postačí, když si nad ním pozvaní hosté symbolicky přiťuknou a připijí? Co a jak organizátoři připravili, se ukáže 9. ledna odpoledne v kraji Želivky, téměř na břehu nádrže Švihov.

28.12.2017
SDÍLEJ:

Sobotní hrátky ve Vodním domě Hulice.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Na křest zvou společně středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a nakladatelství Dokořán do Vodního domu v obci Hulice na okraji Benešovska.
Kam ostatně jinam, když knížka pojednává právě o vodě. O Vodě a krajině, jak zní její název.

Autorský kolektiv v čele s Václavem Cílkem, Tomášem Justem a Zdeňkou Sůvovou v podtitulu připomíná, že kniha pojednává o životě s vodou a o návratu k přirozené krajině. Nakladatelstvím ji s přispěním Středočeského kraje vydalo nejen proto, aby čtenářům nabídlo fascinující škálu pohledů na vodní živel a na život v něm i kolem něj (a to včetně řady unikátních fotografií), ale také inspiraci a podněty k zamyšlení.

Knížka totiž pojednává i o tom, jak se člověk po staletí snažil vodu spoutat, podmanit si ji, zkrotit – až nyní dospěl k poznání, že tímhle úsilím lidstvo nejen ubližuje přírodě, ale škodí i samo sobě. A dochází k tomu, že vodě sice umíme poručit, zvládáme stavět jezy, hráze, upravovat koryta – avšak přesto nás trápí období sucha střídané povodněmi. A co víc: ukazuje se to jako stále palčivější problém, kdy už i v mnohých regionech středních Čech není voda vnímána jako samozřejmost. Co s tím?

Odpovědí najde pozorný čtenář více než dost. Významná část publikace je totiž věnována úpravám vodních toků: od nejstarších dob přes poměrně nedávné meliorace až po současnost, kdy se prosazuje opačný trend: revitalizace, které se někdejší úpravy snaží vrátit stavu bližšímu přírodě. Je totiž zřejmé, že vodou musíme nejen šetřit, ale také ji dokázat v krajině schraňovat. Nesnažit se odvádět ji pryč, ale naopak: udržet ji. K tomu napomůže osvobodit ji od představ člověka a nechat ji téct tak, jak zamane sama.

Právě v tomto směru knížka nabízí četné impulsy doplněné konkrétními poznatky geologa, klimatologa a popularizátora vědy (ale také filozofa či překladatele taoistických či zenových textů) Cílka. Věnuje se šetrnosti moderních úprav toků jak ve středních Čechách, tak po celé zeměkouli. Rady, jak se snažit koryta řek a potoků upravovat co nejcitlivěji a snažit se je od vyholených přímek navrátit k co nejpřirozenějšímu toku uprostřed vegetace, se mohou stát inspirací jak pro vlastníky a správce pozemků, tak třeba pro pracovníky radnic, ale i architekty a vůbec pro všechny, kteří se zabývají územním plánováním a budoucím rozvojem. Pomůže to ke správnému rozhodování, abychom se nakonec všichni neocitli „za vodou“ – ovšem docela jinak, než bychom si představovali.

Kniha současně připomíná aktuální bohatství: množství okouzlujících řek, půvabných rybníků, jezer, ale i tůní, niv či černav. Že nevíte, co černavy jsou? Jde o vápnitá slatiniště a mokřady u Labe. Jedna z neznámějších, Hrabanovská černava, se nachází na prameništi levostranného přítoku Mlynařice nedaleko Lysé nad Labem – a jde o lokalitu pozoruhodnou natolik, že se stala národní přírodní památkou. „Na trvale podmáčených místech, často poblíž vývěrů vápnitých pramenů, se vyvinuly jedny z druhově nejbohatších biotopů Čech,“ potvrzuje Cílek hodnotnost podmáčených luk.

Podložené informace, kdy autoři rozhodně „nevaří z vody“, ale představované poznatky vyvěrají z jejich dlouholetých zkušeností a celoživotního odborného zájmu, nabízejí i konkrétní rady a doporučení, jak s vodou lépe hospodařit. A cílem středočeského hejtmanství, které na problémy s vodou opakovaně upozorňuje, je i to, aby se nová knížka stala živou vodou nového myšlení a vlastně představovala vodu na mlýn pro ty, kteří jsou přesvědčeni o tom, že i v tomto oboru lze za poměrně málo peněz pořídit celkem hodně muziky.

Expozice o vodě. Suchý výklad nečekejte

Vodní dům v obci Hulice poblíž Trhového Štěpánova (a současně nedaleko Zruče nad Sázavou) provozuje vlašimská organizace Českého svazu ochránců přírody společně s partnery, jimiž jsou státní podnik Povodí Vltavy, společnost Veolia a společnost Úpravna vody Želivka. Jde o celoroční návštěvnické centrum, které nabízí unikátní expozici o vodě vnímanou všemi smysly. Ano, všemi – včetně chuti, protože nechybí ani ochutnávka ve vodním baru. A to, prosím, s překvapivými zážitky!

Expozice nabízí možnost leccos si vyzkoušet, ale i nahlédnout pod hladinu a spatřit to, co pouhým okem není viditelné. Přibližuje ale třeba i vodní rostlinstvo nebo ptáky a obojživelníky žijící na břehu Želivky. Nechybí však ani výlet do historie připomínající minulost městečka Dolní Kralovice zatopeného přehradou – včetně originálů nástěnných maleb z doby Karla IV. zachráněných z tamějšího kostela. Hlavní pozornost je ovšem věnována vodě, což potvrzuje i úprava venkovního atria: malé i velké návštěvníky zaujmou umělé toky symbolizující řeku od pramene k ústí, které lze ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků. V období od jara do podzimu je také možné domluvit si exkurzi na hráz přehrady (nyní se však tyto prohlídky nekonají; zájemci musejí počkat nejméně do března).

