Na čáslavské policisty se obrátila žena a ohlásila, že se zřejmě stala obětí podvodníka. Ten ji zlákal k různým investicím. Mluvčí středočeské policie Pavel Truxa sdělil, že podvodník ženu několikrát telefonicky kontaktoval jako zástupce různých investičních společností a nasliboval zhodnocení jejích investic.

„Tímto způsobem jí donutil k převodu plateb ve výši 120 tisíc korun, které poškozená rozeslala na různé bankovní účty. Kromě toho si pachatel sjednal přístup do jejího internetového bankovnictví provedl platbu v částce téměř 200 tisíc korun na jiný účet,“ popsal Truxa.

Internetoví podvodníci mají osvědčené metody

Zdroj: Youtube

Čáslavští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněnému zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací. „Pachateli za tyto skutky hrozí až pětiletý trest odnětí svobody,“ konstatoval mluvčí.

Podobné případy řeší policisté po celé republice velmi často. Opakovaně proto apelují na občany, že je nutná opatrnost, a připomínají, že podvodníci mají své osvědčené metody - různorodé legendy, jejichž použití končívá vždy stejně: ukradenými penězi. Někdy nabízí až příliš výhodné investice. Jindy číhají na bazarových portálech, kdy se vydávají za kupce. Časté jsou rovněž podvody zaměřené na osamělé ženy, kdy je na sociální síti osloví podvodíci s historkou o osamělých můžích, kteří jsou daleko za hranicemi a hledají útěch či pomoc. Pachatelé se rovněž nestydí hrát na obavy obětí o životní úspory, tvrdí, že jsou bankéři a přesvědčí je, že jejich účet byl napadený a nabízí „pomocnou ruku“.

Ti policisté jsou falešní, tvrdili podvodníci

Právě takový případ řešili v uplynulých týdnech policisté na Boleslavsku. Čtyřiasedmdesátiletého seniora zde podvodníci kontaktovali s tím, že jeho účet napadli hackeři. Přesvědčili ho, aby vybral své úspory a vložil je do bitcoinmatu v Kosmonosech. V poslední chvíli se ho sice pokusil zastavit pracovník bezpečnostní agentury, když zavolal policii. Avšak ani ta nepomohla. Podvodník po celou dobu telefonicky svou oběť instruoval a o policejní hlídce mu tvrdil, že je falešná. Muž tak v mžiku přišel téměř o 200 tisíc korun.

Také šestačtyřicetiletá žena z Benešovska měla relativně nedávno zkušenost s podvodníky. V létě kontaktoval falešný bankéř s příslibem pomoci s napadením účtu. Nechal ji převést veškeré úspory na údajný „revizní účet“ s tím, že se jí do 24 hodin vrátí, a ještě ji přesvědčil, aby si vzala úvěr. Peníze byly posléze vybrány z bankomatů v Praze, šlo celkem o 900 tisíc korun.