Tehdy požadovala správkyně konkurzní podstaty Hana Záveská na základě znaleckého posudku za pozemky 27 milionů korun. „Se správkyní konkurzní podstaty jsme měli jednání a podařilo se nám dohodnout cenu 18,7 milionů korun. Bylo to ale podmíněno schválením ze strany věřitelského výboru a k tomu podle mých informací došlo," vysvětlil k situaci Josef Viktora. Hana Záveská informaci prozatím nepotvrdila, v současné době je v zahraničí.

Pozemky, z nichž značná část se nachází na sídlišti Šipší, jsou přitom klíčové kupříkladu k vybudování nových parkovacích míst. „To, že pozemky město nemá ve vlastnictví, nám bránilo v jakémkoliv rozvoji, ať už se jedná o budování parkovacích míst nebo třeba úvozovou cestu na Šipší směrem na Kaňk,“ řekl Josef Viktora. Město kvůli pozemkům vedlo léta spor se Státním statkem Čáslav, který je v likvidaci, a v roce 2012 chtělo nárok na pozemky uplatnit u soudu.

Tehdejší vedení města se totiž domnívalo, že se jedná o pozemky, které státnímu statku nepatří. Po několika letech, kdy se ve věci nic nedělo a stále nebylo rozhodnuto, soud 30. června 2016 rozhodl, že město nedoložilo dostatek důkazů o tom, že jsou pozemky jeho a přiřkl je Státnímu statku Čáslav. Město pak od dubna loňského roku o koupi se správkyní konkurzní podstaty vyjednávalo. Té se ale nelíbil znalecký odhad ceny pozemků, který si nechalo vypracovat město a který byl kolem 12 milionů korun.

Pozemků je přitom v rámci sídliště Šipší více než šest hektarů, kromě zmíněných lokalit také například pozemky pod Základní školou Jana Palacha, bytovými domy či komunikacemi. Pokud by město pozemky nezískalo do vlastnictví, hrozí, že by je mohl koupit nějaký spekulant a po městu pak požadovat mnohonásobně vyšší cenu. Navíc by správkyně konkurzní podstaty mohla za pozemky chtít peníze za pronájem a to až tři roky zpětně. Nyní to ale, vypadá, že se blýská na lepší časy. O koupi pozemků ale musí rozhodnout teprve městští zastupitelé na svém zasedání. Pokud tak učiní, mohl by velký kámen ze srdce spadnout hlavně obyvatelům Šipší. Vzniknout by totiž mělo až osmdesát parkovacích míst.

„Parkoviště na sídlišti jsme schopní rozšířit v podstatě okamžitě,“ řekl Josef Viktora. Jedná se o prostor v Opletalově ulici, kde se nachází zelená plocha ve tvaru trojúhelníku. Doteď v možném rozšíření parkovacích míst bránil zhruba osmdesáticentimetrový pás země, který patří právě Státnímu statku. „Domnívám se, že necelých 19 milionů už je přijatelná cena, máme na to v rozpočtu uvolněné peníze,“ uvedl k nákupu pozemků Josef Viktora s tím, že konečné slovo budou mít každopádně městští zastupitelé.

Na sídlišti Šipší to však nejsou jediné pozemky, které chce město získat do vlastnictví. „Dalších pět milionů máme přichystaných na nákup pozemků od Českých drah,“ doplnil Josef Viktora. Jedná se o pozemky před hlavním nádražím, ale také u nádraží „Město“ a pozemky v okolí hlavního nádraží na malínské straně. Po otevření malínského nadjezdu by zde mělo vzniknout parkoviště a chodník naproti nástupišti. Zároveň je podle Viktory stále ve hře prodloužení podchodu na hlavním nádraží.