„Tato událost samozřejmě velmi poznamenala můj život. Na svůj věk jsem byl poměrně dost zdatný, ale to všechno je teď pryč. Ovšem nevzdávám se, jsem bojovník,“ uvedl Vladimír Zeman. „Dělám pokroky. Chodím na protéze, cvičím a snažím se, abych se brzy vrátil mezi lidi. Nicméně poškození nohy je tak těžké a trvalé, že běhat a skákat nebudu,“ konstatoval muž s průkazkou ZTP/P pro plně invalidního občana.

Směšná se proto zdá být finanční kompenzace od Květy Němcové, proti níž soudce Ivo Zelinka podmíněně zastavil trestní řízení na zkušební dobu dvou let. Obě strany totiž prostřednictvím svých advokátů uzavřely dohodu o mimosoudním vyrovnání. „Nemám co skrývat. Dostal jsem odškodné ve výši dvě stě padesát tisíc korun. Advokáti v diskuzi naznačili, že je to obvyklé, ale já bych si vzhledem k rozsahu a vážnosti zranění představoval větší částku. Na druhou stranu nějaký příspěvek to je, peníze mi stejně nohu nevrátí a paní Němcová to schválně neudělala, i když samozřejmě člověk je naštvaný, že nedávala pozor a mohla to z dálky všechno vidět. Nepomůžeme mi ani to, kdyby ji dali dva nebo tři roky podmínku,“ sdělil Vladimír Zeman.

On sám byl naposledy v kontaktu s Květou Němcovou loni v listopadu. „Tehdy mě navštívila v nemocnici. Předtím napsala dopis manželce, měla schůzku se synem a na úplném začátku, když jsem na tom byl po nehodě velmi špatně a bojoval o život, tak za mnou také přišla,“ poznamenal Zeman.

Ten musel přeorganizovat svůj život po 21. září loňského roku. Když stál osudné ráno na krajnici málo frekventované silnice u Damírova a díval se jako vášnivý nimrod dalekohledem do dáli, zničehonic jej srazila Škoda Favorit s Němcovou za volantem. Po leteckém transportu vrtulníkem do vinohradské nemocnice jej lékaři dlouho drželi v umělém spánku, aby nakonec konstatovali, že bude nutné těžce poraněnou levou dolní končetinu amputovat ve stehně.

„Chci zdravotnickému personálu za všechno poděkovat. Především posádce Zdravotnické záchranné služby z Čáslavi, která mě přímo na místě dopravní nehody stabilizovala a postarala se, abych nevykrvácel. Tehdy hrály důležitou roli minuty,“ zdůraznil na závěr Vladimír Zeman s tím, že jako plně invalidní občan si musel pořídit nové vozidlo s automatickou převodovkou, přizpůsobit bydlení zdravotnímu stavu a poohlíží se po lepší protéze.

Je podle vás čtvrt milionu korun adekvátní finanční náhrada za amputaci nohy? Vyjádřete se v diskuzi nebo hlasujte v anketě vpravo.