Další vyhlédnuté oběti se buď obrátily na skutečné policisty, nebo výhrůžky “podřezáním celé rodiny”, pro větší efekt pronášené s ruským přízvukem, zcela ignorovali. Případně couvli sami grázlové a vydírané podnikatele nechali na pokoji.

Zkusili to šestkrát

Před soudem vystupovali jako neviňátka, ale před čtyřmi lety byli ostří hoši. Pětičlenný gang vyděračů, v jehož čele stál čtyřiatřicetiletý nezaměstnaný Aleš Vomela, si totiž tehdy vyhlédl podnikatele, které vydíral. V převlečení za policisty, s falešnými průkazy detektivů a vymyšleným příběhem o mafiích „vydělala“ skupina mužů pět milionů. Peníze budou muset vrátit – a navíc si mají odsedět celkem třiatřicet let ve vězení. Tam je v pátek poslal brněnský krajský soud.

„Muži kontaktovali šest lidí, po kterých požadovali různě vysoké částky. Scénář vydírání byl většinou stejný. Přišli za náhodně vybraným podnikatelem, kterého upozornili, že mu v brzké době zavolá neznámý člověk a bude chtít peníze,“ přiblížil metody gangu předseda senátu Miroslav Novák.

Vyděračský scénář

Jedním z podnikatelů, který uvěřil průkazu detektiva, byl například Ladislav M. z Brna. Do jeho firmy přišel v srpnu 2004 Marcel Kotlár, který se podnikateli představil jako kapitán Janků. Tvrdil mu, že se brzy stane obětí vydírání. Předal mu formulář s hlavičkou Útvaru na odhalování organizovaného zločinu. Avizovaný vyděrač se skutečně ozval. „Chci pět milionů korun. Ty doneseš do Olympie. Jestli ne, podřežu ti rodinu,“ řekl do telefonu Julius Kanči, předstíraje ruský přízvuk. Výkupného se ale gang nedočkal. „Tolik peněz jsem neměl. Pak mně zavolal kapitán Janků a řekl, že už mě nebudou potřebovat,“ uvedl podnikatel, který vyděračům nedal ani korunu.

Lidé s tučnými konty ale vždy dostali strach a chtěli s falešnými kriminalisty spolupracovat. Obžalovaní u nich vzbudili důvěru i tím, že vystupovali profesionálně. „Představili se například jako major Jánošík, plukovník Grégr nebo kapitán Šubrt. Pak nutili vydíraného člověka, aby jim dal peníze, jež později předají mafii,“ přiblížil státní zástupce Jaroslav Kubeša finty vyděračského gangu.

Miliony v tašce

Peníze ovšem skupina obžalovaných dostala pouze od Jiřího M. z Kutné Hory. Po něm chtěli v květnu roku 2004 vyděrači deset milionů – tolik peněz ale nedokázal sehnat. Dal tedy do igelitky jen polovinu a na předem stanoveném místě v Praze ji předal snědému muži s novinami. “Byl přitom Vomelou alias majorem Jánošíkem ubezpečován, že akce je monitorovaná, že policisté zakročí a peníze vrátí,” připomněl soudce Novák. Nic takového se pochopitelně nestalo. Pět milionů, které vyděrači získali, si pak gang rozdělil.

Ani jeden z obžalovaných se k vydírání nepřiznal. Vomela, u kterého našla policie při domovní prohlídce policejní uniformu, zapíral až do poslední chvíle. „Koupil jsem ji na stánku. Měl jsem totiž otevírat restauraci – a do uniformy jsem chtěl chtěl obléct figurínu,“ vymýšlel si Vomela před soudem.

Rozsudek není doposud pravomocný. Obžalovaní se proti němu odvolali ještě v soudní síni. Kauza tak putuje k olomouckému vrchnímu soudu.

Tresty pro vyděrače
- Aleš Vomela (alias major Jánošík) – hlava gangu: 7,5 roku vězení za
vydírání, loupež a nedovolené ozbrojování
- Marcel Kotlár (alias kapitán Janků): 7 let vězení (před přísnějším
trestem ho zachránilo přiznání)
- Simon Dycha (alias kapitán Šubert): 7 let vězení
- David Vyvážil: 6,5 roku vězení za vydírání a loupež, o niž v Podolí na
Brněnsku se snažili společně s Vomelou, vydávajíce se za
protiteroristické komando, které má povolení k domovní prohlídce
- Julius Kanči: 5 let vězení