Stejně poklidně o dva týdny dříve, od 9. května, ukončilo činnost obdobné centrum v Mladé Boleslavi. Tam uvolnilo původnímu účelu školní tělocvičnu; v Příbrami byl vyklizen jednací sál městských zastupitelů.

Asistenční centra označovaná jako KACPU vnikla na pomoc válečným uprchlíkům. Běženci se tam mohou registrovat a vyřídit si další administrativní záležitosti a náležitosti související s pobytem v České republice; nechybí ani pomoc se zajištěním ubytování, pokud je to zapotřebí.

Kraj nyní ještě provozuje KACPU v Kutné Hoře – a společně s hlavním městem také v Praze. Uzavření dvou dalších umožnil snižující se počet přicházejících běženců. Registrovat se uprchlíci mohou rovněž na standardních pracovištích úřadů: na oddělení cizinecké policie a odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Pokud by se však situace vyvinula tak, že by bylo třeba KACPU opět posilovat, Pecková ujišťuje, že i na takovou situaci je kraj připraven.

Ilustrační foto
Dopravní nehody v kraji: Závažné jsou újmy na životech, zdraví i hmotné škody

Během úterka prošlo KACPU v Kutné Hoře, které jako jediné nyní funguje ve středních Čechách, 56 návštěvníků. Asistenčními centry ve středočeských městech celkově – včetně již uzavřených pracovišť v Mladé Boleslavi a Příbrami – prošlo od počátku jejich fungování 27 713 návštěvníků. Společné KACPU v metropoli podle údajů pražských hasičů od počátku svého fungování pomohlo již 92 087 osobám. Během úterka bylo v Praze odbaveno 481 lidí, z nichž zajistit ubytování potřebovalo 71. „Ve stanovém městečku je 122 osob, informovali pražští hasiči o situaci v přístřeší vytvořeném v Troji.