Nejvyšší soud odmítl všechna podaná dovolání. Rathův advokát Roman Jelínek to v úterý sdělil České tiskové kanceláři.

Dovolání podaly obě strany

Prostřednictvím mimořádného opravného prostředku v podobě dovolání se snažili dosáhnout změny pravomocného verdiktu Vrchního soudu v Praze z roku 2019 v takzvané první větvi Rathovy kauzy jak obhájci odsouzených, tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Dovolání však Nejvyšší soud v Brně odmítl. Tento krok otevírá cestu k podání stížnosti k Ústavnímu soudu ČR (ÚS).

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD a exministr zdravotnictví David Rath.
Nejvyšší soud rozhodl o dovolání v první větvi Rathovy kauzy

Rath (navzdory tomu, že byl 12. května 2012 zadržen s krabicí na víno obsahující sedm milionů korun trvající na své nevině i na tom, že s úplatky neměl nic společného a na krajské zakázky tlačil jen v tom směru, že se mu podařilo dosáhnout snížení jejich ceny) takový postup předvídal už 7. srpna 2013, kdy Krajský soud v Praze projednání kauzy zahájil.

Exhejtman, kterého tehdy vodila k soudu eskorta z vazby, v úvodu hlavního líčení prohlásil, že čelí politickému procesu vedenému s cílem ho umlčet a zlikvidovat, očekává přísný trest, který je předem daný bez ohledu na prováděné dokazování – a předpokládá, že se férového přístupu dočká nejdříve možná u ÚS; spíše však až u ESLP; Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Soudní jednání plná zvratů

V první větvi případu, kdy šlo zejména o přípravu rekonstrukce zámku v Buštěhradu, jenž se měl proměnit v reprezentativní krajské sídlo ve stylu „středočeského Žofína“, Rath dostal sedmiletý trest plus trest peněžitý a zákaz činnosti. Odsouzeni byli i další lidé, z nichž nejcitelnější sankce se stýkají manželů Kateřiny a Petra Kottových, soudem označených za hlavní strůjce a aktéry korupčních manipulací; ti dostali tresty o rok kratší. Právě před jejich domem v Rudné byl Rath zadržen s pověstnou „sedmičkou“.

Exhejtman David Rath.
Vězněný exhejtman David Rath se dočkal: za mřížemi bude oblékat bílý plášť

Projednávání případu provázela řada zvratů a středočeský krajský soud svůj verdikt dvakrát opakoval: v letech 2015 a 2018. Původní rozsudek totiž zrušil odvolací senát Vrchního soudu v Praze kvůli údajné nezákonnosti policejních odposlechů sloužících jako důkaz. I když Nejvyšší soud v roce 2017 rozhodl, že odposlechy byly přípustné, vrchní soud k nim při projednávání druhého odvolání stejně nepřihlížel. Důsledkem se stalo vyřazení některých skutků z výroku o vině a zmírnění vyměřených trestů (třeba Rath původně u krajského soudu opakovaně dostal 8,5 roku); tři lidé byli zproštěni obžaloby.

Otevřena zůstává takzvaná druhá větev kauzy, spojovaná se stavebními zakázkami a nákupem zdravotnického vybavení v nemocnicích v Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi i s velkou zakázkou na nákup sanitek pro záchrannou službu. V kauze, kde jsou nově souzeny také firmy, zatím o vině a trestech nepravomocně rozhodl krajský soud. Mimo jiné zpřísnil sankce některým odsouzeným v rámci první větve kauzy; včetně Ratha.

Nyní se čeká na jednání odvolacího senátu. Jeho přípravu však zkomplikovalo podezření, že jeden ze soudců vrchního soudu se zapletl do korupční nabídky slibující příznivější verdikt: údajně měl požadovat úplatek od společnosti Metrostav.