Zoo prostředky využije jako svůj další zdroj financování. Jak uvedl ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy Miroslav Bobek, nejde o nic neobvyklého. Lidí, kteří svou pozůstalost svěřují chovatelům zvířat, poslední dobou přibývá.

Několik případů dědictví ročně

Souhlas s přijetím dědictví musí vyslovit zřizovatel zahrady, kterým je hlavní město. „Rada hlavního města Prahy uděluje souhlas s přijetím dodatečně zjištěné pozůstalosti po paní Miladě Dostálové do vlastnictví příspěvkové organizace Zoologická zahrada hl. m. Prahy,“ píše se v dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní.

„Obecně je někdy z podstaty věci pochopitelně náročné takový odkaz právně vyřešit, navíc s přihlédnutím k tomu, že jde o citlivou záležitost. Je však nutno říct, že každé dědictví je pro nás nejen pomocí, alei poctou a závazkem,“ vyjádřil se tiskový mluvčí zoo Filip Mašek.

Podle jeho slov soukromé osoby odkazují svou pozůstalost nebo její část zoologické zahradě nezřídka. „Zpravidla se jedná o několik takových případů ročně,“ přiblížil Mašek.

Pražská zoo. Sameček orangutana sumaterského Pustakawan, zkráceně Kawi, ve věku dvou dnů.
Orangutani v zoo rozpojili síť a dostali se ven. Zpět je nalákali na banán

Za posledních dvanáct měsíců řešil celkem sedm pozůstalostních řízení. Většinou se jedná o finanční obnosy různé výše, výjimkou však nebývají ani nemovitosti.

Velkorysý dar loni v říjnu poskytla jedna z dlouholetých návštěvnic, která zoo odkázala hotovost a nemovitost v hodnotě přes 16,76 milionu korun. Řediteli Miroslavu Bobkovi přišel od přítelkyň zesnulé dámy dojemný dopis. „Tvořily jsme spolu padesát let nerozlučnou trojici, byly jsme tři celoživotně spřízněné duše, poslední roky byla těžce nemocná a neměla žádné příbuzné,“ napsaly dámy s přáním, aby o daru zesnulé ženy byla někde v zoo zmínka, což ředitel plánuje.

Nedlouho poté přišla s penězi osobně další podporovatelka, která v kabelce přinesla šestimístnou částku v bankovkách, jednalo se rovněž o ženu bez příbuzných, která zoo ráda pravidelně navštěvovala.

Zoo Praha představila v neděli 15. května 2022 pár luskounů krátkoocasých.
FOTO: Rarita v pražské zoo: pár luskounů krátkoocasých se představuje veřejnosti

Po jednom ze štědrých dárců je pojmenováno i ubytování pro papoušky – Rákosův pavilon. Stanislav Rákos zahradě odkázal podíly na bytových domech a pozemcích na Smíchově a ve Strašnicích a dále podíly na pozemcích v Ruzyni, Hostivicích a Hostouni. Jejich cena byla odhadnuta na 50 milionů korun.

V roce 2011 získala zoo dědictví po paní Žofii K. Ta však zemřela ve věku 88 let již roku 1960 a zvířatům odkázala 6,85 metru čtverečního své zahrady. Při původní hodnotě pozemku 40 halířů za metr čtvereční by podíl po připočtení inflace činil asi 132 korun. „Ale o cenu těch necelých sedmi metrů zahrady tu vůbec nejde. Důležité je, že někdo myslel na naši zoo,“ uvedl tehdy ředitel.