Válečná porada se už konala. Na facebooku středočeský radní informoval, že s kolegou z hlavního města, náměstkem primátora pro dopravu Adamem Scheinherrem (Praha Sobě) ve středu pozvali k jednání policejní ředitele z Prahy i Středočeského kraje, ředitele Městské policie hl. m. Prahy i bezpečnostní ředitele Českých drah a dopravního podniku hl. m. Prahy – a řeč byla o jednom jediném tématu: jak sprejerům zatnout tipec.

Výsledky Borecký neupřesnil, avšak z jeho slov plyne, že plán ofenzívy je hotový. „Nevzdáme to! Chceme, aby veřejná doprava byla čistá – a aby pachatelé tohoto dnes již organizovaného vandalismu nesli za své skutky odpovědnost. Věřím, že se tak stane již hodně brzy,“ shrnul své dojmy. Na konkrétní dotazy Deníku upřesnil, že se chystá postupné aplikování ochranných nátěrů, které budou přispívat k tomu, že snažení sprejerů přijde nazmar – a připravuje se i speciální akce, jež by snad měla vést k dopadení konkrétních pachatelů a jejich postihu. Právě v souvislosti s ní si účastníci jednání prozatím uložili bobříka mlčení.

Pokuty pro dráhy nic nevyřeší

Z jednání věnovaného sprejerským útokům vyplynulo, že ačkoli ve středních Čechách i v Praze měli čmáralové vlaky v oblibě už v minulosti, během dvou covidových let se situace zhoršila. Útoky na vlaky také už nemají pouze podobu malůvek, jaké se většinou líbí jen autorovi a jeho kumpánům, stříkaných za tmy na odstavené soupravy. Někdy ostatně ani nejde o to něco „vytvořit“ či se na vlak „podepsat“, ale cíl je jednoznačný: pouze poškozovat a ničit; nic víc. Takoví vandalové ani nesprejují. Na jedoucí vlak v místech, kde musí zpomalit, nebo v zatáčkách házejí pytlíky s barvou.

„Party vandalů jsou stále organizovanější – jedna část tlupy vyřadí z provozu kamery, další počmárá vlak, rozřeže sedačky a zmizí. Netrvá to déle než dvě minuty,“ tlumočil Borecký další poznatky. S tím, že v poslední době se začíná objevovat ještě nebezpečnější jev: sprejování a poškrábávání skel kabin strojvedoucích. Či dokonce přímo poškozování zabezpečovacích zařízení trati!

Vizualizace místa, jak by mělo vypadat s novou zástavbou.
FOTO: Věznice, v níž seděl i Tom Cruise, půjde k zemi. Na místě vyrostou byty

Ve smlouvě s Českými drahami o zajišťování dopravní obslužnosti má Středočeský kraj stanovené sankce pro dopravce, jež určují tresty za vlaky špinavé či počmárané. Pokuty prý také skutečně krajský úřad pravidelně ukládá. Současně však hejtmanství uvádí, že tohle problém nevyřeší. Zvlášť když není výjimkou, že z depa vyjíždí čerstvě očištěný vlak – a na trati už číhají na svůj „úlovek“ další skupiny sprejerů.

Radní Borecký také připomíná, že přispět ke zlepšení situace může každý, kdo vandalské řádění vidí a nezůstane lhostejný. „Nemusíte se hned se sprejery prát nebo pouštět do křížku. Ale zavolat 158 v případě, kdy se něco takového děje,“ obrací se k případným svědkům. „Stejně jako když dáte najevo hodně nahlas svůj názor, aby tito troglodyté pochopili, že pro jejich řádění v této společnosti není místo,“ doplnil, že důležité také je nemlčet. Výrazu troglodyt se dnes zpravidla používá ve smyslu „primitiv, nevzdělanec“.