VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výrobna krmiv v Chrášťanech slibuje omezení zápachu. Nevěříme, namítají odpůrci

Střední Čechy – Zápach, smrad, puch. A občas také hrůza nebo děs. Pro problém, který je trápí, nalézají obyvatelé okrajové části středočeského regionu na Praze-západ a přilehlé oblasti hlavního města rozmanitá pojmenování. Ať už jsou z Chrášťan či Rudné, nebo z početněji osídlených oblastí třeba na Zličíně a v Řepích, jsou zajedno: vzduch, který musejí dýchat, nevoní. Ba naopak: někdy páchne až hanba. 

23.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

Mnozí z těch, kteří si na tuhle situaci vytrvale stěžují, mají jasno: pes možná je nejlepším přítelem člověka – avšak psí granule rozhodně nejsou přítelem obyvatel širokého regionu v okolí místa, kde se vyrábějí. Právě na výrobnu zvířecího krmiva mnozí z kritiků ukazují jako na hlavního viníka – byť v souvislosti s ovzduším, které rozhodně není bez zápachu, se dlouhodobě hovoří o tom, že možných zdrojů by mohlo být více.

Stížnosti nikam nevedou

Servítky si nebere spolek Motolský ordovik, který ve vánočním čase vytáhl do boje. Jeho jednatel Petr Kučera se netají rozčarováním. „Státní správa je zcela bezzubá,“ napsal Deníku s tím, že stížnosti nezabírají. „Zápach z velkovýrobny psích dobrot dorazil na okraj Prahy 13 a šíří se dále k Praze 5. Celá oblast od Chrášťan směrem ku Praze je zasažena podnikatelským záměrem pana Pavla Boušky. Brzy zasáhne zápach z výrobny krmiva pro psy celou západní část Prahy,“ durdí se Kučera, podle jehož slov jde o problém, který se týká 170 tisíc lidí. Právě nyní, ve vánočním období, se netají tím, že Motolský ordovik chce vytáhnout do nového kola bitvy proti výrobně krmiva. A míní přitvrdit: už nehodlá usilovat o navonění firmy. Cílem je dosáhnout její likvidace.

To, že zápachem zabývají, potvrzují hygienici. Jak středočeští, tak pražští. Z jejich vyjádření nicméně vyplývá, že od nich stěžovatelé neuslyší, co chtěli slyšet už dávno: jasné pojmenování problému včetně viníka, termín, kdy se vše vyřeší – plus nějaké kloudné vysvětlení, proč se tak nestalo už dřív.

Bouří se i starostka

„Tato věc náleží do gesce působnosti Krajské hygienické stanice Středočeského kraje,“ sdělil Deníku mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík s odkazem na fakt, že jestliže společnost sídlí na území Středočeského kraje, Hygienická stanice hlavního města Prahy není kompetentní záležitost řešit. Uvedl však, že od léta se i pražští hygienici situací aktivně zabývají – a obě hygieny intenzivně spolupracují. Pražští hygienici jsou podle Boublíkových slov současně v kontaktu s radní hlavního města pro životní prostředí Janou Plamínkovou (STAN).

Na tu ostatně tlačí i zličínská radnice, aby s tíhou autority své funkce pomohla dosáhnout pokroku v jednání se Středočeským krajem i se středočeskými hygieniky. Již v říjnu také na webové stránky městské části www.mczlicin.cz vyvěsila starostka Marta Koropecká (Pro Prahu) upozornění na občanskou iniciativu v podobě webové aplikace k monitoringu zápachu na www.smradek.eu. S výzvou občanům, aby se zapojovali – a svými údaji pomohli vytvořit soubor podpůrných argumentů pro další jednání. 

Uvnitř? Vše v pořádku!

Rovněž středočeská hygiena není pracovištěm, které by mohlo bouchnout do stolu a vydat jasný pokyn ve stylu: tak dost! Jejím jménem Dana Šalamunová potvrdila Deníku Boublíkova slova, že hygienici o problému vědí – a situaci sledují ve spolupráci s pražskými kolegy. V rámci svých kompetencí středočeská hygiena provozovně v Chrášťanech pravidelně kontroluje z hlediska ochrany zdraví zaměstnanců při práci. „Při poslední kontrole provedené dne 31. července nebyly zjištěny žádné zjevné nedostatky,“ konstatovala Šalamunová. 

