"Muž s naměřenými hodnotami souhlasil a lékařské vyšetření nepožadoval. Policisté muže řádně poučili, zakázali další jízdu a sdělili mu podezření z příslušného přečinu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

V druhém případě byl v neděli 13. srpna krátce po půlnoci kontrolován policisty osmadvacetiletý muž v Kutné Hoře v ulici Benešova při řízení vozidla Ford Tranzit. "Následná provedená dechová zkouška ukázala u řidiče pozitivní hodnoty na přítomnost alkoholu v dechu ve výši 2,29 promile," upřesnila policejní mluvčí Vendulka Marečková. Policisté muže řádně poučili, zakázali další jízdu a zadrželi jeho řidičský průkaz.

Alkohol za volant nepatří!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému.

Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.