„Srdíčko, moji značku, jsem našla pohozené na zemi,“ smutnila Terezka Němcová. „Měli jsme tu zloděje,“ překřikovali se chlapci i děvčata. „Vlezl sem tady tou brankou,“ ukazovali směrem k rozpletenému pletivu u zadního vchodu.

Původně se předškoláci měli s policisty setkat až příští týden, ale osud tomu chtěl jinak. Plánované besedě tak předcházela „ostrá“ praktická ukázka strážců zákona. „Zloděj se zaměřil zejména na elektroniku. Odcizil dva radiomagnetofony, elektrické varhany a další drobnosti, například hotovost ve výši padesát korun nebo obsah lékárničky. Celkově napáchal škodu za více než jedenadvacet tisíc korun,“ konstatoval okresní policejní mluvčí Daniel Votroubek.

„Bylo to hrozné, ještě teď se klepu, když jsem tu spoušť viděla. Všechny věci rozházené. S dětmi jsme musely na jednom místě počkat do příjezdu policie, abychom nezničily případné stopy,“ sdělila učitelka Libuše Hronková, která přišla do budovy první. „Ani jsme si nemohli jako vždycky hrát, tak jsme si aspoň kreslili,“ dodal Jaroslav Pavlík.

Mateřinka v Adlerově vile už několik nájezdů zlodějů v minulosti zažila. Naposledy loni v květnu, kdy se policistům podařilo zadržet pachatele přímo na místě činu. „Tehdy v půlnoci nějaký pán venčil psa, tak zalarmoval hlídku,“ připomněla vedoucí učitelka Hana Kačerovská. „Tentokrát někdo vlezl i do lednice, vypil pomerančovou šťávu a kouřil v mé kanceláři,“ zmínila Kačerovská a doplnila: „Pro většinu dětí znamenala nezvaná návštěva nevšední zážitek, rodiče byli otrávení a určitě nejvíce uklízečky, protože je čeká spousta práce, než to všechno dají zase do pořádku.“

Shodou okolností se ve středu ráno policisté zabývali i dalším případem nedaleko mateřské školy. Že by se jednalo o stejného pachatele? „Vyšetřujeme také vloupání do autobusu na kutnohorském nádraží,“ potvrdil Daniel Votroubek. „Pachatel se nejdříve pokusil dostat dovnitř předními nástupními dveřmi, ovšem po odstranění visacího zámku se mu již nepodařilo překonat další zajištění, a tak rozbil okno u řidiče. Vnikl do autobusu a následně odešel zadními výstupními dveřmi, které se mu povedlo otevřít,“ naznačil Votroubek s tím, že v tomto případě činila hmotná škoda osm a půl tisíce korun.