VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrchbělé by se hejtmanka ráda zbavila. Hned, jak to půjde

Střední Čechy – Areál to není špatný, jenže se o něm neví. Těmito slovy pro Deník zhodnotila situaci v lokalitě Vrchbělá, kde kraj vlastní sportovně rekreační areál s hotelem Relax, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Nora Dolanská.

20.12.2017
SDÍLEJ:

Středočeský kraj si příliš neví rady se svým majetkem na samém okraji Mladoboleslavska, sportovně rekreačním areálem s hotelem Relax v lokalitě Vrchbělá v někdejším vojenském prostoru Ralsko.Foto: Deník / Holakovský Milan

Promluvila tak nejenom jako odbornice s letitými zkušenostmi v oblasti turismu, ale také jako manažerka, jež za situaci na Vrchbělé brzy převezme svůj díl odpovědnosti. Tenhle majetek kraje má od ledna spravovat. Od nového roku bude Vrchbělá převedena od středočeské správy sinic (kam poněkud překvapivě patří dnes) pod jinou příspěvkovou organizaci: krajskou turistickou centrálu. Jejím úkolem bude nejen zajistit provoz – a pokud možno snížit náklady dosahující nyní osmi milionů korun ročně – ale také usilovat o propagaci tamější nabídky.

Hezké, ale daleko

Oblast v sousedství Bělé pod Bezdězem na samém okraji středních Čech, na pomezí Mladoboleslavska a Českolipska, může nabídnout nádherné prostředí i široké příležitosti k aktivnímu trávení volného času. Nevýhodnou je nutnost daleko cestovat – a to prakticky odevšud. V sezoně se tak zdejší parkoviště zaplňují auty pěších výletníků, jezdců na kolečkových bruslích a cyklistů převážně jen z přilehlého Mladoboleslavska. Od jara do podzimu je tam hlavně o víkendech vidět zvlášť rodiny s dětmi.

„Já jsem sem z domova v Benešově jela skoro dvě hodiny,“ řekla novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Přímo do míst, o kterých je řeč, přijela nastínit své představy o budoucnosti Vrchbělé, kterou z pohledu kraje považuje spíše za zátěž nežli za přínos. V tom je zajedno s řadou dalších zastupitelů, a to včetně představitelů opozičních stran. Hejtmanka má vcelku jasno: nabídnout k prodeji vše, co zde kraj vlastní – a to co nejdřív. Hned, jak to půjde. Což ovšem nebude hned. Vzhledem k poskytnutí evropské dotace, spojené s podmínkou udržitelnosti projektu, mohou změny přijít až po roce 2021.

Nejen hotel. I okolí!

V někdejším vojenském prostoru Ralsko byla v uplynulých letech vybudována zcela nová turistická lokalita. Vlastně šlo o dva úzce provázané projekty. Jeden, nazvaný Multifunkční turistické centrum, zahrnuje takzvaný centrální objekt – hotel s restaurací a galerií – lanové centrum, dětskou minizoo a kemp; v rámci projektu původně nazvaného In-line pak Bezděz (který byl letos v květnu přejmenován na Sportovně rekreační areál Vrchbělá) vznikly nejen in-line dráhy pro bruslaře, ale také rozhledna, naučná stezka pro děti a značení cyklotras.

Celkové náklady se vyšplhaly na částku, nad níž se tají dech: jde o hodně víc než čtvrt miliardy. Při kolaudaci loni v dubnu to krajští úředníci vyčíslili do haléře: včetně DPH šlo o 268 698 284,28 Kč. Karty jsou ovšem aktuálně rozdány tak, že se přímo vnucuje hodnocení: za hodně peněz málo muziky. Což o to; zázemí je tu bohaté – spíše než o přínosu a zúročení investice se však v souvislosti s jeho existencí hovoří o dalších a dalších výdajích na provoz a údržbu. Jermanová vše označuje za neblahé dědictví po někdejším hejtmanovi Davidu Rathovi. Hovoří o jednom z kostlivců ve skříni – ovšem s tím, že o tomhle se předem vědělo. Ano, stav je známý – a byl i dřív. Co však chybí dodnes, je vize do budoucnosti.

