Čeho se podezřelí ve věku 34, 36, 38 a 46 let dopouštěli, rozkrývali policejní detektivové v rámci akce s krycím názvem Kata. Nikoli pojmenované podle rostliny s omamnými účinky, či snad podle prvků bojových sportů; označení pochází ze slova „katalyzátor“. Právě na katalyzátory se totiž zaměstnanci společnosti vyrábějící komponenty pro osobní auta zaměřili. „Přímo z výrobní haly postupně „odkláněli“ keramické náplně do katalyzátorů, v prvním případě 244, v druhém přes dvě stě kusů, které následně vyváželi z firmy, skládali poblíž oplocení – a odtud je odváželi do sběrných surovin, kde je vykupovali dobře obeznámení majitelé provozovny,“ shrnula Suchánková podstatu zlodějské finty. Upozornila, že majitelé sběrny vypláceli za jeden katalyzátor za dva až dva půl tisíce korun. Výrobní náklady na jeden kus převyšují 9,5 tisíce.

Napodruhé spadla klec

Ze slov Suchánkové vyplývá, že krádeže se odehrály ve dvou vlnách. Zatímco napoprvé, v lednu, se podařilo přemístit a úspěšně zpeněžit všech 244 připravených kusů, únorová druhá várka už tak úspěšná nebyla. Ze své kořisti podezřelí stačili udat jen část – a spadla klec. „Poté, co se dva pracovníci firmy vraceli do objektu pro zbylou „dodávku“, je zadrželi policisté, v jejichž hledáčku už nějaký čas byli. Ještě téhož dne skončili na policii také další dva zaměstnanci firmy – a majitelé sběrných surovin, kteří měli kradené katalyzátory vykupovat,“ konstatovala Suchánková.

Policisté zajistili miliony

Při domovních prohlídkách následně kriminalisté zajistili peníze v řádu milionů, které podle nich pocházejí z prodeje kradených komponentů. Zajistili také tři osobní auta – vozy značek Škoda, Audi a VW Jetta v celkové hodnotě nejméně 800 tisíc korun – které podle zjištění policie posloužily k převážení kradených katalyzátorů.

První „trest“ v kauze již padl, když zaměstnavatel rozdal podezřelé čtveřici výpovědi. Konečný účet za akci Kata však vystaví až krajský soud. Mužům, kteří jsou stíháni na svobodě – návrhům na uvalení vazby okresní soud nevyhověl – hrozí v případě uznání viny tresty odnětí svobody v trvání od pěti do deseti let. Alespoň to platí pro tři ze čtveřice bývalých zaměstnanců automobilového průmyslu, kteří jsou obviněni z pokračujícího zvlášť závažného zločinu krádeže spojeného se způsobením škody velkého rozsahu, spáchaného ve spolupachatelství; čtvrtý je pak podezřelý z účastenství. Tresty od dvou do osmi let by pak mohli být ohroženi majitelé provozovny sběrných surovin. Ti mají na triku stíhání pro zločin legalizace výnosů z trestné činnosti spáchaný ve spolupachatelství.