Obžaloba tvrdí, že žena kraji způsobila od března 2018 do května 2020 škodu 1,5 milionu korun. Podle nepravomocného verdiktu by mu měla nahradit zhruba 1,47 milionu korun, tedy částku, kterou kraj v řízení žádal. Případem se bude zabývat ještě pražský městský soud, obhájce Mastrini Vlastislav Kusák podal proti rozsudku odvolání.

Žena pochybení odmítla. Podle serveru Seznam Zprávy v květnu u soudu uvedla, že neměla povinnost výkazy kontrolovat, převzala praxi, která byla na úřadě před ní. Dnes nechtěla rozsudek komentovat.

Ilustrační snímek
Agresivní cyklista napadl pejskaře. Ten skončil se zlomenou čelistí

"Obžalovaná neplnila své povinnosti spočívající v hospodárném nakládání s majetkem kraje, když neprováděla dostatečnou kontrolu jí předkládaných listin, schvalovala skutečnosti, které se nezakládaly na pravdě, a neučinila nic pro to, aby ověřila, zda tyto skutečnosti jsou či nejsou pravdivé," konstatovala v odůvodnění rozsudku soudkyně Kateřina Ctiborová. Mastrini se podle ní ani nesnažila přijmout jakákoli opatření, kterými by chyby odhalila a napravila. Obžalovaná podle Ctiborové neprováděla "byť elementární kontrolu schvalovaných skutečností" a "rezignovala na míru jakékoli opatrnosti" spjaté s péčí o prostředky kraje.

Ctborová upozornila, že předmětem trestního stíhání Mastrini nebylo uzavírání dohod s externisty, ani kvalita práce odvedená dohodáři. "Předmětem tohoto konkrétního trestního řízení nebyly skutečnosti vážící se k okamžiku uzavření dohody, ani k okamžiku proplacení odvedené práce, ale naopak skutečnosti vážící se k tomu, že byla proplacena i práce, která odvedena nebyla, což bylo ze strany dohodářů jakož i osob, které schvalovaly výkazy, deklarováno," řekla soudkyně.

Zásah detektivů

Krajský úřad podle dřívějších informací vyplácel externistům v době, kdy byla hejtmankou Pokorná Jermanová, údajně pět milionů korun ročně. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali na krajském úřadě na konci června 2019, zároveň i ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Prověřovali pracovní smlouvy. Hejtmanství částky vyplácené externistům odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly.

Podle Kusáka selhaly kontrolní postupy na středočeském úřadu. Zmínil například kontrolní audit, který se podle něj uskutečnil v době, kdy žena ještě na úřadě pracovala a který podle něj žádné pochybení neodhalil. Věc by se podle něj měla řešit spíše v pracovněprávním řízení. Ze závěru kontroly ale podle soudkyně vyplynulo pouze to, že dohody odpovídaly jen formálně.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Podle státního zástupce Michala Garguláka byla vina obžalované prokázána, pro Mastrini navrhl dvouletou podmínku s odkladem na tři roky a peněžitý trest 300 000 korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku jí hrozilo až pět let vězení.

V souvislosti s poradenskými smlouvami na středočeském krajském úřadě čelí podle médií obžalobě také někdejší blízký spolupracovník Pokorné Jermanové Roman Šubert. Česká televize v květnu uvedla, že je obžalován z porušení povinnosti při správě cizího majetku, podle vyšetřovatelů způsobil škodu za téměř půl milionu korun.