„Na případu jsme s týmem pracovali dva měsíce. Když už jsme si byli jistí, došlo k zásahu a zároveň jsme provedli domovní prohlídku, ke které jsme na základě všech indicií měli příkaz od soudu. Pachatel zákrok nečekal, nestačil zareagovat vůbec na nic,“ sdělil podrobnosti Miroslav Chramosta, vedoucí Služby kriminální policie a vyšetřování Kutná Hora. Podle něj zásah díky připravenosti policie a znalosti prostředí proběhl nadmíru dobře.

Pěstírna konopí se nacházela v obci Bylany u Kutné Hory a na zásahu se podílelo třicet policistů. Zajištěna byla marihuana včetně prostředků k jejímu. Jaké konkrétní indicie k odhalení pěstírny vedly, ale kriminalista uvést nechtěl. „To je kouzlo kriminalistiky,“ řekl Miroslav Chramosta. Konkrétnější nechtěl být ani při otázce, zda se na vyšetřování kromě policistů podíleli také civilisté. „K tomu se vyjadřovat nebudu,“ dodal Chramosta.

Zadržený pachatel v minulosti nebyl trestán a na trestné činnosti se podílel sám. Hrozí mu za ni trest odnětí svobody v rozpětí jeden rok až pět let, přičemž je pravděpodobné, že vzhledem k jeho dosavadní bezúhonnosti soud vyměří trest v nižší hranici sazby. Marihuanu pěstoval pro účely další distribuce, současně ale také pro svoji vlastní potřebu.

Drogy na Kutnohorsku.

Kliknutím zvětšíte.

„Pachatel je vyšetřovaný na svobodě a vyšetřování stále probíhá,“ doplnil k případu Chramosta. Objevená pěstírna je, co se velikosti týče, podle Chramosty na jednoho člověka standardní. Taková ale rozhodně nebyla pěstírna marihuany, kterou kriminalisté objevili v roce 2012. Tehdy v Malešově odhalili více, jak dva tisíce rostli konopí, které v bývalé drůbežárně pěstovali příslušníci vietnamské národnosti. Kriminalisté na odhalení pěstírny pracovali celkem tři měsíce. Podle Miroslava Chramosty je to vždy hodinářská práce. Jednou z nejdůležitějších věcí je, aby pachatelé dopředu nepřišli na to, že kriminalisté na konkrétním případu pracují.