Zatímco za celý loňský rok evidovali strážci zákona 139 podobných vloupání, letošní čísla z prvních pěti měsíců loňskou bilanci takřka dorovnávají. 

„Od začátku roku jsme již řešili 119 podobných případů. Nejvíce jich máme v Praze, Brně a Ústí nad Labem,“ řekl Deníku mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Zabavování registračních značek či nasazování botiček těm, kteří nechtějí zaplatit pokutu na místě či už dluží za prohřešek z minulosti, celníci a policisté využívají od začátku letoška, a zatím prý úspěšně
Zabavování SPZ řidičům funguje. Dlužníci už vrátili přes osm milionů korun

Na začátku června například jihočeští policisté vyjížděli k případu, kdy neznámý zloděj vypáčil palivové víčko nádrže u nákladního automobilu a odčerpal 160 litrů nafty. „Svým jednáním způsobil škodu ve výši 34 400 korun, z toho 27 tisíc korun na poškození nádrže,“ uvedli policisté.

Nejedná se přitom pouze o krádeže pohonných hmot z nákladních automobilů, ale i těch osobních či těžkých pracovních strojů. Své o tom ví i jedna z největších stavebních firem v republice – Eurovia CS.

Bagry bez nafty

„V poslední době zaznamenáváme jak nárůst krádeží nafty z našich strojů, tak i pokusů o ně. Bohužel, bránit se jim zcela nejde a při naší práci na stavbách nám to činí nemalé komplikace,“ uvedla mluvčí Eurovie Iva Štočková. Firma se těmto krádežím snaží zamezit lepším zajištěním techniky v uzavřených areálech.

„Ne vždy je to však možné. Jako nejefektivnější se nám ale jeví elektronické zabezpečení prostoru s využitím moderních technologií,“ dodala Štočková.

Hlídané parkoviště pro kamiony doporučuje i profesní sdružení nákladních vozidel a kamionů Česmad Bohemia. „Jenže to není tak jednoduché. Odstávek, kde by řidiči mohli pod dohledem nechat své kamiony, je v Česku žalostně málo. Řidičům tak nyní radíme hlavně nestát samotní na tmavém místě či v rizikové oblasti,“ uvedl mluvčí Česmadu Martin Felix.

Agresivní řidič - Ilustrační foto
Za problikávání aut či sprostá gesta ať je vyšší trest, navrhují experti

Zlodějská výprava k jednomu kamionu může lapkům přinést až tisíc litrů nafty a majiteli desetitisícové škody. A to nejenom na samotném palivu.

I desetitisícové škody

„Pokud zloděj jen poškodí víčko, dá se oprava zvládnout do tisíce korun. Pokud však poškodí nádrž navrtáním či dokonce krumpáčem, jdou takové škody do řádek několika desítek tisíc korun,“ uvedl Richard Štěpánek ze servisní firmy Texo v Hradci Králové.

Pokud policisté pachatele dopadnou, hrozí jim za trestný čin vloupání trest odnětí svobody až na dva roky. V případě, že se bude jednat o organizovanou skupinu či újma na majetku bude enormně vysoká, může se pobyt ve vězení protáhnout až na osm let.