VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výhybna v Bezděčíně zvýší průjezd nákladních vlaků

Mladá Boleslav - Nákladní auta, bagry a stavbaři už několik týdnů pracují na zkapacitnění železniční výhybny v Bezděčíně na trati číslo 071, která vede z Nymburka do Mladé Boleslavi. Toto opatření by mělo zlepšit křižování nákladních vlaků, jejichž vagóny zaberou až 650 metrů.

27.5.2016
SDÍLEJ:

Stavba železniční výhybny na trati číslo 071 v Bezděčíně je v plném proudu.Foto: DENÍK/Lucie Růžková

V současné době jsou největší problémy s kapacitou mezi Dobrovicí a Mladou Boleslaví. Proto právě v polovině úseku, tedy v Bezděčíně, roste zhruba kilometr dlouhá výhybna.

Stavební změny se však dotknou i železniční stanice v Luštěnicích, kde dojde k prodloužení obou dopravních kolejí na délku 650 metrů. A na dobrovickém záhlaví stanice přibude nové bezbariérové osmdesátimetrové nástupiště.

Na hranici možností

V Dobrovici fungují čtyři dopravní koleje. Dvě slouží osobní dopravě, dvě jsou určeny pro potřeby vlečky zdejšího cukrovaru.

„Stávající jednokolejná trať s počtem železničních stanic, kde se mohou potkávat protijedoucí vlaky, je nyní na hranici svých možností. Pouhé přidání dalšího místa na potkávání umožní odbavit vyšší počet vlaků," vysvětlil Marek Illiaš ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Výhybna je podle něj důležitá i proto, že trať čím dál více využívá Škoda Auto, potažmo další dodavatelé navázaní na automobilový průmysl.

Jen krátké zastavení

Marek Illiaš dále řekl, že krátké nákladní vlaky mohou sice stát na mladoboleslavském vlakovém nádraží, ale dlouhé tam mohou jen krátce zastavit. „Stanice Mladá Boleslav hlavní nádraží je krátká a při stání dlouhý vlak blokuje vjezd vlakům z jiných směrů," popsal mluvčí SŽDC.

Jízdu dlouhých nákladních vlaků proto musí dispečeři naplánovat tak, aby dopravnami s krátkými kolejemi plynule projely do další stanice bez zastavení. To je ale vzhledem k řízení provozu často náročné. V ideálním případě by vlaky musely být kratší a muselo by jich pochopitelně každý den jezdit více.

Nicméně výhybna Bezděčín i prodloužení stanic v Dobrovici a Luštěnicích umožní navýšit rozsah dopravy z dnešních sedmadvaceti vlaků na výhledových čtyřicet za den.

Jednokolejná trať 071 z Nymburka do Mladé Boleslavi je jednou z nejvytíženějších v okrese. „Připravujeme také druhou stavbu, jejíž náplní bude výhybna mezi stanicemi Veleliby a Čachovice. Pravděpodobně bychom ji měli začít realizovat zhruba za dva roky," konstatoval.

Rychlé spojení Praha - Liberec

Automobilka v Mladé Boleslavi dnes vypravuje nákladní vlaky, jejich délka je často přes šest set metrů. Výhybna v Bezděčíně tak umožní, aby se potkaly s protijedoucím vlakem v jakékoliv stanici.

Pomohlo by však také prodloužení stanice mladoboleslavského hlavního nádraží. To se ale v blízké době neplánuje. „Zkoumání různých variant přestavby kolejiště je předmětem připravované studie rychlého spojení Prahy s Libercem," dodal mluvčí.

Práce na výhybně potrvají celý letošní rok. Zbývá dokončit zemní těleso pro druhou kolej a samotná pokládka kolejí. To se ale v červenci neobjede bez výluky. Poté dojde k celkové rekonstrukci stávající koleje.

Na podzim pak bude dokončené zabezpečovací a sdělovací zařízení a ohřev výhybek. Stavba, která vyjde na 798 milionů korun, bude hotová v listopadu.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
27.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Chotouň
110

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Čáslav /FOTOGALERIE/ - K dalšímu zápasu krajské ligy vyjeli v neděli na domácím ledě hokejisté Čáslavi. Jejich soupeřem byl Slavoj Velké Popovice. Čáslav v utkání několikrát nastřelila tyč, ale kotouč za záda brankáře Lorence nedostala a prohrála 0:4.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení