V současnosti pětatřicetiletý muž z pražských Modřan pobýval od roku 1997 ve Vrdech, kde si koupil půldomek jako chalupu. Naposledy byl spatřen 22. července téhož roku v době povodní. „Očitá svědkyně ho ten den nejdříve viděla dopoledne, jak se prochází po mostě se psem a díval se do vody, odpoledne ho zahlédla před jeho domem po pás v řece v Doubravce a večer jej opět zaregistrovala na mostě. Najednou slyšela nějaké plácnutí do vody a Miřetinský už tam nestál,“ přiblížil výpověď jedné paní komisař Zdeněk Jonák.

Dle sdělení Davidova otce neměl jeho syn důvod něco podobného udělat, ovšem možné vodítko policistům naznačil. „V poslední době si stěžoval na to, že je pod vlivem nějaké hypnózy, že ho volá nějaký hlas. Z toho důvodu dokonce cestoval do Nového Města nad Metují. V daném městě se probral, divil se, co tam dělá, a jel zase domů. To byl květen roku 1997,“ napsal strážcům zákona Jindřich Miřetinský.

„Aktivní pátrání po dané osobě bylo přerušeno pět let poté,“ podotkl Zdeněk Jonák s tím, že se všemi dostupnými prostředky nepodařilo ostatky pohřešovaného nalézt.

Kdy je potřeba zalarmovat policisty?

„Musí se vyhodnotit každý případ zvlášť a zvážit důvod pohřešování. Rozdílná je pomyslná čekací doba například v partnerském vztahu a u člověka, který neustále vyhrožuje sebevraždou,“ zmínila komisařka Kateřina Dlouhá. „Hodně práce máme se svěřenci z výchovného ústavu, ti se ale naštěstí ve většině případů po třech dnech sami vrátí, nebo je najdeme u jejich příbuzných. Mezi chovanci jsou i jedinci, kteří se z vycházky nevrátí i desetkrát do roka,“ dodala Dlouhá.

Nedávné případy na Kutnohorsku

Na jaře loňského roku pátrali policisté po čtyřletém Kristiánu Červeňákovi z Ovčár u Nových Dvorů. Tělíčko nalezli několik desítek metrů od potoka. Měsíční vyšetřování tragické smrti mělo šokující rozuzlení. Udusil ho jeho třináctiletý kamarád, který s ním bydlel ve zchátralém objektu bývalého cukrovaru. Nejprve se spekulovalo o činu bezcitného vraha, který měl svou oběť i znásilnit, ale výsledky pitvy odhalily, že příčinou smrti bylo udušení. Podle dostupných informací vyústila v tragédii nevinná hra na vojáky.

Na podzim loňského roku žádali policisté veřejnost o spolupráci při pátrání po pohřešované čtrnáctileté Radce Formánkové z Uhlířských Janovic. Jak se nakonec ukázalo, dívka se skrývala u svého přítele, jedenadvacetiletého Lukáše Mášky, na kterého Okresní soud v Kutné Hoře vydal příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody.