O výsledcích operace s krycím názvem Aurelius, v souvislosti s níž hovoří o poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačním podvodu s předpokládanou škodou vyčíslenou na 300 milionů korun, informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. „Kriminalisté zadrželi osoby a následně zahájili trestní stíhání čtyř fyzických a tří právnických osob,“ konstatoval.
Práci na případu policisté zahájili již v roce 2017, kdy začali s prvotním prověřováním podezření týkajícího se několikanásobného nadhodnocování skutečných nákladů při úhradách za nákupy strojů. Právě ve fázi prvotního prověřování ocenili pomoc středočeského finančního úřadu – a také finančních analytiků ministerstva financí. A ejhle: trefa. „Bylo zjištěno, že jednání osob mělo směřovat k neoprávněnému vylákání prostředků z evropských fondů a státního rozpočtu v rámci šesti dotačních projektů strojírenského podniku,“ uvedl Ibehej. Bližší údaje o firmě ale nezmínil. „Žadatel měl vědomě a ve spolupráci se spřátelenými společnostmi předkládat k vyplacení dotace hrubě zkreslené doklady,“ připomněl s dodatkem, že skutečné ceny byly nadhodnocovány až desetinásobně.
Klec spadla minulý týden ve středu; časně ráno 13. března. Pak následovalo 14 domovních prohlídek i hledání důkazů ve firmách. Všichni podezřelí, jimž v případě uznání viny a odsouzení hrozí tresty odnětí svobody v rozpětí od pěti do deseti let, jsou stíhání na svobodě. „Jako výnos z trestné činnosti bylo zajištěno několik nemovitostí v hodnotě kolem 35 milionů korun – a dále finanční prostředky na účtech i v hotovosti v celkové hodnotě 22 milionů korun,“ doplnil Ibehej k bilanci Aurelia.