V ČLÁNKU NAJDETE:
Pacientům, kteří přežili rakovinu, může pomoci zlepšit zdraví jejich srdce a žít déle speciální zdravý jídelníček založený na principech středomořské diety. Potvrdila to nová studie italských vědců. Výzkum zároveň ukázal, že u zkoumaných pacientů se snížil počet předčasných úmrtí nejen z důvodů poškození srdce, ale i z jakýchkoliv dalších příčin.
Pacienti, kteří přežili rakovinu a jedli středomořskou stravu, měli podle studie o 32 procent nižší riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kteří dietu nedrželi. Úmrtí speciálně na kardiovaskulární komplikace bylo dokonce o 58 procent nižší. Středomořská strava totiž může bojovat proti chronickým zánětům a pomáhá předcházet chronickým onemocněním.
Benefity středomořské kuchyně
Středomořská dieta chrání zdravé i nemocné
Jak konstatuje web Every Day Health, který o nové studii informoval, dodržování středomořské stravy bylo již v minulosti dobře prozkoumáno u běžné populace.
Velké množství výzkumů podporuje tento typ stravování jako klíčovou strategii pro celkové zdraví a pro snížení rizika chronických chorob, zejména kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny.
Středomořská strava
- Klade důraz na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, luštěniny, ryby a další mořské plody, nenasycené tuky, jako jsou olivové oleje.
- Dále upřednostňuje nízké množství červeného masa, vajec a sladkostí.
Srdce je po rakovině ohroženější
„Naše zjištění nyní naznačují, že středomořská dieta je účinná také u lidí, kteří již měli diagnózu rakoviny,“ říká hlavní autorka studie Marialaura Bonaccio z katedry epidemiologie a prevence IRCCS Neuromed v Miláně.
„To je hodně významné i proto, že předchozí výzkum zjistil, že pacienti, kteří přežili rakovinu, mají vyšší riziko onemocnění srdce a cév,“ říká doktorka Bonaccio.
Například studie z roku 2022 vedená lékařkou Robertou Florido, zjistila, že pacienti, kteří přežili rakovinu, měli o 42 procent vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s lidmi bez rakoviny.
Nahrává se anketa ...
Čím přísněji dodržovaná dieta, tím delší přežití
Nová studie shromáždila údaje od 802 účastníků žijících v Itálii, kteří měli nějaký typ diagnózy rakoviny a mohli poskytnout odpovídající lékařské záznamy týkající se jejich léčby rakoviny. Jednalo se o 476 žen a 326 mužů s průměrným věkem 63 let.
Stravu všech účastníků sledoval ověřený dotazník o frekvenci jídla. Po průměrně 12 letech sledování vědci oznámili 248 úmrtí ze všech příčin, včetně 59 úmrtí souvisejících s kardiovaskulárním systémem a 140 úmrtí na rakovinu.
Analýza všech případů ze studie potvrdila, že čím přísněji lidé středomořskou stravu dodržovali, tím nižší byla u nich pravděpodobnost srdečního onemocnění i úmrtí z jakékoli příčiny.
Statisticky významná naopak nebyla souvislost mezi dodržováním středomořské diety a úmrtím souvisejícím přímo s rakovinou.
Začněte se středomořskou stravou hned teď
Středomořská strava je bohatá na potraviny, které jsou přirozenými zdroji bioaktivních sloučenin, jako jsou polyfenoly, které mají silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. To může vést ke snížení jak zánětu nízkého stupně, tak poškozování buněk volnými radikály; tedy k omezení dvou mechanismů, způsobujících rozvoj kardiovaskulárních onemocnění i rakoviny.
Zdroje polyfenolů jsou:
- ovoce a ořechy
- zelenina a obiloviny
Zdroje zdravých tuků jsou:
- olivový olej
- mořské ryby
- ořechy a semínka
Zabránit nádoru v návratu
U většiny pacientů, kteří se vyléčili z rakoviny, bohužel stále platí, že se jejich nemoc může kdykoliv vrátit. Onkologové a autoři knihy Výživou proti rakovině, kanadští vědci Richard Béliveau a Denis Gingras dávají návod, jak vhodně zvolenou stravou vzniku a postupu rakoviny zabránit.
„Základním předpokladem prevence rakoviny je změnit stravovací režim a začlenit do něj potraviny, které jsou zdrojem protirakovinných látek,“ tvrdí doktoři Béliveau a Gingras.
Navrhli, aby podstatnou část tohoto jídelníčku tvořily následující potraviny a stanovili jejich každodenní optimální dávku.
Seznam potravin proti rakovině
- Růžičková kapusta: ½ šálku
- Brokolice, květák, zelí: ½ šálku
- Česnek: 2 stroužky
- Cibule, šalotka: ½ šálku
- Špenát, řeřicha: ½ šálku
- Sója edemame: ½ šálku
- Lněné semínko: 1 polévková lžíce
- Rajčatový koncentrát: 1 polévková lžíce
- Kurkuma: 1 čajová lžička
- Pepř černý: ½ čajové lžičky
- Borůvky, maliny, ostružiny: ½ šálku
- Hroznové víno: ½ šálku
- Hořká čokoláda 70%: 20 gramů
- Citrusový džus: ½ šálku
- Zelený čaj: 3krát čtvrt litru
- Červené víno: 1 sklenka
Jídlo a pití jsou důležitým klíčem ke zdraví. Přečtěte si naše další články a načerpejte inspiraci, co si dát dobrého: