VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrchbělé by se hejtmanka ráda zbavila. Hned, jak to půjde

Střední Čechy – Areál to není špatný, jenže se o něm neví. Těmito slovy pro Deník zhodnotila situaci v lokalitě Vrchbělá, kde kraj vlastní sportovně rekreační areál s hotelem Relax, ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Nora Dolanská.

20.12.2017
SDÍLEJ:

Středočeský kraj si příliš neví rady se svým majetkem na samém okraji Mladoboleslavska, sportovně rekreačním areálem s hotelem Relax v lokalitě Vrchbělá v někdejším vojenském prostoru Ralsko.Foto: Deník / Holakovský Milan

Promluvila tak nejenom jako odbornice s letitými zkušenostmi v oblasti turismu, ale také jako manažerka, jež za situaci na Vrchbělé brzy převezme svůj díl odpovědnosti. Tenhle majetek kraje má od ledna spravovat. Od nového roku bude Vrchbělá převedena od středočeské správy sinic (kam poněkud překvapivě patří dnes) pod jinou příspěvkovou organizaci: krajskou turistickou centrálu. Jejím úkolem bude nejen zajistit provoz – a pokud možno snížit náklady dosahující nyní osmi milionů korun ročně – ale také usilovat o propagaci tamější nabídky.

Hezké, ale daleko

Oblast v sousedství Bělé pod Bezdězem na samém okraji středních Čech, na pomezí Mladoboleslavska a Českolipska, může nabídnout nádherné prostředí i široké příležitosti k aktivnímu trávení volného času. Nevýhodnou je nutnost daleko cestovat – a to prakticky odevšud. V sezoně se tak zdejší parkoviště zaplňují auty pěších výletníků, jezdců na kolečkových bruslích a cyklistů převážně jen z přilehlého Mladoboleslavska. Od jara do podzimu je tam hlavně o víkendech vidět zvlášť rodiny s dětmi.

„Já jsem sem z domova v Benešově jela skoro dvě hodiny,“ řekla novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Přímo do míst, o kterých je řeč, přijela nastínit své představy o budoucnosti Vrchbělé, kterou z pohledu kraje považuje spíše za zátěž nežli za přínos. V tom je zajedno s řadou dalších zastupitelů, a to včetně představitelů opozičních stran. Hejtmanka má vcelku jasno: nabídnout k prodeji vše, co zde kraj vlastní – a to co nejdřív. Hned, jak to půjde. Což ovšem nebude hned. Vzhledem k poskytnutí evropské dotace, spojené s podmínkou udržitelnosti projektu, mohou změny přijít až po roce 2021.

Nejen hotel. I okolí!

V někdejším vojenském prostoru Ralsko byla v uplynulých letech vybudována zcela nová turistická lokalita. Vlastně šlo o dva úzce provázané projekty. Jeden, nazvaný Multifunkční turistické centrum, zahrnuje takzvaný centrální objekt – hotel s restaurací a galerií – lanové centrum, dětskou minizoo a kemp; v rámci projektu původně nazvaného In-line pak Bezděz (který byl letos v květnu přejmenován na Sportovně rekreační areál Vrchbělá) vznikly nejen in-line dráhy pro bruslaře, ale také rozhledna, naučná stezka pro děti a značení cyklotras.

Celkové náklady se vyšplhaly na částku, nad níž se tají dech: jde o hodně víc než čtvrt miliardy. Při kolaudaci loni v dubnu to krajští úředníci vyčíslili do haléře: včetně DPH šlo o 268 698 284,28 Kč. Karty jsou ovšem aktuálně rozdány tak, že se přímo vnucuje hodnocení: za hodně peněz málo muziky. Což o to; zázemí je tu bohaté – spíše než o přínosu a zúročení investice se však v souvislosti s jeho existencí hovoří o dalších a dalších výdajích na provoz a údržbu. Jermanová vše označuje za neblahé dědictví po někdejším hejtmanovi Davidu Rathovi. Hovoří o jednom z kostlivců ve skříni – ovšem s tím, že o tomhle se předem vědělo. Ano, stav je známý – a byl i dřív. Co však chybí dodnes, je vize do budoucnosti.

Ponechat do roku 2021

Projekt, který je nyní vnímán jako břemeno, se začal rodit od roku 2006. Od roku 2010 se rozjely skutečně vážné přípravy – a v letech 2012–2014 se pak nejvíc stavělo. Na dodatečné stavební práce pak došlo ještě v roce 2015. Od kolaudace loni v dubnu slouží turistické zázemí veřejnosti – z pohledu kraje ale starosti neskončily. Přisel čas hledání provozovatele hotelu.

Na nabídku pronájmu s požadavkem ročně zaplatit minimálně 800 tisíc korun bez DPH reagoval v roce 2015 jediný zájemce: společnost Autosport Promotion, provozovatel nedalekého „adrenalinového“ areálu Motorland Bělá. Avšak s nabídkou nižší, než bylo požadováno. Změnu nepřineslo ani zrušení výběrového řízení a vyhlášení nového. Jediná nabídka, která loni v lednu přišla od stejné firmy, hovořila o částce 204 tisíc za rok plus investicích v objemu 1,8 milionu korun v prvních třech letech nájmu.

Tak to také nakonec dopadlo: loni v červenci (tedy ještě v době, kdy kraji v minulém volebním období vládli sociální demokraté společně s komunisty) byla podepsána nájemní smlouva. S nájemným 17 tisíc korun měsíčně (což se lidé z oboru znalí poměrů v jiných lokalitách nerozpakují označit za částku minimálně čtyřikrát podhodnocenou, nicméně sami s lepší nabídkou nepřišli) doplněným závazkem nájemce investovat do majetku kraje během tří let 1,8 milionu korun – plus podmínkou, že kraj má možnost ročně využívat ubytovacích služeb hotelu v hodnotě 100 tisíc korun. Dodatek k nájemní smlouvě pak mimo jiné stanovuje povinnost nájemce plnit podmínky jednotné klasifikace ubytovacích zařízení kategorie **.

Hledá se, jak ušetřit

Mělo by se něco změnit? S pronájmem hotelu asi ne, míní po prozkoumání všech souvislostí hejtmanka Jermanová, když současně podotýká, že vůči nájemci nezaznamenala ani jediný negativní poznatek. Středočeská centrála cestovního ruchu by však jako nový provozovatel okolního areálu měla hledat úspory přinášející zlevnění provozu a údržby proti dosavadnímu stavu pod křídly správy silnic.

Z dosavadních osmi milionů (z nichž kraj na základě objednávek prací platil 2,4 milionu korun nájemci svého hotelu, tedy společnosti Autosport Promotion) by se potřebná částka měla snížit na pět až šest milionů. Pomoci tomu má třeba pořízení vlastních sekaček na trávu i další techniky, aby už tyhle služby nebylo nutné objednávat externě (a platit třeba i náklady spojené s dopravou). Zaměstnanci, které krajská turistická centrála přebírá od správy silnic, tak zřejmě budou muset počítat s častějším pobytem na zdravém vzduchu.

Od šéfky turistické centrály Dolanské současně hejtmanka očekává načrtnutí vize, jak s tímto areálem dál nakládat v rámci budoucího využívání. Jermanová nicméně dala jasně najevo, jaká slova očekává: uspořit, omezit, utlumit, minimalizovat, zbavit se. Že by se snad počítalo s nějakými rozvojovými plány? „Ani náhodou!“ reagovala hejtmanka emotivně na otázku Deníku. „Přežít ro roku 2021 – a mít připravený plán, co dál,“ nastínila své představy. Ty chce podle vlastních slov probírat nejen s odborníky na cestovní ruch, ale třeba i se zástupci hospodářské komory. Sama má zatím vcelku jasno: opustit, nabídnout, prodat. Prostě: sbohem; ať se stará soukromý vltasník.

Jako výhodnější se zatím jeví nic neměnit

Možnosti, jak může kraj na Vrchbělé nakládat se svým majetkem, omezuje fakt, že se při budování tamějšího areálu uplatnily evropské dotace. V případě projektu In-line parku Bezděz (dráhy pro kolečkové brusle, rozhledna, dětské hřiště, naučná stezka pro děti, značení cyklotras plus další infrastrukturní stavby včetně úpravy příjezdové komunikace, zřízení vodovodu, kanalizace a plynofikace) dosahoval příspěvek Evropské unie 53,74 milionu korun. Dělalo to 85 procent nákladů konkrétně vyčíslených na tento projekt; kraj doplatil 15 procent. Multifunkční turistické centrum (hotel s restaurací a galerií, lanové centrum, dětská zoo a kemp) Evropa jako komerční záměr podpořila částkou 19,67 milionu korun, což dělá 40 procent; 60 procent doplatil kraj.

Právě evropské dotace jsou důvodem, proč se Vrchbělé nemůže kraj zbavit okamžitě, i když by vůči tomu ve středočeském zastupitelstvu asi nebylo zásadnějších námitek. Požadavek na takzvanou udržitelnost projektu vylučuje jakékoli změny včetně prodeje do roku 2021. V případě hotelu, tedy Multifunkčního turistického centra, je mezníkem říjen uvedeného roku; okolí (tedy In-line park Bezděz, dnes označovaný jako Sportovně-rekreační areál Vrchbělá) musí být zachováno beze změn do července roku 2021.

Nestálo by ta zvážení zbavit se tohoto majetku i za cenu, že by kraj musel evropské dotace vracet? S tímhle podnětem vystoupilo na prosincovém jednání středočeského zastupitelstva hned několik jeho členů. Třeba Martin Kupka z ODS Vrchbělou označil za nepodařený projekt Davida Ratha, který kraj zatěžuje, a navrhl zvážit dopady prodeje i za cenu, že by se čerpaná dotace měla vracet.

Současné propočty naznačují, že zatím se vyplatí nechat věci tak, jak jsou, reagoval náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO). Pokud by došlo k prodeji před rokem 2021, třeba hned, kraj by musel vracet dotaci ve výši 73 milionů korun. Jestliže do roku 2021 k žádné změně nedojde, mělo by to kraj stát na provozních nákladech o desítky milionů korun méně – a to se navíc hledají možnosti úspor. Přesnější čísla by zřejmě měla zaznít na zasedání krajských zastupitelů na sklonku ledna.

Autor: Milan Holakovský

20.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Úklidoví pracovníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Kutná Hora, Pracovní doba: dle domluvy Po-Ne (6:00 - 22:00) - možnost výběru směn, , Náplň práce: úklid administrativních prostor, pravidelné čištění ve výrobních prostorách zákazníka, kancelářské prostory, sklady a sociální zařízení a zázemí., Požadujeme: min. výuční list, manuální zručnost, dobrý fyzický stav (odolnost proti stresu, zátěž hlukem, práce ve výškách), časová flexibilita, schopnost práce v týmu, schopnost a ochota učit se novým věcem, pečlivost, samostatnost, zručnost., Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, práce v příjemném kolektivu, kvalitní zaškolení a zajištění bezpečnostních pomůcek, možnost výběru 8 nebo 12- hodinových směn., V případě zájmu se hlaste na uvedené kontakty. , Místo výkonu práce: Vítězná 12, Kutná Hora.. Pracoviště: Iss facility services s.r.o. p2, Vítězná, č.p. 1, 284 03 Kutná Hora 3. Informace: Jana Halíková, +420 778 438 004.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci, přidavači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: V případě zájmu se hlaste telefonicky, nebo se dostavte osobně na adresu Na Kavkách 341, Kutná Hora. , Místo výkonu práce: Kutná Hora, Kolín, Pardubice a okolí. Pracoviště: Jan šklíba, Na Kavkách, č.p. 341, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Jan Šklíba, +420 736 484 161.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 25 000 Kč

Finanční poradci specialisté Poradce pro rodinné finance. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá kolegu na pozici Poradce pro rodinné finance. , , Náplň práce: , - realizace smluvených schůzek s našimi klienty, které zajišťuje centrála společnosti , - spolupráce s analytickým oddělením , - nastavení optimálního portfolia klienta , - budování důvěrného vztahu s klientem , , Požadujeme: , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – minimálně maturita nebo praxe v oboru , - pozitivní přístup k práci , - ŘP skupiny B , - licence PPZ od ČNB - výhodou , - výborné komunikační dovednosti , - uživatelskou znalost na PC , , Nabízíme: , - zajištěnou klientelu callcentrem společnosti , - zázemí pobočky a veškerý servis zdarma , - pravidelná školení a workshopy , - přátelský tým, který Ti se vším pomůže , - pro šikovné poradce možnost kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.vyberove-rizeni.com/. Pracoviště: Finanční institut b- kvapilova, Kvapilova, č.p. 595, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: , .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Účetní všeobecní Všeobecná účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme novou posilu., Náplň práce:, pořizování došlých faktur, pořizování zahraničních faktur, intrastat, cestovní příkazy,vedení pokladny, účtovaní bank a leasingů, zadávaní obchodních partnerů do systému, zaúčtovaní mezd., Nabízíme práci v prosperující společnosti, práci v příjemném prostředí, mladý kolektiv, 25 dní dovolené, stravenky, příspěvek na závodní stravování., Požadujeme středoškolské vzdělání ekonomického směru, praxe výhodou (není podmínkou), práce vhodná i pro absolventy (zaučíme Vás).. Pracoviště: Less & timber, a.s., Chrudimská, č.p. 1882, 286 01 Čáslav. Informace: Vendula Hlavová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda osobního automobilu a motorového vlaku na přejezdu ve Zruči nad Sázavou.
10

Automobil se na zručském železničním přejezdu střetl s vlakem

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Zarmoucení pozůstalí se v týdnu od 16. do 22. července naposledy rozloučí se svými blízkými.

Typická žaloba církví o majetky se týká kusu pole

Střední Čechy – Jednou tak a jindy naopak; vývoj sporu nelze předem odhadnout, protože případ od případu je to jiné. Takové jsou spory kolem církevních majetků ve středních Čechách, jimiž se nyní zabývají soudy okresní, krajský i odvolací senát toho vrchního. A to v nepřehlédnutelných počtech.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

V Čáslavi si připomínají výročí narození a úmrtí Františka Moravce

Čáslav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Výročí narození a úmrtí čáslavského rodáka Františka Moravce si v těchto dnech připomínjí nejen v Čáslavi. Byl autorem plánu na odstranění obergruppenführera SS Reinharda Heydricha, třetího nejvýznamnějšího muže Třetí říše, zvaného Pražský řezník.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT