Upozornit na tato zlepšení je cílem putovní výstavy Má vlast cestami proměn, již Asociace Entente Florale CZ – Souznění společně s dalšími partnery pořádá již po dvanácté; současně se jedná o soutěžní přehlídku spojenou s hlasováním veřejnosti. Hlavním partnerem celorepublikové akce, jejímž posláním je upozornit na počiny, které se mohou stát inspirací pro ostatní, se letos stal Středočeský kraj.

Střední Čechy se letos prezentují prostřednictvím 21 proměn, jimiž prošly oblasti či zákoutí ve městech i na venkově. Na setkání v Muzeu Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem v Lysé nad Labem zástupci kraje ve čtvrtek ocenili, že jsou mezi nimi zastoupeny jak rozsáhlé komplexní rekonstrukce, tak záchrana drobné architektury. Včetně zdařilých proměn objektů mateřských a základních škol, nádražních budov nebo opuštěných průmyslových areálů, jež mohou být příkladem a inspirací.

Srážka nákladního a osobního vlaku u Českého Brodu.
Na krajskou pokutu za tragickou nehodu na dráze dojde později

„Ve středních Čechách je spousta objektů a míst, která dostala novou šanci pro využití díky nezměrnému úsilí mnoha místních lidí,“ zdůraznil krajský radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (ANO). „Výstava Má vlast cestami proměn zachycuje vždy stav před rekonstrukcí a vedle toho novou podobu. Je neuvěřitelné, jak taková proměna změní atmosféru místa – a často i spojí místní lidi,“ zdůraznil, že výsledkem úsilí nebývají jen změny viditelné na první pohled. Proměny jsou postřehnutelné očima, ale i vnímané srdcem.

Připomněl dále, že za každou proměnou zanedbaného místa stojí silný příběh provázený nadšením, elánem a iniciativou. „Výstava Má vlast cestami proměn má přesah i v tom, že dokáže inspirovat ostatní – a tak věřím, že příští rok uvidíme další projekty,“ konstatoval Draxler. Upozornil současně, že některé z představovaných proměn částečně finančně podpořil i Středočeský kraj, a to v rámci dotací na obnovu památek určených ke společenskému využití: „Jde například o obnovu roubené stodoly v Mnichově Hradišti, celkovou obnovu bývalého hrobnického domku na Budči, celkovou obnovu huti Barbora v Jincích či obnovu zámku v Pakoměřicích,“ upozornil.

I to jsou proměny, s nimiž se zájemci mohou seznámit na panelech putovní výstavy, jež bude postupně k vidění například v Polabském muzeu v Lysé nad Labem, v Muzeu Podblanicka ve Vlašimi, v muzeu v Roztokách u Prahy nebo v Berouně. Prohlédnout si je lze i na webu cestamipromen.cz, kde nechybí ani hlasování pro nejlepší proměnu.

Ilustrační foto
Vakcína z Kostelce nad Černými lesy se asi bude plnit v Německu