Malá slečna, která šla sama v úterý před šestou hodinou odpolední od Palackého náměstí ulicí 28. října v Kutné Hoře, se zdála útočnicím zřejmě jako snadná kořist.

Jak uvedla maminka okradeného dítěte, zlodějkám podle popisu dcery mohlo být kolem deseti a dvanácti let.

„Dcera šla přes náměstí, když si všimla, že po ní dvě holky koukají. Vydaly se za ní a dohnaly ji na Havlíčku někde mezi drogerií a fotografickým obchodem pana Horáka,“ řekla maminka.

Podle jejích slov dcerku zastavily a dožadovaly se deseti korun za to, že na ně měla údajně někde v obchodě žalovat, že kradou.

„Vymýšlely si, asi aby měly záminku. Když vytáhla peněženku z tašky, vytrhly jí peněženku z ruky a vysypaly její obsah na zem. Pak posbíraly drobné, peněženku po ní hodily a utíkaly pryč,“ pokračovala maminka okradeného děvčátka.

Všechno měl zpovzdálí pozorovat chlapec, který, když se dvě útočnice daly s ukradenými „drobáky“ na útěk, běžel za nimi. „Říkal dceři něco v tom smyslu, ať klidně zavolá policisty. Zřejmě dívky znal a utíkal s nimi nahoru na město,“ doplnila žena.

„Máme peníze, máme peníze,“ křičely údajně „straky“, když s lupem prchaly.

Případem se zabývají kutnohorští kriminalisté. „Pokud je to možné, rodiče by měli děti na smluveném místě vyzvedávat. Začíná se už brzy stmívat a některé lidi to může ke krádežím nabádat,“ konstatoval mluvčí kutnohorské policie Daniel Votroubek.

V případě, že se dítě s podobným útokem setká, je podle Votroubka dobré, když se svěří osobě blízké a případ se neprodleně nahlásí policii.

„Je to majetková trestná činnost, se kterou se policisté často setkávají. Pachatelé si obvykle vybírají oběti, které jim nějakým způsobem nebudou klást odpor,“ dodal Votroubek.