Policisté gang, který působil v Čáslavi, Církvici a také na Seči na Chrudimsku, sledovali přes půl roku. „Skupina se zaměřovala na výrobu pervitinu. Týdně vyrobila a distribuovala stovky gramů," uvedl vedoucí kutnohorských kriminalistů Miroslav Chramosta.

Drogová skupina byla podle Chramosty zcela organizovaná a každý v ní měl svůj úkol. Někteří drogy vyráběli, jiní je distribuovali po okrese. „Obchod probíhal zde. Sjížděli se sem ale narkomani i z jiných okresů," doplnil Chramosta. Členy organizované skupiny byli muži a jedna žena ve věku od 21 do 48 let. Šlo vesměs o recidivisty a narkomany. Výjimkou byl její vůdce, který závislý na drogách nebyl. Podle kriminalistů šlo o člověka, který si z nelegální činnosti udělal lukrativní byznys. „Výrobou a distribucí se skupina mohla obohatit o částku deset milionů korun," podotkl vedoucí kutnohorských kriminalistů.

Na případu pracovalo na sto policistů. Po měsících sledování nakonec spadla klec a gang byl přímo při činu dopaden. Zásahy byly dlouhou dobu pečlivě připravované, neboť policie věděla, že skupina je ozbrojena samopaly. „Akce proběhla brzy ráno, aby ji skupina nečekala. Díky přípravě proběhla hladce," poznamenal Chramosta. Přímo ve varně policisté zajistili kompletní vybavení k výrobě pervitinu včetně značného množství reakční směsi obsahující čerstvě získanou drogu. Podle policistů skupina vyráběla drogy vysoké kvality a zřejmě se chystala rozšířit svůj „sortiment". V doupěti gangu totiž kriminalisté našli i pomůcky pro pěstování marihuany.

Všechny věci nalezené na místě činu byly zabaveny. U nelegálně držených zbraní se nyní zjišťuje, zda jsou funkční. Policisté rovněž u zatčených zajistili asi čtyři luxusní vozidla, která si obvinění údajně pořídili za peníze získané prodejem drog. Zabavený majetek by měl propadnout státu.

Zatčeným hrozí až 10 let odnětí svobody.

Podobný velký případ na Kutnohorsku policisté řešili před dvěma lety, kdy kvůli pervitinu zadrželi patnáct lidí. Byli odsouzeni a nyní jsou ve vězení. Nejnovější kauza je ale podle Chramosty rozsáhlejší, pokud jde o množství vyrobených drog. Podle kriminalistů lze předpokládat, že nyní to mají uživatelé drog na Kutnohorsku těžší, protože musejí za prodejci jezdit jinam. „Je to ale boj s větrnými mlýny, protože se to učí mezi sebou a těch amatérských chemiků začíná být čím dál víc," dodal vedoucí kriminálky.