VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výrobna krmiv v Chrášťanech slibuje omezení zápachu. Nevěříme, namítají odpůrci

Střední Čechy – Zápach, smrad, puch. A občas také hrůza nebo děs. Pro problém, který je trápí, nalézají obyvatelé okrajové části středočeského regionu na Praze-západ a přilehlé oblasti hlavního města rozmanitá pojmenování. Ať už jsou z Chrášťan či Rudné, nebo z početněji osídlených oblastí třeba na Zličíně a v Řepích, jsou zajedno: vzduch, který musejí dýchat, nevoní. Ba naopak: někdy páchne až hanba. 

23.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

Mnozí z těch, kteří si na tuhle situaci vytrvale stěžují, mají jasno: pes možná je nejlepším přítelem člověka – avšak psí granule rozhodně nejsou přítelem obyvatel širokého regionu v okolí místa, kde se vyrábějí. Právě na výrobnu zvířecího krmiva mnozí z kritiků ukazují jako na hlavního viníka – byť v souvislosti s ovzduším, které rozhodně není bez zápachu, se dlouhodobě hovoří o tom, že možných zdrojů by mohlo být více.

Stížnosti nikam nevedou

Servítky si nebere spolek Motolský ordovik, který ve vánočním čase vytáhl do boje. Jeho jednatel Petr Kučera se netají rozčarováním. „Státní správa je zcela bezzubá,“ napsal Deníku s tím, že stížnosti nezabírají. „Zápach z velkovýrobny psích dobrot dorazil na okraj Prahy 13 a šíří se dále k Praze 5. Celá oblast od Chrášťan směrem ku Praze je zasažena podnikatelským záměrem pana Pavla Boušky. Brzy zasáhne zápach z výrobny krmiva pro psy celou západní část Prahy,“ durdí se Kučera, podle jehož slov jde o problém, který se týká 170 tisíc lidí. Právě nyní, ve vánočním období, se netají tím, že Motolský ordovik chce vytáhnout do nového kola bitvy proti výrobně krmiva. A míní přitvrdit: už nehodlá usilovat o navonění firmy. Cílem je dosáhnout její likvidace.

To, že zápachem zabývají, potvrzují hygienici. Jak středočeští, tak pražští. Z jejich vyjádření nicméně vyplývá, že od nich stěžovatelé neuslyší, co chtěli slyšet už dávno: jasné pojmenování problému včetně viníka, termín, kdy se vše vyřeší – plus nějaké kloudné vysvětlení, proč se tak nestalo už dřív.

Bouří se i starostka

„Tato věc náleží do gesce působnosti Krajské hygienické stanice Středočeského kraje,“ sdělil Deníku mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík s odkazem na fakt, že jestliže společnost sídlí na území Středočeského kraje, Hygienická stanice hlavního města Prahy není kompetentní záležitost řešit. Uvedl však, že od léta se i pražští hygienici situací aktivně zabývají – a obě hygieny intenzivně spolupracují. Pražští hygienici jsou podle Boublíkových slov současně v kontaktu s radní hlavního města pro životní prostředí Janou Plamínkovou (STAN).

Na tu ostatně tlačí i zličínská radnice, aby s tíhou autority své funkce pomohla dosáhnout pokroku v jednání se Středočeským krajem i se středočeskými hygieniky. Již v říjnu také na webové stránky městské části www.mczlicin.cz vyvěsila starostka Marta Koropecká (Pro Prahu) upozornění na občanskou iniciativu v podobě webové aplikace k monitoringu zápachu na www.smradek.eu. S výzvou občanům, aby se zapojovali – a svými údaji pomohli vytvořit soubor podpůrných argumentů pro další jednání. 

Uvnitř? Vše v pořádku!

Rovněž středočeská hygiena není pracovištěm, které by mohlo bouchnout do stolu a vydat jasný pokyn ve stylu: tak dost! Jejím jménem Dana Šalamunová potvrdila Deníku Boublíkova slova, že hygienici o problému vědí – a situaci sledují ve spolupráci s pražskými kolegy. V rámci svých kompetencí středočeská hygiena provozovně v Chrášťanech pravidelně kontroluje z hlediska ochrany zdraví zaměstnanců při práci. „Při poslední kontrole provedené dne 31. července nebyly zjištěny žádné zjevné nedostatky,“ konstatovala Šalamunová. 

Upozornila současně, že pokud jde o zápach, zákon o ochraně ovzduší stanoví jako primární dozorový orgán Českou inspekci životního prostředí. Právě jí tudíž hygienici neprodleně předávají všechny podněty týkající se obtěžujícího zápachu. „Faktem však je, že pro uvedenou technologii nejsou stanoveny emisní limity pro pachové látky,“ poznamenala Šalamunová.

Limity po smrad neexistují

To, že inspekce životního prostředí předané podněty v Chrášťanech řešila, Deníku potvrdila Jana Jandová z jejího ústředí. Podtrhla však, že se nejednalo o kontrolu, nýbrž o měření provedená se souhlasem provozovatele. Jejich cílem bylo orientační stanovení koncentrací pachových látek při různých provozních podmínkách odlučovacího zařízení a na hranici pozemku – přičemž zjištění mohou posloužit zejména provozovateli v rámci jeho vlastního úsilí o zlepšení: k optimalizaci provozu čištění odpadních plynů.

Zašpuntovat zdroj zápachu pomocí razítka nemá pravomoc ani inspekce životního prostředí. „Výroba krmiv provozovaná společností Vafo je zdrojem znečišťování ovzduší, pro jehož provoz zákon o ochraně ovzduší s ohledem na výrobní kapacitu nevyžaduje povolení orgánu ochrany ovzduší,“ vysvětlila Jandová Deníku. Středočeským krajským úřadem reprezentujícím v tomto případě státní moc v pozici orgánu ochrany ovzduší tak provozovateli nejsou stanoveny žádné omezující podmínky.

Chystá se nákladné zlepšení

Získat vyjádření firmy k aktuální situaci se Deníku zatím nepodařilo. Přednedávnem publikovaná stanoviska nicméně hovoří o tom, že se snaží – a do vylepšení technologie hodně investuje, aby lidem vyhověla a pocitů hovořících o smradlavém vzduchu se občané zbavili. Opatření k omezení zápachu už přišla na miliony – za ty byly v minulých letech instalovány absorbér pachových látek a biologické vodní pračky – a další vysoká částka je na cestě. Nově má jít o více než deset milionů korun. Zásadní zlepšení v pohlcování pachových částic podle slov marketingového ředitele společnosti Martina Šámala přinese inovativní technologie studené plazmy. V naší republice má jít o novinku – a dosavadní testy slibují velmi příznivé výsledky. Nakolik se vše povede, by mělo být zřejmé už v příštích měsících; se zprovozněním společnost počítá během prvního čtvrtletí.

To, že firma usiluje o zlepšení, potvrzují i středočeští hygienici. „Provozovatel provedl řadu opatření ke snížení emisí pachových látek. Byly například nainstalovány vodní biologické pračky pro čištění vzdušiny z chladičů granulí – a výrobní linku nelze bez funkčních praček spustit,“ konstatovala Šalamunová.

Bitva cifer a paragrafů

Odpůrci zase mohou namítnout, že bez funkčního řešení problému by se lidé měli pomalu bát nadechnout. A s tím, že slibům hovořícím o zlepšení nevěří, už Motolský ordovik dospívá tomu nejradikálnějšímu stanovisku: k úsilí o odstranění provozovny a ke snaze jednat na úrovni státu. „Budeme žádat Státní pozemkový úřad, který vlastní pozemky, na kterých firma podniká, o odškodnění obyvatel za újmu způsobenou zápachem z výroby. Přezkoumáme, proč firma FTT Investments, s.r.o., vlastní pozemky pod stavbami, ale nevlastní pozemky v okolí staveb,“ přiblížil jednatel Kučera nejbližší plány s odkazem na dceřinou firmu akciové společnosti Vafo Holding. Muž, který před jménem uvádí tituly JUDr. a Ing., naznačil, že do boje za svou věc míní zapojit i právní a ekonomické aspekty – a to zkoumáním vztahů firmy s někdejším Pozemkovým fondem ČR (jehož nástupcem je právě Státní pozemkový úřad) i mapováním, jak jsou vypořádány finanční záležitosti mezi společností a státem. 

Varoval také, že existují i daleko radikálnější tendence. „Členové našich spolků žádají, abychom svolali neprodleně demonstraci k provozovně. Tuto alternativu jsme zatím odložili, protože by mohlo dojít k omezení výroby,“ napsal čtyři dny před Štědrým dnem vedení tří obchodních společností, jichž se provozování výrobny zvířecího krmiva týká. Hrozbu možné budoucí blokády tak zřejmě nelze přehlížet – i když vlastně zůstala nevyslovena.

Hledají se i další zdroje

V souvislosti se zápachem z Chrášťan se nicméně hovoří o tom, že viníků může být více. I zmiňovaná monitorovací aplikace dává na výběr ze smradů různého charakteru: psí granule/kompost/kanalizace/jiný. V centru zájmu se totiž ocitají rovněž kanalizace a kompostárna. Ta přijímá ke zpracování nejen trávu, ovoce, zeleninu, štěpku, piliny, hobliny či slámu, ale také hnůj, trus i kaly z čištění, praní, loupání, separace a odstřeďování. Právě „kompost v areálu firmy Atea“ ostatně označují oficiální webové stránky obce www.chrastanyuprahy.eu za „největší zdroj zápachu u nás“.

Kanalizaci se již dlouhodobě snaží zlepšovat Vodovody a kanalizace Beroun, jimž zařízení patří. Odpadní vody jsou v Chrášťanech doplňovány chemikálií bránící zápachu, a to s automatickým dávkováním podle množství čerpané vody; na předávacím místě do pražské kanalizační sítě jsou navíc umístěny gelové pohlcovače zápachu – a ve hře zůstává i možnost jeho dalších úprav.

Motolský ordovik je také aktivním bojovníkem v další věci překračující hranice Středočeského kraje a Prahy. Dlouhodobě se ohrazuje proti „zbytečnému hluku“ z leteckého provozu na Letišti Václava Havla.

Autor: Milan Holakovský

23.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Potravinářství - Potravinářství Řezník, bourač 47 000 Kč Porážeči zvířat, bourači masa Řezník bourač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 47000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Společnost Maso Čáslav s.r.o. hledá vhodné kandidáty na pozici Řezník na bourárně masa. , Hledáme aktivní pracovníky, orientované na výsledek, kteří chtějí rozvíjet své profesní zkušenosti. , Nabízíme: zajímavé platové ohodnocení, zázemí stabilní a rozvíjející se firmy, nástup možný ihned. , Životopisy zasílejte na email : msvadlenka.masocaslav@seznam.cz. Pracoviště: Maso čáslav s.r.o., Pod Nádražím, č.p. 1796, 286 01 Čáslav. Informace: Miroslav Švadlenka, +420 775 660 807. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 13 000 Kč Vrátní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: výpis z rejstříku trestů, osvědčení Strážný 68-008-E výhodou., Jedná se o chráněné pracovní místo pro uchazeče OZP nebo OZZ., Poskytujeme: příspěvek na stravné na každý pracovní den v měsíci, náborový příspěvek až 3 500,- Kč po zkušební době při splnění podmínek., Pracovní poměr většinou prodlužujeme. , V případě zájmu se hlaste telefonicky (PO-PA, 8-12hod.) nebo e-mailem. , Místo výkonu práce: AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., Hejdof 1666, Čáslav, JOBMATCH. Pracoviště: Agentura pancéř s.r.o. p, Hejdof, č.p. 1666, 286 01 Čáslav. Informace: Petra Reichlová, +420 603 556 267. Výroba - Výroba Strojírenští technici 38 000 Kč Strojírenští technici Projektový vedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč, mzda max. 44500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Láká Vás pracovat v týmu, mít flexibilní pracovní dobu a neustále se rozvíjet? Pak Vám nabízíme ideální příležitost realizovat své plány., Prosperující společnost z oblasti automotive hledá nového kolegu na pozici , PROJEKTOVÝ VEDOUCÍ, , Popis pracovní pozice:, - příprava, plánování a zavádění nových projektů do výroby – APQP , - tvoří flow charty výroby, procesní FMEA a spolupracuje na tvorbě KP – kontrolních plánů , - vyhodnocuje náklady na projekt , - odpovědnost za vzorkování , - spoluodpovědnost za aplikaci nových, moderních procesů a technologií do výroby , - spolupracuje s obchodním oddělením při přípravě podkladů pro poptávkové řízení , - provádí aktualizaci výkonových norem , , Požadujeme:, - vzdělání SŠ/VŠ technického směru, - anglický jazyk slovem i písmem, - zkušenosti s řízením projektů ve strojírenském oboru, - tvorba technické dokumentace, - organizační schopnosti, - schopnost analytického řešení přímo ve výrobě, - časová flexibilita, řidičský průkaz B, , Nabízíme:, - zázemí nadnárodní, moderní a dynamicky se rozvíjející společnosti, - 5 týdnů dovolené, - roční valorizace platu, - dotované závodní stravování, - možnost kariérního růstu, - účast na projektech významných zákazníků z automobilového průmyslu , - odborná školení i v zahraničních pobočkách , - firemní akce. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Renáta Brumerčíková, +420 739 435 879. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 21 000 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovníci v sociálních službách - pečovatelé. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kvalifikační přepoklad: praxe v oboru výhodou, není však podmínkou, kurz pro pracovníky v sociálních službách (možno doplnit i při zaměstnání), Další požadavky: zájem o dlouhodobou spolupráci, pozitivní vztah k seniorům, empatie, pracovní nadšení, flexibilita, schopnost týmové spolupráce, komunikativnní schopnsti, očkování proti žloutence typu B, Pracovní doba - turnusový provoz - denní 7,00 -19,00hod, noční 19,00 -7,00hod. Mzda je uváděna ve výši, které dosahuje po zkušební době. , Nabízíme: zázemí stabilní společnosti, náborový příspěvek, možnost dalšího vzdělávání přímo v zařízení, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, odměna za dosažení životního jubilea, možnost hlídání dětí v dětské skupině - pro děti od 1 roku do 6 let. , V případě zájmu pište na email: personalni@centrin.cz, Místo výkonu práce: Náměstí Míru 597, Zruč nad Sázavou. Pracoviště: Centrin cz s.r.o. p, náměstí Míru, č.p. 597, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Kamila Filipová, +420 725 292 767.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Galerie Středočeského kraje GASK a chrám sv. Barbory

V galerii si připomenou Den Středočeského kraje

Zámek ve Zruči nad Sázavou.

Ve Zruči se připravují na oslavy výročí

Zbraslavice připravují oslavy vzniku republiky

Zbraslavice - Obec Zbraslavice společně s MAS Lípa pro venkov pořádají v sobotu 27. října oslavy 100. výročí vniku Československé republiky.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Napadení záchranářů není vzácné. Útočníci je někdy i pokousají

Střední Čechy - Snaží se chránit lidské životy, ale nedá se říct, že by jim to někdy jejich okolí usnadňovalo. Napadení záchranářů není ničím výjimečným, vysvětluje jejich mluvčí Petra Effenbergerová. Hlášená napadení letos byla čtyři, s agresivitou pacientů se ale záchranáři setkávají prakticky denodenně.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT