Vše začalo ve chvíli, kdy si dvojice svou oběť vyhlédla venku; když muž procházel Ondřejovskou ulicí. „Pod záminkou prodeje elektroniky, hodinek a dalších věcí se vnutili do jeho domácnosti. Zde při placení za nabízené zboží vyvolali nepřehlednou a chaotickou situaci,“ upřesnil Chalupa, co se v domě odehrálo. S tím, že jakmile dotyční drželi sjednané peníze v ruce, nastoupili do auta a odjeli. Až pak senior zjistil, že si nepozorovaně odnesli i jeho další peníze – a šlo prý o větší hotovost. Navíc se ukázalo, že většina věcí, které koupil, byly jen napodobeniny; případně se jednalo o nefunkční výrobky.

Kdo má tuhle zlodějskou akci na svědomí, se nyní snaží zjistit policisté z Říčan. Prozatím vědí, že pátrají po dvou mužích, kteří hovoří plynně česky bez přízvuku. Jeden je ve věku kolem čtyřicítky, druhému může být odhadem mezi 18 a 20 lety; ten mladší je menší postavy. K autu, kterým odjeli, se zatím ví jen to, že mělo být snad šedivé – nebo možná tmavě zelené.

Policisté věří, že by jim mohly pomoci postřehy všímavých svědků, majících k případu jakékoli informace. A dokonce spoléhají i na pomoc lidí, kteří si vůbec ničeho nevšimli. Mají ale v autě instalované kamery a minulý týden ve čtvrtek zhruba půl až tři čtvrté hodiny po poledni projížděli Ondřejovskou ulicí ve Struhařově (tedy po silnici II/113 spojující Mukařov a Ondřejov); tyhle záznamy by se mohly hodit. „Kontaktovat je policisty možné osobně na služebně obvodního oddělení v Říčanech na Masarykově náměstí, telefonicky na čísle 974 881 730, pomocí e-mailové adresy poj.oo.ricany@pcr.cz; případně prostřednictvím linky tísňového volání 158,“ nabízí Chalupa různé způsoby, jak dát policistům vědět.

Tradiční rady policie nejen pro seniory
- Do svého domova nepouštěje nikoho cizího, pokud nejde o předem ohlášenou, domluvenou či objednanou návštěvu
- Nenechávejte se zlákat k nákupu jakéhokoliv zboží za výhodnou cenu
- Nikdy před cizí osobou neukazujte, kde máte uložené své úspory
Zdroj: Zdeněk Chalupa, Policie ČR