Vše začalo, když ženě na sociální síti přišla žádost o přátelství od neznámého muže. Ona ji přijala a začali si dopisovat. Muž ji napsal, že je chirurg původem z České republiky, aktuálně pracuje v Jemenu, ale rád by se vrátil domů.

Mluvčí policie Pavel Truxa poznamenal, že komunikace byla intenzivní. Někdy prý šlo i o desítky zpráv za den. Po několika týdnech dopisování ale došlo na to, co se při těchto podvodech stane vždy: přišla žádost o finanční pomoc. „Údajný chirurg požádal seniorku o pomoc s vrácením se do České republiky, poprosil jí o sumu 85 tisíc korun, která by náklady na návrat pokryla,“ potvrdil mluvčí.

| Video: Youtube

Seniorka bohužel chtěla svého nového přítele podpořit. Vzala doma naspořené peníze a odvezla je do banky, kde je přes poštovní poukázku poslala na cizí účet. Že se nejspíš stala obětí podvodu, jí došlo po několika dnech. „V bance zaměstnancům svůj problém a požádala o reklamaci platby. Z banky pak žena došla celou věc oznámit i na policii,“ doplnil Pavel Truxa s tím, že podvodníkovi hrozí v případě dopadení až dva roky vězení.

Případy jak přes kopírák

Podobné případy nejsou ničím výjimečným. Policisté opakovaně připomínají, že v komunikaci s cizí osobou na internetu je nutná opatrnost. Historky o osamělých mužích daleko za hranicemi, kteří hledají útěchu či pomoc, jsou totiž velmi časté. A většinou jsou jak přes kopírák. Začnou žádostí o přátelství, pokračují dopisováním a končí žádostí o pomoc a peníze. 

Že nejde o planá varování, již dobře ví třeba třiasedmdesátiletá žena z Peček. Ta se letos na podzim stala obětí stejného podvodu, jen v jejím případě šlo o muže v ohrožení. Tvrdil jí, že pluje po Indickém oceánu na lodi, která má poruchu a hrozí mu nebezpečí. Připravil jí o stovky tisíc korun. V létě zase osmačtyřicetiletou ženu na Benešovsku okouzlil údajný lékař ve válečném zajetí a vymámil z ní 300 tisíc korun. Loni na podzim pak uspěl údajný armádní reportér, když třiačtyřicetiletou ženu na Kladensku připravil téměř o milion.

Policisté radí, jak nenaletět podvodníkům
* dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu
* dávejte si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí
* protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky
* pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty…
* bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu
* předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje
* své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců
* po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání, …

DŮLEŽITÉ!
* neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky
* nesdílejte s nikým vaše intimní fotografie, mohou být později zneužity k vydírání
Zdroj: Policie ČR