„Akce s krycím názvem Skála se zúčastnilo více než sto padesát policistů různých profesí a specializací, za masivního nasazení dostupných prostředků,“ připomněl komisař kutnohorské kriminální policie Jaroslav Havránek. „Prakticky souběžně proběhlo při vysoce profesionálním zákroku zásahové jednotky zadržení šesti pachatelů, na které plynule navazovalo provedení domovních prohlídek,“ dodal s tím, že ve spolupráci s kolínskými kolegy došlo k odhalení nejen kradených věcí, ale i krátké střelné zbraně, plynové pistole a maskovací kukly.
Na vrub pachatelů padá například dvojí loupežné přepadení v Uhlířských Janovicích, kdy v prvním případě lupiči brutálně napadli prodavačku v trafice a v druhém mířili zbraněmi na vrátného místní firmy Kooperativa. Skupina se vloupala rovněž do budovy plaveckého bazénu v Kutné Hoře a do obecních úřadů v Suchdole a Kácově. „Doufám, že to jsou opravdu oni. A že jim to dokážou,“ přál si Jaroslav Prokš, starosta Suchdola, kde došlo k vloupání podobným způsobem dokonce dvakrát.
Členové gangu tak nyní sedí ve vazební věznici. „Pachatelé jsou obviněni z trestných činů loupeže, poškozování cizí věci, krádeže a porušování domovní svobody. V případě odsouzení jim hrozí dvou až desetileté vězení,“ sdělil policejní mluvčí Daniel Votroubek.
Chtěli si žít jako páni, nyní se z nich stali vězni
Snažit se splatit dluhy – a zároveň si užívat tak, že se zákonitě musely objevit dluhy nové. Takový byl životní styl zločinecké skupiny, která půl roku řádila převážně na Kutnohorsku a Kolínsku; pachatelé ale neváhali vypravit se za kořistí i do dalších regionů. Nyní je již šestice podezřelých v rukou kriminalistů. Pět z nich poslal soud do vazební věznice, trestní stíhání proti zbývajícímu je vedeno na svobodě.
Škodu, kterou členové skupiny způsobili svým řáděním, vyšetřovatelé vyčíslili prozatím na necelý milion korun. Získané peníze ale pachatelé stačili utratit. Při domovních prohlídkách našli policisté pouze pistoli, dále kukly používané při loupežných přepadeních a plynové pistole.
Přepadení se zbraní a brutalita
Tohle vybavení podle dosavadních zjištění detektivů pachatelům pomohlo například k bezmála sto padesáti tisícům korun, které si lupiči v únoru odnesli z průmyslové zóny v Chlumci nad Cidlinou. Přepadli tam skladníka, kterého hrozbou namířenými zbraněmi donutili ulehnout na zem, kde ho spoutali lepicí páskou. Cestu ke stolu s uloženými penězi pak již měli volnou. Naopak akci, která se nepovedla, si pachatelé naplánovali na březen v Uhlířských Janovicích. Jejich obětí se tam stal vrátný jednoho podniku. Ten ale na nic nečekal a jakmile maskovaní pistolníci vykopli výplň dveří, dal se na útěk. Z nedaleké restaurace pak zavolal policii. Už předtím ale gang v Uhlířských Janovicích loupil úspěšně. Jeho členové tam přepadli prodavačku, jíž nastříkali do očí slzotvorný sprej a ještě ji tloukli pěstmi do hlavy. Tahle brutální výprava jim vynesla čtyřicet tisíc.
Krádeže na radnicích i podél dálnice
Z loupeží spáchaných v posledních týdnech byla patrná vzrůstající drzost a také agresivita pachatelů. Řádění skupiny, na jejímž odhalení se svou prací podílelo na sto padesát policistů, ovšem začalo již loni v září. Zatím vyšetřovatelé gangu připisují bezmála tři desítky vloupaček. Podle kriminalistů mají jeho členové na svědomí mimo jiné vykradení kutnohorského plaveckého bazénu, vybrali prý také benzinku v Kostelci nad Černými lesy nebo autodílnu a rodinný domek v Hatích. Velmi se jim zamlouvaly také návštěvy radnic mimo úřední hodiny, o čemž se přesvědčili v Zásmukách, Drahobudicích, Kácově či Suchdole. Dlouhoprstí kumpáni se ovšem nezalekli ani práce, s níž bylo spojeno odcizení části oplocení nově instalovaného podél dálnice D11. Odtud si odvezli tři plotové branky a pětašedesát sloupků.
Policie hlásí: známé firmy
Podezřelí nejsou pro policisty neznámými figurami. Většina z nich již byla odsouzena za majetkovou trestnou činnost; jeden se do řádění zločinecké skupiny dokonce zapojil v době, kdy byl na podmínku propuštěn z vězení před odpykáním uloženého trestu. Nyní se místo života na vysoké noze musejí spokojit s velmi omezeným komfortem, jaký nabízí pobyt ve vězeňské cele.
Milan Holakovský