Ponechat do roku 2021

Projekt, který je nyní vnímán jako břemeno, se začal rodit od roku 2006. Od roku 2010 se rozjely skutečně vážné přípravy – a v letech 2012–2014 se pak nejvíc stavělo. Na dodatečné stavební práce pak došlo ještě v roce 2015. Od kolaudace loni v dubnu slouží turistické zázemí veřejnosti – z pohledu kraje ale starosti neskončily. Přisel čas hledání provozovatele hotelu.

Na nabídku pronájmu s požadavkem ročně zaplatit minimálně 800 tisíc korun bez DPH reagoval v roce 2015 jediný zájemce: společnost Autosport Promotion, provozovatel nedalekého „adrenalinového“ areálu Motorland Bělá. Avšak s nabídkou nižší, než bylo požadováno. Změnu nepřineslo ani zrušení výběrového řízení a vyhlášení nového. Jediná nabídka, která loni v lednu přišla od stejné firmy, hovořila o částce 204 tisíc za rok plus investicích v objemu 1,8 milionu korun v prvních třech letech nájmu.

Tak to také nakonec dopadlo: loni v červenci (tedy ještě v době, kdy kraji v minulém volebním období vládli sociální demokraté společně s komunisty) byla podepsána nájemní smlouva. S nájemným 17 tisíc korun měsíčně (což se lidé z oboru znalí poměrů v jiných lokalitách nerozpakují označit za částku minimálně čtyřikrát podhodnocenou, nicméně sami s lepší nabídkou nepřišli) doplněným závazkem nájemce investovat do majetku kraje během tří let 1,8 milionu korun – plus podmínkou, že kraj má možnost ročně využívat ubytovacích služeb hotelu v hodnotě 100 tisíc korun. Dodatek k nájemní smlouvě pak mimo jiné stanovuje povinnost nájemce plnit podmínky jednotné klasifikace ubytovacích zařízení kategorie **.

Hledá se, jak ušetřit

Mělo by se něco změnit? S pronájmem hotelu asi ne, míní po prozkoumání všech souvislostí hejtmanka Jermanová, když současně podotýká, že vůči nájemci nezaznamenala ani jediný negativní poznatek. Středočeská centrála cestovního ruchu by však jako nový provozovatel okolního areálu měla hledat úspory přinášející zlevnění provozu a údržby proti dosavadnímu stavu pod křídly správy silnic.

Z dosavadních osmi milionů (z nichž kraj na základě objednávek prací platil 2,4 milionu korun nájemci svého hotelu, tedy společnosti Autosport Promotion) by se potřebná částka měla snížit na pět až šest milionů. Pomoci tomu má třeba pořízení vlastních sekaček na trávu i další techniky, aby už tyhle služby nebylo nutné objednávat externě (a platit třeba i náklady spojené s dopravou). Zaměstnanci, které krajská turistická centrála přebírá od správy silnic, tak zřejmě budou muset počítat s častějším pobytem na zdravém vzduchu.

Od šéfky turistické centrály Dolanské současně hejtmanka očekává načrtnutí vize, jak s tímto areálem dál nakládat v rámci budoucího využívání. Jermanová nicméně dala jasně najevo, jaká slova očekává: uspořit, omezit, utlumit, minimalizovat, zbavit se. Že by se snad počítalo s nějakými rozvojovými plány? „Ani náhodou!“ reagovala hejtmanka emotivně na otázku Deníku. „Přežít ro roku 2021 – a mít připravený plán, co dál,“ nastínila své představy. Ty chce podle vlastních slov probírat nejen s odborníky na cestovní ruch, ale třeba i se zástupci hospodářské komory. Sama má zatím vcelku jasno: opustit, nabídnout, prodat. Prostě: sbohem; ať se stará soukromý vltasník.

