„V zápalu hádky se podřezal na předloktí,“ uvedla okresní policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Tentokrát mělo vše dobrý konec

Ke zraněnému mladíkovi byla skrze linku 158 nejprve přivolána policie a bezprostředně na to i rychlá záchranná služba. „Lékař zranění vyhodnotil jako povrchová. Chlapec byl ošetřen a propuštěn,“ informovala okresní policejní mluvčí a dodala, že událost naštěstí nepatřila mezi ty vážnější: „V tomto případě šlo spíše o demonstrativní čin, než o skutečný pokus o sebevraždu. Bohužel, vždycky tomu tak není.“

Mezi ty vážněji myšlené patřil případ ze začátku února. Tehdy se žena pokusila o sebevraždu skokem ze třetího patra panelového domu v Kutné Hoře. Dopadla na travnatou plochu a i přes zranění hlavy a hrudníku přežila. Posléze byla letecky převezena do péče specializovaného traumacentra v Praze.

Není rada pro všechny případy

Jak se zachovám, když uvidím, jak se někdo v nejtemnějším rohu ulice pokouší podřezat, nebo jak na mostě odpočítává poslední vteřiny do svého skoku? To jsou otázky, na které člověk získá odpověď jen, když se do této těžké situace dostane.

Okresní mluvčí policie Vendulka Marečková říká, že neexistuje univerzální recept na pomoc sebevrahovi: „Jedná se o tak citlivé případy, že nelze najít radu platící pro každý z nich. Snad jen zachovat klid a duchapřítomně zavolat policii.“ Podle mluvčí dokáže takováto duchapřítomnost kolemjdoucího člověka zachránit život: „Pokud je sebevrah ochotný komunikovat s okolím, může se svědek pokusit zavést s ním rozhovor, a oddalovat tak jeho rozhodnutí, dokud nepřijede policie.“

Autor: Irena Blahníková