Školní statek Středočeského kraje slaví s Ryzlinkem rýnským 2016, pozdní sběr, titul českého šampiona a také vítězství v kategorii bílých suchých a polosuchých vín.

Je to již poněkolikáté, kdy Školní statek Středočeského kraje dosáhl na nejvyšší soutěžní metu v konkurenci dalších českých vín. Dříve to bylo třeba v roce 2018 nebo 2017. Výjimečnost vín tohoto vinařství navíc letos podtrhlo ještě vítězství v kategorii bílých polosladkých vín. Šampion získá navíc barikový sud od partnera soutěže, České zemědělské univerzity v Praze.

13. ročník Vinobraní na Grébovce.
Za oběť koronaviru padla další akce. Vinobraní na Grébovce letos nebude

„Jedná se o pět let starý Ryzlink rýnský, krásně vyzrálý. Má harmonickou chuť s velmi příjemnou mineralitou, doplněnou o výjimečnou šťavnatou kyselinu. Typický rýňák pro Mělnicko,“ přiblížil vítěze Marek Babisz z Národního vinařského centra, který se účastnil hodnocení a dodal: „Ve finálovém rozstřelu hodnocení naprosto dominoval a jasně tak zvítězil.“

Medailové žně

Odborné hodnocení 122 vín z České vinařské oblasti hostila v prostorách sklepního hospodářství v Mělníku Česká zemědělská univerzita. Hodnocená vína obdržela devět velkých zlatých, 29 zlatých a jednu stříbrnou medaili. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 111 vín.

Ta budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Svatomartinská husa.
Mladé víno se bude ochutnávat na vinici, parníku i ve středověké vesnici

Vína oceněná v soutěži bude možné ochutnat již ve středu 11. srpna 2021 v aule České zemědělské univerzity v Praze Suchdole, a to od 16 do 21 hodin. Prezentaci vín vyrobených z hroznů vypěstovaných ve vinařské oblasti Čechy pořádá Cech českých vinařů, spolek vinařů a vinohradníků a na místě je ochutnávajícím představí sami vinaři.

V rámci doprovodného programu proběhne také prezentace jednotlivých českých vinorodých měst a obcí a aukce unikátních českých vín věnovaných členy Cechu českých vinařů. Výtěžek bude určen jednomu vybranému vinaři z Podluží, který byl postižen tornádem.