Odcizení šperků v domě v ulici Na Náměti oznámila policistům devětapadesátiletá žena. Ve středu jí někdo vnikl do domu a v přízemní kanceláři odcizil ze šperkovnice různé zlaté řetízky, přívěšky, prsteny a náramky. Neznámý pachatel tím způsobil škodu více než 83 tisíc korun.

Pro zlaté šperky se ten samý den vloupal neznámý zloděj i do domu v Nádražní ulici v Kutné Hoře. Zde pachatel vytrhl mříž a rozbil sklo okna. V obývacím pokoji vypáčil dvě skříně a odcizil krabičku se zlatými řetízky, přívěšky, náušnice a prsten. Odcizil i finanční hotovost 5 tisíc. V tomto případě je celková škoda odhadnuta na 18 tisíc korun.

Zda oba činy spáchal tentýž pachatel, nelze zatím s určitostí říci. I s touto verzí však policie počítá. „Předmět zájmu je podobný nebo totožný. V takových případech, a také když k událostem dojde přibližně ve stejnou dobu nebo blízko sebe, se pracuje i s verzí, že pachatelem může být jeden člověk,“ potvrdil kutnohorský policejní mluvčí Daniel Votroubek s tím, že tomu tak ale samozřejmě také být nemusí. „Nicméně pokud se takový případ stane v jeden den v jednom městě, je ta pravděpodobnost poměrně vysoká,“ dodal.

Podle Votroubka nejsou podobné případy na Kutnohorsku „extra časté“. „Je to spíš nárazové. Velice často se stane, že v průběhu krátkého časového úseku se podobný případ stane na několika místech a pak zase nějaký čas ne,“ uvedl mluvčí.

Vždy se podle Votroubka pracuje i s verzí, že pachatel nemusí být z našeho regionu. „Stává se, že se v rámci několika okresů objasní trestná činnost, která se stala třeba tady na Kutnohorsku, nebo naopak,“ řekl policista.

Jak dodal, policie v tuto chvíli po pachateli intenzivně pátrá. Vytipovává pachatele, kteří v minulosti byli prověřovaní nebo trestně stíhaní pro majetkovou trestnou činnost. Spolupracuje při tom s ostatními okresy i s ostatními složkami na obvodním oddělení, například službou kriminální policie. „Provádí se takzvané vytěžení svědků v místě a okolí. Na stopu nás může přivést například popis někoho, kdo se v oněch místech normálně nepohybuje. Výborná je třeba zapamatovaná registrační značka. Někdy se pochopitelně může zjistit, že daná osoba nebo vozidlo nemělo s vloupáním nic společného. To je vždy otázka. Nikdy ale nekontaktujeme občany neoprávněně,“ popsal Votroubek policejní postup.

O konkrétních lidech, kteří by byli podezřelí ze spáchání zmíněného trestného činu, bližší informace podat nemohl.