Zjednodušeně řečeno: jde o kancelářské prostředí; nikoli o firmu typu technických služeb provozující sypače, pluhy či traktory se sekačkami a silniční válce. Přítomnost policistů v prostorách správy silnic potvrdila její mluvčí Petra Kučerová. Zdůraznila však, že nemá k dispozici žádné podrobnosti ani bližší informace k tomu, oč se policisté zajímají. „Poskytujeme maximální součinnost, konstatovala pouze.

Spojitost s razií na magistrátu

Na správě silnic se zástupci policejních složek neobjevili poprvé. Zasahovali tam už dříve – o nastavení procesů v rámci fungování organizace a zřejmě i o některé z jejích konkrétních zakázek se kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zajímali už v minulém volebním období. Deník tedy logicky zaznamenal spekulace, zda nynější přítomnost policie má vazby na minulost – anebo spíše souvisí aktuálním zásahem NCOZ na několika místech Prahy.

V hlavním městě se detektivové ve středu objevili na magistrátu, kde se nejintenzivněji zajímali především o kancelář náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), ale navštívili i sídla Dopravního podniku hl. m. Prahy (tam se předmětem jejich zájmu údajně staly kanceláře nejvyššího vedení, stejně jako správy majetku či podnikových právníků) a Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Zdeněk Hřib.
Velká razie: Hřib vyzval Hlubučka k rezignaci, náměstek prý čelí obvinění

Postupně se zdálo, ze pravděpodobnější bude „za B“: vzájemná spojitost s aktuálním děním v Praze. Má se jednat o kauzu týkající se zejména podezřelého hospodaření pražského dopravního podniku, v níž podle dostupných informací figuruje celkem 11 lidí.

Vedle Hlubučka, který je rovněž starostou městské části Praha-Lysolaje, se v médiích v souvislosti s tímto případem opakovaně objevuje jméno podnikatele Michala Redla. Tuhle souvislost také před polednem uvedl server Seznam Zprávy, který o policejních šetřeních spjatých se středočeským hejtmanstvím i jeho organizacemi v minulosti býval dobře informován.

Kraj potvrzuje součinnost s policií

Krajský úřad Středočeského kraje, který reprezentuje zřizovatele středočeské správy silnic, aktuální situaci blíže nekomentoval. Zuzana Žídková z tiskového oddělení kanceláře hejtmanky Deníku pouze potvrdila, že orgány kraje s policií spolupracují. „Kraj poskytuje maximální součinnost,“ konstatovala.

„Všemožnou součinnost“ zmínil také její kolega Josef Holek. Poznamenal, že více říci ani nemůže: „Komunikaci si vyhradilo státní zastupitelství.“ Právě Vrchní státní zastupitelství v Praze ve středu uvedlo, že v rámci kauzy, která vyvolala v hlavním městě a na jeho magistrátu rozruch, bylo obviněno 11 lidí. Žádná jména ale neupřesnilo.

Odpoledne se krajský úřad vyjádřil na twitteru – nicméně stále pouze v obecné rovině. „V tuto chvíli nejsou dostupné oficiální informace o důvodu zásahu policie právě v krajské správě a údržbě silnic, nicméně věříme orgánům činným v trestním řízení, že vyšetří jakékoliv podezření důsledně,“ uvádí – opět s dodatkem, že kraj bude poskytovat veškerou požadovanou součinnost.