Upozornila současně, že pokud jde o zápach, zákon o ochraně ovzduší stanoví jako primární dozorový orgán Českou inspekci životního prostředí. Právě jí tudíž hygienici neprodleně předávají všechny podněty týkající se obtěžujícího zápachu. „Faktem však je, že pro uvedenou technologii nejsou stanoveny emisní limity pro pachové látky,“ poznamenala Šalamunová.

Limity po smrad neexistují

To, že inspekce životního prostředí předané podněty v Chrášťanech řešila, Deníku potvrdila Jana Jandová z jejího ústředí. Podtrhla však, že se nejednalo o kontrolu, nýbrž o měření provedená se souhlasem provozovatele. Jejich cílem bylo orientační stanovení koncentrací pachových látek při různých provozních podmínkách odlučovacího zařízení a na hranici pozemku – přičemž zjištění mohou posloužit zejména provozovateli v rámci jeho vlastního úsilí o zlepšení: k optimalizaci provozu čištění odpadních plynů.

Zašpuntovat zdroj zápachu pomocí razítka nemá pravomoc ani inspekce životního prostředí. „Výroba krmiv provozovaná společností Vafo je zdrojem znečišťování ovzduší, pro jehož provoz zákon o ochraně ovzduší s ohledem na výrobní kapacitu nevyžaduje povolení orgánu ochrany ovzduší,“ vysvětlila Jandová Deníku. Středočeským krajským úřadem reprezentujícím v tomto případě státní moc v pozici orgánu ochrany ovzduší tak provozovateli nejsou stanoveny žádné omezující podmínky.

Chystá se nákladné zlepšení

Získat vyjádření firmy k aktuální situaci se Deníku zatím nepodařilo. Přednedávnem publikovaná stanoviska nicméně hovoří o tom, že se snaží – a do vylepšení technologie hodně investuje, aby lidem vyhověla a pocitů hovořících o smradlavém vzduchu se občané zbavili. Opatření k omezení zápachu už přišla na miliony – za ty byly v minulých letech instalovány absorbér pachových látek a biologické vodní pračky – a další vysoká částka je na cestě. Nově má jít o více než deset milionů korun. Zásadní zlepšení v pohlcování pachových částic podle slov marketingového ředitele společnosti Martina Šámala přinese inovativní technologie studené plazmy. V naší republice má jít o novinku – a dosavadní testy slibují velmi příznivé výsledky. Nakolik se vše povede, by mělo být zřejmé už v příštích měsících; se zprovozněním společnost počítá během prvního čtvrtletí.

To, že firma usiluje o zlepšení, potvrzují i středočeští hygienici. „Provozovatel provedl řadu opatření ke snížení emisí pachových látek. Byly například nainstalovány vodní biologické pračky pro čištění vzdušiny z chladičů granulí – a výrobní linku nelze bez funkčních praček spustit,“ konstatovala Šalamunová.

Bitva cifer a paragrafů

Odpůrci zase mohou namítnout, že bez funkčního řešení problému by se lidé měli pomalu bát nadechnout. A s tím, že slibům hovořícím o zlepšení nevěří, už Motolský ordovik dospívá tomu nejradikálnějšímu stanovisku: k úsilí o odstranění provozovny a ke snaze jednat na úrovni státu. „Budeme žádat Státní pozemkový úřad, který vlastní pozemky, na kterých firma podniká, o odškodnění obyvatel za újmu způsobenou zápachem z výroby. Přezkoumáme, proč firma FTT Investments, s.r.o., vlastní pozemky pod stavbami, ale nevlastní pozemky v okolí staveb,“ přiblížil jednatel Kučera nejbližší plány s odkazem na dceřinou firmu akciové společnosti Vafo Holding. Muž, který před jménem uvádí tituly JUDr. a Ing., naznačil, že do boje za svou věc míní zapojit i právní a ekonomické aspekty – a to zkoumáním vztahů firmy s někdejším Pozemkovým fondem ČR (jehož nástupcem je právě Státní pozemkový úřad) i mapováním, jak jsou vypořádány finanční záležitosti mezi společností a státem. 

Varoval také, že existují i daleko radikálnější tendence. „Členové našich spolků žádají, abychom svolali neprodleně demonstraci k provozovně. Tuto alternativu jsme zatím odložili, protože by mohlo dojít k omezení výroby,“ napsal čtyři dny před Štědrým dnem vedení tří obchodních společností, jichž se provozování výrobny zvířecího krmiva týká. Hrozbu možné budoucí blokády tak zřejmě nelze přehlížet – i když vlastně zůstala nevyslovena.

Hledají se i další zdroje

V souvislosti se zápachem z Chrášťan se nicméně hovoří o tom, že viníků může být více. I zmiňovaná monitorovací aplikace dává na výběr ze smradů různého charakteru: psí granule/kompost/kanalizace/jiný. V centru zájmu se totiž ocitají rovněž kanalizace a kompostárna. Ta přijímá ke zpracování nejen trávu, ovoce, zeleninu, štěpku, piliny, hobliny či slámu, ale také hnůj, trus i kaly z čištění, praní, loupání, separace a odstřeďování. Právě „kompost v areálu firmy Atea“ ostatně označují oficiální webové stránky obce www.chrastanyuprahy.eu za „největší zdroj zápachu u nás“.

Kanalizaci se již dlouhodobě snaží zlepšovat Vodovody a kanalizace Beroun, jimž zařízení patří. Odpadní vody jsou v Chrášťanech doplňovány chemikálií bránící zápachu, a to s automatickým dávkováním podle množství čerpané vody; na předávacím místě do pražské kanalizační sítě jsou navíc umístěny gelové pohlcovače zápachu – a ve hře zůstává i možnost jeho dalších úprav.

Motolský ordovik je také aktivním bojovníkem v další věci překračující hranice Středočeského kraje a Prahy. Dlouhodobě se ohrazuje proti „zbytečnému hluku“ z leteckého provozu na Letišti Václava Havla.

Autor: Milan Holakovský

23.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o ruční sběr ovoce - třešně, višně, broskve, švestky, jablka, hrušky. Práce ze žebříku. Pěstitelské práce., V případě zájmu volejte na tel.č.: 327 397 216; 604 592 473 (Po-Pá, 7:00-15,30hod.), případně pište na uvedený email., Místo výkonu práce: sady firmy v katastru Bílého Podolí a Semtěše. Pracoviště: Sady spol.s r.o.bílé podolí, 285 72 Bílé Podolí. Informace: Jan Šenk, +420 327 397 216.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha kovacích lisů a bucharů Operátoři lisovny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jsme dynamicky se rozvíjející, exportní firma v oblasti strojírenství (zpracování plechu na zakázku) a tepelné technice. Mezi naše zákazníky patří nadnárodní společnosti včetně výrobců z oblasti kolejových vozidel. Víme, že úspěch firmy závisí na našich zaměstnancích. , Náplň práce: čtení a použití technických podkladů, seřizování a obsluha CNC stroje (dle schopností děrovací lis, laser, ohraňovací lis), ošetřování a údržba nástrojů, nářadí. , Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru je výhodou (nikoliv podmínkou), zájemce ZAUČÍME!, praxe v oboru je výhodou, čtení technických výkresů, manuální zručnost, samostatnost, orientace na detail, schopnost se učit novým věcem., Nabízíme: kompletní zaškolení a zapracování, motivující finanční ohodnocení, podporu profesního růstu, stravenky, týden dovolené navíc, příplatek za odpolední nebo noční směnu, příspěvek na penzijní připojištění., V případě zájmu se hlaste na uvedený email nebo volejte PO-PÁ 8:00-18:00., Místo výkonu práce: Okružní 600, Zruč nad Sázavou. Pracoviště: Boki industries a.s. p, Okružní, č.p. 600, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Renata Chroustová, +420 734 390 266.

