Drtivou většinu přitom tvoří majetková kriminalita. Ukradli vám auto? Šance, že se vám vrátí, je pouhých dvacet procent.

„Z celkového počtu tisíc šest set šedesát devět věcí se nám podařilo objasnit šest set čtyřicet jedna věcí, celková objasněnost je tedy 38,41 procenta. Mimoto se nám podařilo doobjasnit čtyřiasedmdesát věcí z předcházejícího roku. V tom případě je celková objasněnost 42,84 procenta,“ uvedla vedoucí Územního odboru policie Kutná Hora Blanka Matějů.

Policejní statistiky majetkové kriminality pro rok 2010 opravdu nejsou příliš lichotivé. Na druhou stranu počet těchto trestných činů stále strmě stoupá.

„Je to velký problém, především co se týká vloupání do rodinných domků, chat, chalup nebo krádeží motorových vozidel. Tam máme velké rezervy, děláme pro to všechno možné, ale zatím je to trochu pasé,“ konstatovala Blanka Matějů s tím, že u tohoto typu trestných činů je největší problém se zajištěním usvědčujících stop.

Ve srovnání s ostatními regiony Středočeského kraje všakna tom kutnohorská policie rozhodně není zase tak zle. Na pomyslném žebříčku obsadila páté místo.

Pokles objasněnosti v minulém roce si šéfka kutnohorské policie vysvětluje několika faktory. „Stoupl nápad trestné činnosti, ubyla tabulková místa policistů, dlouhodobě byla nepřítomna řada policistů, kteří kolem poloviny roku končili své vzdělávání, vysoké školy. Měli na to řádná povolení a vybírali si dlouhodobá volna,“ řekla mimo jiné Blanka Matějů.

V neposlední řadě má policie problémy s dopadením takzvaných cesťáků. Tedy pachatelů, kteří páchají trestné činy po celém území České republiky. „Je řada pachatelů, kteří jsou na pohybu, víme o nich, ale dokud jim nesdělíme obvinění a není o tom uvědomen, nemůžeme si to vykázat,“ poznamenala Matějů.

Zlepšení situace rozhodně nebude jednoduché. Podle slov policejní ředitelky pomůže zvýšení efektivity na jednotlivých odděleních. „Vedoucí oddělení dostali určitý prostor, aby se zaměřili na problémové oblasti a aby v tom prostoru uměli sami manipulovat. Jsou tam vzdělaní lidé, takže ať se projeví. Teď se tento přístup začal projevovat, mají prostor a lépe se pracuje s poznatky,“ naznačila Blanka Matějů.

Na rozdíl od majetkové trestné činnosti slaví kutnohorská policie nebývalé úspěchy v pátrání po osobách. Dva pátrači z místního územního odboru jsou ve statistikách nejlepší ve Středočeském kraji.

„Za loňský rok jsme vypátrali jedenadevadesát osob. Musím kladně hodnotit práci našich pátračů. Jsou pouze dva, a co se týká pátrací agendy, jsou v rámci Středočeského kraje hodnoceni jako nejlepší. Doufejme, že jim to vydrží i letos, rozhodně se nenudí,“ konstatovala vedoucí kutnohorské policie.