Akce se zaměřila na bezpečnost v silničním provozu. Středočeští policisté především kontrolovali rychlost, neopomněli ale ani další pravidla provozu. „Pozornost věnovali kontrolám řidičů, zda před jízdou nepožili alkohol nebo jiné návykové látky, používání bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy, kontrolám technického stavu vozidla, pátrání po osobách, věcech a odcizených vozidlech, ale zaměřili se i na problematiku nelegální migrace,“ vyjmenoval mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Z tiskové konference, na níž středočeská policie představila možnosti sledování silniční dopravy z dronu. Na snímku náměstek ředitele Ondřej Smotlacha.
Na záběrech z dronu policisté ukážou řidičům jejich chyby. Bez pokuty

Během obou pátečních dnů policisté zkontrolovali celkem 905 vozidel, motocyklů a jejich řidičů. Celkem zjistili 456 dopravních přestupků, přičemž převážnou většinu z nich vyřešili na místě blokovými pokutami v celkové výši 273 tisíc korun.

Nejvyšší povolenou rychlosti překročilo 332 řidičů. Největším hříšníkem byl v tomto cizinec, který jel na dálnici D5 ve směru na Prahu rychlostí 209 kilometrů za hodinu. Čtyři řidiči před jízdou požili alkohol a jeden drogy. Celkem osmnáct řidičů nepoužilo bezpečnostní pásy a osmadvacet za jízdy telefonovalo nedovoleným způsobem.

Kontroly budou pokračovat

„Hlavním cílem všech dopravně bezpečnostních akci, které v rámci Středočeského kraje pravidelně realizujeme, je upozornit na rizika, která s sebou nedodržování rychlosti a porušování dalších pravidel v silničním provozu přináší a má za následek každoročně tisíce dopravních nehod a mnoho zmařených lidských životů,“ dodal Truxa s tím, že policisté budou v dopravně bezpečnostních akcích pokračovat i nadále.

Loni přibylo nehod

V roce 2022 řešili středočeští policisté 15127 dopravních nehod, což je oproti loňskému roku o 173 nehod více. Nehody nepřežilo 76 osob a dalších 280 utrpělo těžká zranění. Nejčastějšími příčinami byl nesprávný způsob jízdy, následovala nepřiměřená rychlost a nedání přednosti.