Management - Management Vedoucí 22 160 Kč

Vedoucí ostatních úředníků Vedoucí Odboru správního MěÚ Kutná Hora. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Městský úřad požaduje splnění následujících podmínek: ukončené minimálně vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu - výhodou je vzdělání v oboru právo, Dále požadujeme: vítána je zkouška odborné způsobilosti podle zákona č. 250/2016 Sb.- provedená u MVČR, výhodou je řidičské oprávnění minimálně pro skupinu "B", samostatnost, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, odpovědnost, organizační a komunikační schopnosti, výhodou je praxe ve státní správě na obdobných pracovních pozicích, vítána zkušenost s vedením a řízením týmu, vítána je základní orientace v právních předpisech týkajících se - zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, , vše ve znění pozdějších předpisů, vysoké pracovní nasazení, uživatelskou znalost práce na PC - Word, Excel, Outlook, internet. , Všechny bližší informace (předpoklady, požadavky) k obsazení tohoto pracovního místa jsou zveřejněny ve vyhlášeném výběrovém řízení. Přihlášku s dalšími požadovanými dokumenty uchazeči doručí na adresu: Městský úřad Kutná Hora, oddělení personální a krizového řízení, Havlíčkovo náměstí 552/1, 284 01 Kutná Hora do 11.6.2018 včetně poštou nebo osobně v obálce na podatelnu Městského úřadu Kutná Hora. Obálku označí: "Neotvírat Výběrové řízení na pracovní pozici vedoucí Odboru správního MěÚ Kutná Hora"., Stručný popis pracovní činnosti:, Řídí, koordinuje a kontroluje činnost a spolupráci jednotlivých úseků správního odboru (matriky, občanské průkazy, cestovní doklady, evidence obyvatel, volby všech typů a přestupky).. Pracoviště: Město kutná hora, Havlíčkovo náměstí, č.p. 552, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Miloš Procházka, +420 327 710 340.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský dělník, 18 000 Kč

Obsluha zařízení na tažení a protlačování kovů Lisaři kovů (obsluha strojů a zařízení). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracovní pozice: , - obsluha robotizovaného licího centra pro odlévání Al odlitků , - samostatné základní měření odlitků a ukládání do přepravních beden , - celkový dohled nad pracovištěm , - vhodné také pro absolventy, Nabízíme:, - stabilní zázemí nadnárodní společnosti , - práci s nejmodernějšími technologiemi v příjemném prostředí, - průběžné + každoroční navyšování mzdy, - dotované závodní stravování, - placené vzdělávání, - firemní akce, Požadujeme:, - vzdělání – vyučen (ve strojírenském oboru výhodou nebo praxe ze strojírenského prostředí), - aktivní přístup, samostatnost při řešení zadaných úkolů , - manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost , - technické myšlení a analytický přístup , - ochotu pracovat ve směnném provozu. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Eva Krajčírová, +420 731 156 570.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konala se rekonstrukce historické bitvy.
49

OBRAZEM: U Lipan se opět rozhořely boje

Zbraslavice přivítaly malé občánky.
54

OBRAZEM: Zbraslavice přivítaly malé občánky.

OBRAZEM: Hasiči se utkali v Žandově

Žandov - Sobotní odpoledne na kopci Březina, což je nejvyšší bod kutnohorského okresu - 555 m, u rozhledny v Žandově patřilo hasičským spolkům.

Trenéra Novotného zápas mrzel: Měli jsme vyhrát

Záryby - Fotbalová I. A třída, skupina B měla na programu své 27. kolo. Uhlířské Janovice získaly bod v Zárybech po prohře 2:3 na penalty. Sázava prohrála 3:5 v Mělníce.

OBRAZEM: Oblastní výstava psů všech plemen se konala na Zámku Kačina

Svatý Mikuláš - Tradiční oblastní výstava psů v zámeckém parku Kačina se letos konala v sobotu 26. května. Majitelé přihlásili 249 svých psů, vystavovali celkem 57 různých plemen. Nejpočetnější zastoupení měli jezevčíci.

OBRAZEM: Ekostatek Vlkaneč převzal Bartákův hrnec

Vlkaneč - Velká sláva se v sobotu konala na Ekostatku ve Vlkanči. Zdejší majitelé převzali cenu pro nejlepšího ekozemědělce roku 2017, takzvaný Bartákův hrnec, který byl plný zlaťáků. Ty měly hodnotu třiceti tisíc korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT