„První případ se odehrál 18. července večer v Záboří nad Labem, kde byl napaden jeden místní občan. Věc byla kvalifikována jako vydírání a výtržnictví,“ uvedl zástupce vedoucího kutnohorské kriminálky a zároveň vedoucí oddělení hospodářské kriminality Tomáš Dvořák.

Muž ze Záboří nad Labem byl inkriminovaný večer fyzicky napaden, přičemž po něm chtěl útočník peníze, které údajně dluží jeho známému. „Pachatel ho násilím nutil k tomu, aby peníze do dalšího týdne sehnal a vrátil je jeho kamarádovi,“ popsal Dvořák s tím, že muž se k napadení odhodlal z vlastní iniciativy a údajný věřitel ho k tomu nenajal.

Policistům se muže podařilo zadržet hned následující pondělí, tedy 23. července a ihned by bylo sděleno obvinění. „S ohledem na jeho trestní minulost a závažnost toho případu jsme dali státnímu zástupci podnět pro vzetí do vazby. Státní zástupce návrh podal, soud ale vazební důvody neshledal a pachatel je tak vyšetřován na svobodě,“ řekl Dvořák k prvnímu případu.

Jeho totožnost nechtěl vzhledem k probíhajícímu vyšetřování blíže specifikovat, pouze uvedl, že jde o jednačtyřicetiletého muže z Kutnohorska, který byl v minulosti už několikrát soudně trestán.

Druhý násilný trestný čin, který policie považuje ještě za závažnější, se odehrál 20. července večer v Kutné Hoře. Tentokrát byla před restauračním zařízením na Palackého náměstí fyzicky napadena žena, které pachatel navíc odcizil mobilní telefon. I jeho už ale policie dopadla.

„Věc byla kvalifikována jako loupež. Důkladným šetřením se nám podařilo zjistit totožnost pachatele, kterého jsme v pondělí 23. července odpoledne zatkli, čemuž se ale pachatel bránil,“ popsal dramatické chvíle, které se odehrály za bílého dne v centru města, Tomáš Dvořák.

Na uvedeného muže byly dokonce vydány dva příkazy k zatčení, jeden pro soud v Kutné Hoře a druhý pro soud na Praze 8. „Nejprve bylo třeba dát přednost těmto soudním jednáním, kdy si soudy s mužem vyřídily, co bylo potřeba, v obou případech šlo o majetkovou trestnou činnost,“ vysvětlil Dvořák.

Muž až do dnešního dne zůstal v režimu zadržení, kdy o jeho vzetí do vazby rozhodoval Okresní soud v Kutné Hoře. A tentokrát byl nekompromisní: muž od soudu putoval rovnou do vazební cely. „Pokud je pachatel v režimu zadržení, znamená to, že je v policejní cele. Z taktických důvodů ale nesdělujeme, ve které konkrétně se nachází,“ vysvětlil Dvořák.

I v tomto případě se jedná o muže, který byl v minulosti několikrát trestně stíhán. Je mu sedmatřicet let a pochází z Kutné Hory. „Motiv nám není úplně znám, protože využil svého práva nevypovídat. Podle svědeckých výpovědí byl ale pravděpodobně pod vlivem alkoholu nebo návykových látek,“ řekl Dvořák.

Napadaná žena nebyla zraněna, z útoku však byla psychicky otřesena. V obou případech teď záleží na soudu, jak pachatele potrestá. Zohledňovat ale bude mimo jiné trestní minulost pachatelů i motiv, který je k páchání trestné činnosti vedl.