Návštěvnické středisko, kam mají přístup i psi (pokud nechybí vodítko a košík) a připraveni jsou zde také na kočárky, má aktuálně vánočně-novoroční pauzu. Opět v provozu bude od úterý 9. ledna – a to denně mimo pondělí mezi 9. a 16. hodinou. Před návštěvou se vyplatí juknout na webové stránky www.vodni-dum.cz. Kdyby už nikam jinam, alespoň do sekce praktických informací: nechybí tam doporučení přibalit si náhradní oblečení – hlavně pro děti. Ne každého by to při zmínce o expozici pro všechny smysly muselo hned napadnout.

Autor: Milan Holakovský

28.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšníci / servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: obsluha hostů, přejímka zboží, úklid na pracovišti. , Pracovní doba od 12:00hod. , V případě zájmu přijďte osobně nebo volejte po 12hod., Místo výkonu práce: Havířská stezka 306, Kutná Hora.. Pracoviště: Pivnice dřevník, Havířská stezka, č.p. 306, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Libuše Lucie Rákosníková, +420 775 468 777.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Požadujeme: plnoletost, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vzdělání ÚSO nebo ÚSV ukončené maturitní zkouškou, státní občanství ČR, , Místo výkonu práce: Kutná Hora, Čáslav, Uhlířské Janovice, Zbraslavice, Zruč n Sáz., , Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci příslušníka POLICIE ČR, široké uplatnění v rámci organizace, kariérní růst, možnosti studia při zaměstnání, mladý kolektiv, jistota stabilního příjmu., , NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 150 000,- Kč., , Mzdové ohodnocení: příjem při nástupu 21.840,-Kč. Po ukončení Základní odborné přípravy (po 1 roce) služební příjem je v rozpětí 25.490,- Kč až 28.490,-Kč., , Benefity: 6 týdnů dovolené, délka prac.doby 37,5 hod/týden, pravidelná lékařská péče, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, po patnácti letech služby nárok na doživotní výsluhový příspěvek a dvoutýdenní ozdravný pobyt ročně., , Zaměstnanecké výhody: podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů., , V případě zájmu je možné se hlásit telefonicky v PO-PÁ v 7:30 - 15:30hod, na kontakty: 727 967 122, 974 875 208, 606 691 240, 974 875 223., Nebo je možné psát na uvedené emaily, či se dostavit osobně v PO-PÁ v 7,30 - 15,30hod na adresu: Na Náměti 421, Kutná Hora., , Kontaktní osoby: por. Irena Svobodová, Mgr. Vendula Marečková, kpt. Mgr. Tomáš Havránek.. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje p, Na Náměti, č.p. 412, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Irena Svobodová, +420 727 967 122.

Obchod - Obchod Pokladní 135 Kč

Pokladníci v prodejnách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 135 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kaufland Kutná Hora přijme plnoleté brigádníky na pokladny na DPP, DPČ, mzda 135 Kč/hod. , Přihlášení je možné pouze přes internetové stránky: , Kaufland kariera - volná místa - Kutná Hora.. Pracoviště: Kaufland česká republika v.o.s. p1, Ortenova, č.p. 188, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Veronika Ságlová, +420 327 525 174.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: pomocná práce v kuchyni a kompletace chlebíčků. , Nabízíme: příplatek na stravování až 1 000,- měsíčně. , V případě zájmu volejte Po-Pá, 7:30-13:00., Místo výkonu práce: Kollárova 590, Kutná Hora. Pracoviště: František kounický, Kollárova, č.p. 590, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Manuela Pěgřímková, +420 777 772 343.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert zaplnil klášterní zahradu.
71

OBRAZEM: Koncert zaplnil klášterní zahradu

V sázavské sokolovně se tančilo.
96

OBRAZEM: V sázavské sokolovně se tančilo

OBRAZEM: U Lipan se opět rozhořely boje

Lipany - Stovky lidí dorazily za horké soboty na památné místo české historie, Lipskou horu. Návštěvníci si mohli projít a prohlédnout dobový vojenský tábor, shlédnout ukázky na téma vojenství první poloviny 15. století. Mezi Českým Brodem a Kouřimí se pak znovu odehrály fragmenty zásadní bitvy ze 30. května 1434.

OBRAZEM: Zbraslavice přivítaly malé občánky.

Zbraslavice - Tradiční vítání občánků se uskutečnilo v obřadní síni obecního úřadu ve Zbraslavicích. Matrikářka Lenka Hanousková přivítala šest rodičů s jejich malými dětmi.

OBRAZEM: Hasiči se utkali v Žandově

Žandov - Sobotní odpoledne na kopci Březina, což je nejvyšší bod kutnohorského okresu - 555 m, u rozhledny v Žandově patřilo hasičským spolkům.

Trenéra Novotného zápas mrzel: Měli jsme vyhrát

Záryby - Fotbalová I. A třída, skupina B měla na programu své 27. kolo. Uhlířské Janovice získaly bod v Zárybech po prohře 2:3 na penalty. Sázava prohrála 3:5 v Mělníce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT