VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Úvalech mají popelnice o metrák lehčí než ostatní Středočeši

Úvaly – Středočeši, vezměte si příklad z Úval na Praze-východ. Tak lze vnímat čtvrteční vyjádření Jiřího Kani z neziskové organizace Arnika, která se věnuje ochraně životního prostředí. Upozornil, že v třídění odpadu mají Češi velké rezervy. Takové, že objem směsných odpadů – tedy těch netříděných – by šlo snížit o polovinu.

23.11.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: archiv

Jako dobrá vizitka pro našince nevyznívá srovnání se sousedy. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že loni obyvatelé České republiky vyprodukovali 5,6 milionu tun komunálního odpadu, z čehož směsný odpad – z něhož většina končí na skládkách – představoval polovinu (2,8 milionu tun). Přepočet na jednoho obyvatele ukazuje, že to o více než sto kilogramů na hlavu převýšilo produkci Němců či Rakušanů.

Úvalští by ovšem obstáli se ctí. Tam dlouhodobě dosahují produkce něco přes 140 kg směsného odpadu na obyvatele – což je o sto kilogramů méně než představuje středočeský průměr. Ve stanovení místních poplatků za odvoz odpadu přitom finta není. V Úvalech se neplatí podle množství, ale taxa za obyvatele. Alespoň prozatím. Starosta Petr Borecký (Otevřené Úvaly) se netají tím, že město chystá změnu. „Odpadové hospodářství města se snažíme nyní nastavit tak, aby v budoucnu umožnilo snadné zavedení systému PAYT,“ konstatoval. Od systému, který lze vysvětlit slovy „kolik vyhodíš, tolik zaplatíš“ si slibuje další omezení produkce směsného komunálního odpadu.

Nynější příznivé výsledky jsou prý zásluhou vývozu popelnic pouze jednou za 14 dní – ovšem v kombinaci se širokými možnostmi třídění. Jako separovaný odpad lze k recyklaci odevzdávat papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kovy, textil, elektroodpad a bioodpad. Samozřejmostí je fungující sběrný dvůr, kde lze odevzdat i objemný odpad – a navíc se dvakrát ročně provádí jeho svoz.

Za vyznamný mezník považuje ředitelka Technických služeb města Úvaly Pavlína Slavíková převzetí svozu odpadů do vlastních rukou na počátku letošního roku. „Díky tomuto kroku se snížily náklady na samotný svoz, ale změnu pocítili i občané. Rozšířili jsme počet sběrných hnízd i počet kontejnerů na separovaný odpad,“ konstatovala. S tím, že největší změnou je delší období svozu bioodpadů v průběhu roku – a také získání dotace, která umožnila poskytnout nádoby na bioodpad všem úvalským domácnostem.

O změnách v nakládání s komunálním odpadem uvažují v současnosti mnohé radnice. Za dobré kroky označil odborník Arniky na odpadové hospodářství Milan Havel například zavádění plateb za svoz podle množství, sběr odpadů od dveří nebo takzvaný pytlový systém. „Mohou vést k významnému snížení produkce směsného odpadu i celkové produkce odpadu jako takové,“ přikyvuje na souhlas.

Autor: Milan Holakovský

Třídíte odpad?

ANO, třídíme plast, papír, komunální odpad i bio odpad

159 hlasů

ANO, třídíme, ale někdy to shrneme do jednoho pytle

6 hlasů

NE, protože nemáme poblíž kontejnery na tříděný odpad

3 hlasy

NE, protože se nám s tím nechce otravovat

2 hlasy

NE, protože to nemá smysl

10 hlasů

Hlasovalo: 180

23.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Technické vychytávky nepomohou, když to špatně funguje mezi sedadlem a volantem

Kostel v Jindicích naplnily tóny vánočních písní.
24

Kostel v Jindicích naplnily tóny vánočních písní

Klub panenky pomáhá

Zruč nad Sázavou - Klub panenky ČR z.s. Zruč nad Sázavou se již několik let připojuje k programu vyhlášenému organizací UNICEF "Panenky pomáhají". Panenky pro UNICEF šijí nejen členky klubu, ale inspirují i další jednotlivce a organizace.

V neděli můžete hlasovat pro nejlepší dětský nápad na zlepšení školy ve Zruči

Zruč nad Sázavou – Jak by měla vypadat škola, do které se děti těší? Co by v ní nemělo chybět? Co by se dalo vylepšit? Soutěž Lepší místo ve škole ve Zruči nad Sázavou je právě ve fázi hlasování. Veřejnost může až do neděle 17. prosince posílat své hlasy a podílet se tak na vylepšení zručské základní školy.

OBRAZEM: Tylova herecká škola odehrála reprízu hry Když se zhasne

Kutná Hora - Tylova herecká škola uvedla v neděli 10. prosince na malé scéně Tylova divadla premiéru hry Když se zhasne.

OBRAZEM: Cantica potěšila posluchače v kostele Panny Marie Na Náměti

Kutná Hora - K tradičním místům, kde smíšený komorní pěvecký sbor Cantica hrává svoje adventní koncerty, patří kostel Panny Marie Na Náměti. Letošní advent své posluchače potěšil koncertem v sobotu 16. prosince večer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT