„Zdědil jste 12 milionů dolarů po zemřelé z Austrálie." Tak nějak zněla slova od falešného právníka, který telefonicky kontaktoval čtyřicetiletého muže z Kutné Hory. „Ten, ač zemřelou neznal, uvěřil a podle instrukcí se nechal přemluvit z zaplacení 60 tisíc korun, které měly sloužit k uhrazení poplatků,“ konstatoval mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Jen o několik dní později naletěl muž podvodníkům znovu. Tentokrát šlo o investování do bitcoinů. Neznámý pachatel muže přemluvil, aby si do svého počítače nainstaloval program pro vzdálený přístup. Pak už si neznámý pachatel ovládal účet, jak se mu zachtělo. „Mimo toho, že mu z účtu ,odebral’ 140 tisíc korun, vzal si navíc na poškozeného úvěr na půl milionu korun, který také odčerpal na jiný účet,“ podotkl mluvčí.

Pachateli hrozí vězení

Případ nyní řeší policisté z Kutné Hory a pachateli hrozí vězení. „Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a trestného činu podvodu. Pokud se podaří pachatele vypátrat, hrozí mu až 5letý pobyt za mřížemi,“ doplnil Truxa.

Policisté v souvislosti s množícími se podvody v kyberprostředí upozorňují, že obdobné případy se objevují po celé republice. „Podvodníci a jejich velmi dobře promyšlené legendy o zhodnocení a investování peněz jsou stále propracovanější a jejich důvěryhodné vystupování pak může kdekoho k investici zlákat,“ zdůrazňují.

| Video: Youtube

Aktuálně řeší na například na Boleslavsku případ, kdy chtěl muž investovat do kryptoměn. Stal se však obětí podvodu, při kterém přišel o dva miliony korun. Podobně v uplynulých dnech dopadla také žena ve Vlašimi. Nechala se nalákat na investice a postupně přišla o 80 tisíc korun.

Stejný osud jako muže z Kutné Hory potkal i ženu na Boleslavsku. Zaujal ji inzerát, který nabízel možnost investic do akcií energetické společnosti. Podvodníci ji však ukradli peníze a také si na ní vzali půlmilionovou půjčku. Na investice do akcií jistě nerada vzpomíná i žena z Kutné Hory, jejíž případ zveřejnili policisté v lednu. Podvodník ji připravil o milion korun.

Podvodníci vystupují profesionálně

I proto, že podobných případů přibývá, zveřejnili policisté rady, jak se podvodníkům vyhnout. Zdůrazňují v první řadě obezřetnost. „Vše většinou začíná velmi výhodnou nabídkou, například v podobě internetové reklamy. Vedle investic různého charakteru nabízejí podvodníci také pomoc s nákupem virtuálních měn, často s příslibem velkého výnosu. Komunikace mezi pachatelem a obětí je většinou dlouhodobá. Oběť je utvrzována, že vše běží podle plánu, například přístupem do falešného portfolia či virtuálních peněženek na různých demo stránkách.“ zdůrazňují policisté s tím, že pachatelé vystupují profesionálně a mají i několik úrovní „pracovníků“ - operátory, poradce, techniky, manažery). Více zde!

Jak nenaletět?
Ke každé investici přistupujte jako k rizikové (obzvláště u tak volatilního aktiva jako kryptoměny) a nikdy k investování či nákupu kryptoměn nepoužívejte celé své jmění.
Před tím, než se rozhodnete investovat do kryptoměn, zjistěte si, jak fungují velké burzy a investiční platformy a nákup a prodej kryptoměny.
Vždy pečlivě ověřujte věrohodnost investičního poradce či společnosti. Rozhodně nespoléhejte jen na internetové recenze, ty může napsat kdokoliv, tedy i podvodník.
Nespoléhejte na to, že podvodný web poznáte podle vzhledu, podvodné stránky investičních platforem bývají profesionálně zpracované, často umožňují vytvoření uživatelského účtu a sledování, samozřejmě podvrženého a fiktivního, portfolia.
Za žádných okolností neposkytujte vzdálený přístup ke svému počítači.
Chraňte své osobní, přístupová hesla a údaje z platebních karet.
Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.
Pozor na reklamy! Podvodníci si mohou jednoduše zaplatit reklamní kampaň u velké platformy (např. Google, Facebook…) s odkazy na svoje podvodné stránky. Takové reklamy se pak mohou objevit kdekoli, klidně i na prověřených stránkách.
Zdroj: Policie ČR