Screening rakoviny prsu:
CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
* Kdo má nárok na lázně
* Jak lázně pomohou s psychikou
* Jak lázně zlepší doléčení
* Prospěšné procedury
* Význam mamografie
Nádorová onemocnění představují pro psychiku velkou zátěž, obzvláště když jde o tak citlivou diagnózu, jakou je karcinom prsu. Je třeba oznámit to rodině i kolegům v práci a připravit se na samotnou léčbu, která není nijak příjemná. Dobrou zprávou ale je, že po ukončení kolečka chemoterapií, ozařování a další léčby mohou ženy vyrazit na pojišťovnou plně hrazené doléčení v lázních.
Návrh na lázeňskou péči
„Pacientům, kteří si prošli náročnou onkologickou léčbou, doporučuji informovat se o možnosti lázní u svého praktického lékaře, onkologa či specialisty. Ten jim totiž může vypsat takzvaný návrh na lázeňskou péči. Po jeho schválení zdravotní pojišťovnou mají tři měsíce na to, aby do lázní nastoupili,“ radí Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s.
Jak uvádí web Amelie-zs.cz, onkologicky nemocný má po akutní léčbě obvykle nárok na komplexní lázeňskou péči v délce 21 dní. Musí ji vyčerpat a dokončit do 12 měsíců po ukončení onkologické terapie.
Seznam lázní vhodných pro onkologické pacientky:
Mariánské Lázně
Luhačovice
Františkovy Lázně
Karlova Studánka
Karlovy Vary
Lázně Bělohrad
Lázně Slatinice
Lázně Teplice nad Bečvou
Jeseník
Jánské Lázně
Velké Losiny
Zdroj: web Epita-dd.cz
S léčbou karcinomu prsu i dalších nádorů se často pojí obavy i ostych z návštěvy bazénu, sauny či z dovolené u moře. „Pacienti, a to jak ženy, tak i muži, kteří si prošli nějakou onkologickou léčbou, k nám často jezdí s obavami, což je samozřejmě pochopitelné. Často jsou více vyčerpaní, a to jak fyzicky, tak i psychicky. Na rozdíl od ostatních pacientů s chronickými diagnózami, které ale bezprostředně neohrožují člověka na životě, onkologičtí pacienti zpravidla poznali takzvanou existenciální úzkost. A ta se s nimi vleče ještě nějakou dobu,“ popisuje doktor Pšenica.
Lázně posílí sebedůvěru
Onkologičtí pacienti mají často oslabenou imunitu, bolesti pohybového aparátu či námahovou dušnost. U žen po léčbě karcinomu prsu bývá častý nedostatek sebedůvěry. Raději se vyhýbají bazénům a skupinovým cvičením, od okolí se izolují.
Teprve v lázních zjišťují, že jsou jejich zdravotní problémy v populaci běžné a není potřeba je vnímat se studem nebo ostychem. V lázních se pacientky dostávají zpátky do společnosti v prostředí osob s podobnými příběhy, a probíhá tak u nich jistá sociální adaptace.
Prokrvení tkání zlepší doléčení
Kromě navrácení psychické pohody pomůže lázeňské doléčení hlavně v urychlení celkové rekonvalescence, ve zlepšení prokrvení oblasti zasažené chorobou, ale i těch částí, které byly změněny po operaci a ozařování.
„Pacientky bývají překvapeny komplexností našeho přístupu, protože takto se jim do té doby nikdo nevěnuje. Onkolog jim cíleně vyřeší konkrétní problém, který samozřejmě neoddiskutovatelně patří do péče onkologa, ale my k ženám přistoupíme celkově,“ říká doktor Petr Pšenica.
U pacientek po léčbě rakoviny prsu se může objevit také řada jiných potíží, které třeba nesouvisí přímo s daným nádorovým onemocněním. Například neuropatie, tedy pocit strnulosti, mravenčení a narušení citlivosti v daném místě, která často vede i k předčasnému ukončení léčby. Ženy také během dlouhé doby, kdy s onemocněním bojují, ztrácejí kondici. I tu dokážou lázně navrátit.
Základem jsou uhličité koupele
Při doléčení po terapii karcinomu prsu vždy záleží na zdravotním stavu každé pacientky. „Obecně při léčbě onkologických pacientů využíváme přírodního léčivého zdroje formou uhličitých koupelí. Další procedury se odvíjí od diagnóz a komplikací, ale často se jedná o fyzioterapii, masáže a také inhalace a pitnou terapii minerálními prameny,“ popisuje lékař.
Rehabilitace vedené fyzioterapeutem snižují riziko vzniku lymfedému, neboli otoku končetin, a omezení hybnosti ramenního kloubu. Terapie nervového systému pak napomáhá zmírnit časté neuropatie. Plán procedur se odvíjí od výchozího stavu pacientky i vedlejších diagnóz. Důležité je pro lékaře i doporučení od ošetřujícího onkologa.
Nádor přišel před čtyřicítkou
Miroslava Blinková před nedávnem absolvovala po léčbě rakoviny prsu doléčení v Lázních Luhačovice. Mamografické vyšetření u ní odhalilo nádor, když jí bylo 39 let. „Pracuji v armádě, a ta má skvěle nastavený systém zdravotních prohlídek. Ženy po 35. roce života posílají na roční preventivní ultrazvuk prsu,“ vysvětluje.
Paní Miroslava si prošla náročnou onkologickou léčbou: „Přijde mi, jako by ten můj 39. rok života nebyl – z velké části jsem ho prospala a proležela. V září na den mých 40. narozenin jsem byla na kontrolním ultrazvuku a mamografu, a poté zaznělo to kouzelné slovo remise,“ vzpomíná na okamžik, kdy jí řekli, že je zdravá.
Sami se zeptejte lékaře
A jak se dostala do lázní? Ji samotnou něco takového prý vůbec nenapadlo, ale kolegové v práci mají s lázněmi včetně těch luhačovických bohaté zkušenosti, a tak jí je hojně doporučovali.
„Člověk se ale musí sám lékaře zeptat a říct si o ně. Moje onkologická doktorka chtěla počkat s lázněmi až po verdiktu kontroly. Po něm jsem tedy zašla za svou vojenskou praktickou lékařkou, a ta mi vypsala návrh na lázeňskou péči,“ vypráví paní Miroslava.
Nahrává se anketa ...
V lázních často chodila na uhličité koupele, na fyzioterapii, na cvičení v tělocvičně, na masáž zad a na cvičení v bazénu. Vedle pohybových procedur docházela i na inhalace. Zaručeně nejpříjemnější pro mě ale byla manuální lymfomasáž. „Tu můžu doporučit všem, kteří ji ještě nevyzkoušeli. Během masáže se lymfa krásně rozproudí, takže odpadní látky a všechno špatné vyplaví ven,“ dodává mladá žena se širokým úsměvem na tváři a se spoustou energie dál normálně žít.
Proč jsou lázně vhodné až po ukončené onkologické léčbě?
Lázeňská léčba je takzvaně popudová, což znamená, že zlepšuje prokrvení orgánů. „U zhoubných nádorových onemocnění a aktivních nádorů by takto mohla nastat jejich progrese. Proto je lázeňská terapie indikována pouze u onemocnění takzvaně v remisi, tedy po ukončené protinádorové léčbě,“ vysvětluje doktor Pšenica. To nemocný dokládá zprávou od svého onkologa.