Jako výhodnější se zatím jeví nic neměnit

Možnosti, jak může kraj na Vrchbělé nakládat se svým majetkem, omezuje fakt, že se při budování tamějšího areálu uplatnily evropské dotace. V případě projektu In-line parku Bezděz (dráhy pro kolečkové brusle, rozhledna, dětské hřiště, naučná stezka pro děti, značení cyklotras plus další infrastrukturní stavby včetně úpravy příjezdové komunikace, zřízení vodovodu, kanalizace a plynofikace) dosahoval příspěvek Evropské unie 53,74 milionu korun. Dělalo to 85 procent nákladů konkrétně vyčíslených na tento projekt; kraj doplatil 15 procent. Multifunkční turistické centrum (hotel s restaurací a galerií, lanové centrum, dětská zoo a kemp) Evropa jako komerční záměr podpořila částkou 19,67 milionu korun, což dělá 40 procent; 60 procent doplatil kraj.

Právě evropské dotace jsou důvodem, proč se Vrchbělé nemůže kraj zbavit okamžitě, i když by vůči tomu ve středočeském zastupitelstvu asi nebylo zásadnějších námitek. Požadavek na takzvanou udržitelnost projektu vylučuje jakékoli změny včetně prodeje do roku 2021. V případě hotelu, tedy Multifunkčního turistického centra, je mezníkem říjen uvedeného roku; okolí (tedy In-line park Bezděz, dnes označovaný jako Sportovně-rekreační areál Vrchbělá) musí být zachováno beze změn do července roku 2021.

Nestálo by ta zvážení zbavit se tohoto majetku i za cenu, že by kraj musel evropské dotace vracet? S tímhle podnětem vystoupilo na prosincovém jednání středočeského zastupitelstva hned několik jeho členů. Třeba Martin Kupka z ODS Vrchbělou označil za nepodařený projekt Davida Ratha, který kraj zatěžuje, a navrhl zvážit dopady prodeje i za cenu, že by se čerpaná dotace měla vracet.

Současné propočty naznačují, že zatím se vyplatí nechat věci tak, jak jsou, reagoval náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO). Pokud by došlo k prodeji před rokem 2021, třeba hned, kraj by musel vracet dotaci ve výši 73 milionů korun. Jestliže do roku 2021 k žádné změně nedojde, mělo by to kraj stát na provozních nákladech o desítky milionů korun méně – a to se navíc hledají možnosti úspor. Přesnější čísla by zřejmě měla zaznít na zasedání krajských zastupitelů na sklonku ledna.

Autor: Milan Holakovský

20.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 900 Kč Montážní dělníci elektronických zařízení Montážní dělník elektronického zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16900 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Náplň práce: sestavování serverů, testování a kontrola, čištění a balení vyrobených jednotek., Požadujeme: čistý trestní rejstřík, ochotu směnovat., Nabízíme: smlouvu na dobu neurčitou přímo s Foxconnem, 25 dní dovolené, závodní stravování od 6 Kč, autobusová doprava z Kolína, každoroční navyšování mezd. , V případě zájmu pište na uvedený email, případně volejte nebo se dostavte osobně v pondělí až pátek v 8-16hod, nebo na náborovém odpoledni - každou středu ve 13hod., Místo výkonu práce: Karlov 245, Kutná Hora.. Pracoviště: Foxconn technology cz s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Michaela Motýlová, +420 327 538 111. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 22 000 Kč Úředníci ve skladech Skladník (řidič VZV), prodavač (STAVEBNÍ ZÁVOD). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: U n i k o m, a.s. kh, čáslavská, Čáslavská, č.p. 217, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Aleš Liberský, +420 602 676 736. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 40 000 Kč Strojní inženýři technologové, normovači Manažeři kvality. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme zajímavou příležitost pro zkušeného inženýra nebo středoškoláka v oblasti managementu kvality. Jedná se o jednu z klíčových pozic ve firmě na úrovni středního managementu. Budete mít šanci aktivně řídit a rozvíjet systém řízení kvality ve společnosti, podílet se na zavádění nových výrob a stanete se důležitým článkem v rozvoji zákaznických vztahů. , Popis pracovní pozice: spoluzodpovědnost za systém řízení jakosti (QMS), personálně i metodicky řídí tým interních auditorů, příprava a koordinace zákaznických a certifikačních auditů, odpovídá za tvorbu, implementaci a dodržování preventivních a nápravných opatření, účastní se projektového řízení (vedoucí nebo člen projektových týmů), Co od Vás očekáváme: VŠ/SŠ nejlépe strojního zaměření, praxe v oblasti strojírenství výhodou, znalost nástrojů kvality, ISO-TS 16949, ISO 14001, OHSAS 18 001, svařovací certifikát IWE nebo IWT výhodou, znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni, znalost německého jazyka výhodou, zkušenost s vedením lidí, aktivní přístup, samostatnost při řešení zadaných úkolů, technické myšlení, týmového ducha, komunikativnost a asertivitu, odolnost vůči stresu, časovou flexibilitu, pokročilou znalost MS Office, znalost AJ (pokročilá) a NJ výhodou., Nabízíme: profesionální zázemí, zodpovědnou a perspektivní práci v dynamické a rozvíjející se české firmě, možnost dalšího vzdělávání, profesního růstu a seberealizace, odpovídající finanční ohodnocení podle kvality a výsledků odvedené práce, 5 týdnů dovolené, příspěvek zaměstnavatele na stravování, penzijní fond nebo životní pojištění a další benefity., V případě zájmu se hlaste telefonicky Po-Pá od 8:00-18:00 nebo e-mailem. , Místo výkonu práce: Okružní 600, Zruč nad Sázavou. Pracoviště: Boki industries a.s. p, Okružní, č.p. 600, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Renata Chroustová, +420 734 390 266. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 12 500 Kč Pomocní kuchaři Pomocný kuchař. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: podnikové stravování, vaší náplní práce bude práce v kuchyni, pomoc šéfkuchaři, příprava příloh, vydávání obědů a večeří. Pracoviště: Král obchodní centrum s.r.o. p, Prachňanská, č.p. 88, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Petra Králová, +420 603 874 745.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Jetelové ulici v Čáslavi vykvetla pavlovnie plstnatá.
12

Pavlovnie plstnatá vykvetla v Jetelové ulici v Čáslavi. Letos už podruhé

Ilustrační snímek.

KRÁTCE: Univerzita volného času zahájí zimní semestr

Kapelník Vesperu: Pan Optikum je o tom, jací nechceme být

Kutná Hora - Kutnohorská kapela Vesper vydala své páté, dlouho chystané album Pan Optikum. Muzikanti na něm pánové pracovali téměř dva roky. Tedy pro uskupení, které své fanoušky v minulosti zásobovalo přísunem nových písní každoročně, neobvyklý interval.

OBRAZEM: Kácení kaštanové aleje na Žižkově pokračuje

Kutná Hora - Když na jaře tohoto roku padly k zemi tři stromy z kaštanové aleje na Žižkově, vyvolalo to mezi místními doslova bouři. Vypadalo to, že díky masivním protestům to budou jediné tři stromy, které byly pokáceny a ostatní si vyžádají jen odborného ořezu arboristů. Jenže nyní je však jinak. Pokácen byl další strom z šestnáctičlenné aleje a další by ho měly následovat.

Na ranči ve Vinařích se závodilo v Extreme trailu

Vinaře /FOTOGALERIE/ – Ranč ve Vinařích u Čáslavi hostil v sobotu 12. září závod v Extreme trailu.

Kopie Staroboleslavského palladia bude k vidění v chrámu svaté Barbory

Kutná Hora – Oslavy svátku sv. Václava budou v Kutné Hoře okořeněny o jednu unikátní podívanou. Návštěvníci chrámu sv. Barbory budou totiž moci obdivovat unikátní kopii Staroboleslavského palladia. To zde bude vystaveno od 27. do 30. září.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT