Odpovídala by tomu podle slov Vladimíra Kociána, vedoucího odboru životního prostředí Městského úřadu v Kutné Hoře, široká škála chemikálií. „Zahlédl jsem tam nějaké louhy a kyseliny. Naštěstí bylo všechno ještě v originálních obalech, neviděl jsem nic rozbitého, nebo vysypaného, navíc hasiči to zlikvidovali poměrně brzy. Horší by bylo, kdyby se v tom třeba přehrabovaly děti, což se naštěstí nestalo,“ upřesnil předběžné informace Vladimír Kocián, který byl likvidaci látek přítomen.

„Po analýze budou chemikálie odvezeny do spalovny. Likvidace půl tuny těchto látek přijde na zhruba čtyřicet tisíc korun,“ doplnil Vladimír Kocián.
Podle velitele kutnohorské stanice hasičského záchranného sboru Zdeňka Vosečka, by snad první výsledky rozboru mohly být známy ještě do konce tohoto týdne. Netrpělivě je však očekávají také policisté.

„Až podle toho, zda by látky znamenaly ohrožení pro lidské zdraví nebo životní prostředí, budeme v této věci dále konat. Vyjadřovat se ke konkrétním podezřelým však zatím vůbec nebudeme,“ sdělil tiskový mluvčí kutnohorské policie Daniel Votroubek.

Jediným místem, kde se v Kutné Hoře zřejmě mohly ve větším množství chemikálie nacházet, byl již neexistující Ústav nerostných surovin. Někdo se tak s velkou pravděpodobností mohl pokusit zbavit zbylého vybavení podniku, jehož areál se v současnosti pronajímá.